R9 5950X ve RX 6900 XT sistemde FPS düşüyor

Seferdan

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, daha önceden bir sorun yaşamıyordum fakat yaklaşık 1 haftadır oyunlarda sürekli FPS düşmesi yaşıyorum. Fanlar, termal macunlar hepsini özenli bir şekilde yeniledim fakat sorunum devam ediyor. Temiz formatta attım değişen bir şey olmadı. Neden kaynaklandığını nasıl bulabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem özellikleri:
  • Ryzen 9 5950X
  • RX 6900 XT
  • Samsung 980Pro 2TB
  • ASUS ROG Crosshair Dark Hero
  • Corsair H150i Elite Capellix 360mm

4 slot var 2 slotu kullanıyorum hocam. 2*16 lık toplamda 32 gb ram var. Cl16 3600mhz. Bu arada bilgisayarın power tuşuna bastığımda görüntü çok geç gelmeye başladı.

Bu resimdeki ekran bios seçtiğimiz yer hemen gelirdi şimdi çok geç geliyor
IMG_20220120_142552.jpg

4 slot var 2 slotu kullanıyorum hocam. 2*16 lık toplamda 32 gb ram var. Cl16 3600mhz. Bu arada bilgisayarın power tuşuna bastığımda görüntü çok geç gelmeye başladı.

Bu resimdeki ekran bios seçtiğimiz yer hemen gelirdi şimdi çok geç geliyorEki Görüntüle 1275883
Hocam o zaman birini test et sonra diğerine bi bak. Birde bios sıfırlamayı deneyebilirsin.

Evet güncel değil, güncellemek isteyebilirsin. Elektrik şebekesinin stabilitesinden eminsen yapmanda sorun yok. Tabii BIOS ayarları sıfırlanacağı için, XMP vs OC ayarları falan yaptıysan sıfırlanacak hepsi.
Biosda birtek docp açmıştım hocam ramler için farklı birşey yapmadım sorun olmaz sıfırlanması. Fakat asusun sitesinde birşeyler yapmam gerektiği yazıyor biosu güncellemek için onu tam anlamadım.

@Seferdan

Ne gibi şeyler tam olarak? Belki BIOS Flashback için de olabilir. Fotoğraf atabilir misin?

Eki Görüntüle 1275905
Adını değiştir yazıyor sanırım hocam bir de AMD'nin bir şeyini güncelle sanırım...

Ad değiştirme kısmı dediğim gibi BIOS Flashback için, istersen BIOS Flashback ile de BIOS güncellemesi yapabilirsin tabii.

AMD güncellemesi falan dediği BIOS güncellemesi ile olacak şeyler, senin bir şey yapmana gerek yok yani.

Ad değiştirme kısmı dediğim gibi BIOS Flashback için, istersen BIOS Flashback ile de BIOS güncellemesi yapabilirsin tabii.

AMD güncellemesi falan dediği BIOS güncellemesi ile olacak şeyler, senin bir şey yapmana gerek yok yani.
bios.png

bu 2 dosya çıkıyor hocam içinden. bios flashback ne onu bilmiyorum :) açıkçası daha önce bios güncellemedim. usb ile bios üzerinden mi güncellemem gerekiyor ?

Eki Görüntüle 1275907
Bu 2 dosya çıkıyor hocam içinden. BIOS flashback ne onu bilmiyorum :) açıkçası daha önce BIOS güncellemedim. USB ile BIOS üzerinden mi güncellemem gerekiyor?

Benim kendi tecrübem yine ASUS anakartla:

O iki dosyayı direkt bir USB içine atıp USB 2.0 portuna takıp (garanti olması için) BIOS'un Advanced Mode'unda Tool sekmesinden direkt seçerek güncellemeyi onayladım ve bitti. Güncelleme başladı 20 dakika falan sonra bitti.

Geri
Yukarı