R9 7900x3D render alırken 85 dereceye ulaşıyor

Smtylmz89

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, Technopat Sosyal'in kafasını bu An'a kadar çok şişirdim kasa toplarken ve sonunda topladım :)
Sistemim şu şekilde:

CPU: Ryzen 9 7900x3D.
GPU: MSI 4060 Ti Ventus 3X.
Anakart: MSI B650 Gaming Plus Wi-Fi
PSU: High Power 600 watt Bronze+
Sıvı soğutma: Cooler Master ML240L - 2 fanlı.
SSD: Samsung EVO 980 1 TB.

Sistem şu anda oldukça performanslı bir şekilde çalışıyor. Fakat masaüstü işlemlerde sıcaklık 50 dereceyi buluyor, oyunlarda 70 dereceyi geçiyor, Blender ile render alırken 85 dereceyi buluyor. Daha önceki sistemimde(6700K) oyun oynarken 55-60 dereceyi geçmiyordu.

Bu değerler fazla mı? Sıvı soğutmayı yeni aldım. Sıvı soğutma yetersiz mi sizce? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba, Technopat Sosyal'in kafasını bu An'a kadar çok şişirdim kasa toplarken ve sonunda topladım :)
Sistemim şu şekilde:

Sistem şu anda oldukça performanslı bir şekilde çalışıyor. Fakat masaüstü işlemlerde sıcaklık 50 dereceyi buluyor, oyunlarda 70 dereceyi geçiyor, Blender ile render alırken 85 dereceyi buluyor. Daha önceki sistemimde(6700K) oyun oynarken 55-60 dereceyi geçmiyordu.

Bu değerler fazla mı? Sıvı soğutmayı yeni aldım. Sıvı soğutma yetersiz mi sizce? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Sıvı soğutma jelatinini çıkardınız mı?

Sadece o aklıma geliyor. Ki bence DDR5 sistem için normal.

İleride sorun çıkar mı diye endişeleniyorum. Kasamda 2 fanlık yer vardı o sebeple svı soğutmayı 2 fanlı aldım. Daha fazla nasıl soğutabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
İleride sorun çıkar mı diye endişeleniyorum. Kasamda 2 fanlık yer vardı o sebeple svı soğutmayı 2 fanlı aldım. Daha fazla nasıl soğutabilirim?

Normal olduğunu düşünüyorum. Sıvı soğutmaya kasanın (eğer ki varsa üst tarafında) mesh kısma takıp o 2 boşluğu fan ile doldurabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemim şu şekilde:

Sıcaklıklar normal. Bende 7800x3D var. Sıvı soğutma olarak da Cooler Master ML360L Core modeli var. Sizden daha serin. Sizinki 240mm olduğu içindir. BIOS'tan Eco mode alarak bir nebze soğutabilirsiniz.

240Mm ile o işlemcinin render sıcaklığı normal.

IT uzmanı topladı sistemi zaten.

IT uzmanı olmasından belli yamuk yumuk sistem toplamış. PCIe 5.0 desteği bile olan işlemciye gidip DRAM'siz PCIe 3.0 SSD takmış, 7950X gibi safkan bir render işlemcisi varken 4060 Ti ile beraber hiçbir anlam ifade etmeyecek 3D V-Cache'li işlemci aldırmış. Üzerine de oldukça sıradan bir 240Mm takmış.

Para ve performans israfı açıkçası, şu forumdaki acemi çocuklar bile aynı fiyata daha iyi PC toplardı.

240mm ile o işlemcinin render sıcaklığı normal.

IT uzmanı olmasından belli yamuk yumuk sistem toplamış. PCI-e 5.0 desteği bile olan işlemciye gidip DRAM'siz PCI-e 3.0 SSD takmış, 7950X gibi safkan bir render işlemcisi varken 4060 Ti ile beraber hiçbir anlam ifade etmeyecek 3D V-Cache'li işlemci aldırmış. Üzerine de oldukça sıradan bir 240mm takmış.

Para ve performans israfı açıkçası, şu forumdaki acemi çocuklar bile aynı fiyata daha iyi PC toplardı.

Sistem toplama denilince yanlış anlaşılması normal.
Aslında olaylar şu şekilde gelişti. 6700K sistemim için 4060 Ti ekran kartı aldım. İstediğim performansı elde edemeyince sistemi yenilemeye karar verdim. Elimdeki parçalardan uygun olanları sabit tutup Upgrade yapmayı uygun gördüm. Bu noktada GPU ve SSD zaten elimde vardı. Satın aldığımda 7950x3D ile 7900x3D arasında 5000₺ üzerinde bir fiyat farkı vardı ve zaten 7900x3D bütçemi zorluyorken 7950x3D'yi ne kadar istesem de maalesef o fiyatlara çıkamadım. 240ML sıvı soğutma da bütçem dahilinde bir karardı ve kullanan yakınlarımdan tavsiye ile seçtim. Ekran kartı zamanla tabii ki Render ve oyun performansı için daha uygun bir seçeneğe geçecek, bu parçalar benimle mezara da gelmeyecek tabii ki Upgrade olacak ama her şey tamamen "duygusal".

Yani sözün özü sistemi IT uzmanı arkadaş değil kendim bütçeme uygun olarak dizayn ettim.

Bir de size ufak bir tavsiyede bulunayım: Üslûbunuza dikkat edin, mizacınız belki serttir orasını bilemem ancak tanımadığınız, hiç bilmediğiniz birine bu şekilde yaklaşmanın sonucu çoğunlukla iyi olmaz. Bu bir tehdit değildir. Yanlış anlaşılmaya mahal vermek istemem. Her nasıl ki siz tavsiyede bulunuyorsanız ben de o şekilde bir tavsiyede bulunmak istedim. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı