R9 5900X yük altında 85 derece

CEGOBA

Decapat
RAM
GSKILL 32GB (4X8GB) TRIDENT Z RGB LED DDR4 3000MHz CL16
Ekran kartı
EVGA RTX 3070 TI
Anakart
MSI MPG X570s Carbon Max Wi-Fi
İşlemci
Ryzen 9 5900X
Bilgisayar boştayken 30-50 derece civarı geziyor. Hiçbir şey yapmıyorken 30 dereceye kadar düşüyor fakat en ufak bir program vs, açınca hemen 50 dereceye bazen 60, 70 dereceye kadar çıkabiliyor. Oyun oynarken de 70-85 derece civarı oluyor. Bu değerlere normal diyenler de var fakat oyun oynarken performans düşüşü oluyor. Ekran kartım RTX 3070 Ti ve önceden R7 2700X kullanıyordum. Bu iki bileşen ile oyunu oynarken gayet akıcı ve normal oynuyordum. Bu işlemci ile arada bir takılma ve kasma oluyor. Tahminimce yüksek sıcaklıktan dolayı. Kasa olarak Thermaltake Core P6 kasasını kullanıyorum ve 12 adet fan var. Yani hava sirkülasyonu iyi. Sıvı soğutma olarak Game Booster Nitro 360 360mm kullanıyorum. Sıvı soğutmanın montajını ben yaptım ve yanlış değil. Sıvı soğutmanın yanında gelen fanları çıkarıp ekstra olarak aldığım Thermaltake Quad riing fanlarını taktım. Ayrıca termal macunu da doğru sürdüm. Sıvı soğutma eski işlemcimi gayet iyi soğutuyordu. BIOS ayarlarından da işlemciyle ilgili ayarlar yapmadım Default'da kullanıyorum. Sizce bu yüksek ısının sebebi nedir? Sıvı soğutma mı yetersiz yoksa BIOS ayarlarıyla mı oynamam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle sıvı soğutucunuzun çok iyi olmadığı bir gerçek. Bundan dolayı sıcaklıklar biraz yüksek olacaktır.
Ekstra olarak işlemci kaynaklı performans düşüşü yaşadığınızı nereden anlıyorsunuz? Oyun içi işlemci frekanslarını kontrol ettiniz mi? Ayrıca bu frekansları Afterburner ile kontrol etmeniz en doğrusu.
Performans düşüşü olmadan sıcaklık düşürmenin en kolay yolu BIOS tan PBO ile curve yapıp negatif voltaj vermektir. Bunu deneyebilirsiniz.
Soğutu öneriniz var mıdır? Kaliteli olsun yeter ki.
Kasanız destekliyorsa Arctic Liquid Freezer 360Mm lik bir soğutucu tercih edebilirsiniz. Yabancı forumlarda çokça önerilen bir soğutucu ve sınıfında genel olarak 1. sırada çıkıyor testlerde. Gerçi EK de Arctic ile aynı performansı veriyor ama Türkiye'de yok.

Aynı sisteme sahibim. Hatta aynı sıvı soğutmayı kullanıyorum geçici olarak. maksimum gördüğüm 70 derece. Geçici değil sürekli kullansam mı diye düşünüyorum. Yani o kötü bu kötü diye bi şey değil. Başka bir sorun olabilir.

O soğutucuyla normal değerler. Hatta iyi bile. 70-85 Derece arasında işlemci frekans kısmaz ama oyun içi frekans değerlerine bakmak daha doğru olur.

Soğutu öneriniz var mıdır? Kaliteli olsun yeter ki.
hocam ben aynı işlemci için arctic liquid freezer 2 360mm aldım 1850tl'ye oldukça iyi iş çıkarıyor oyun oynarken 60 derece civarı seyrediyor asla 70'i geçtiğini görmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı