R9 7945hx işlemcili laptop boşta 70 derece yükte ise 95 ve üstü derece oluyor

Biomedialcii

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Laptop: Asus ROG Strix Scar 17
İşlemci: AMD Ryzen 9 7945HX with Radeon Graphics (32 CPU)
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX™ 4080 12 GB (175W)
Bellek: 4800 MHz 32 GB DDR5
Depolama: 2 TB SSD M2.0
Merhaba. Ortalama 1 ay öncesinde ASUS ROG STRIX G17 7.nesil Ryzen 9 7945HX-RTX4080 laptop satın aldım. Son 2/3 gündür kendi kendine sadece 1 defa kapanıp açılıyor ve düzgün devam ediyor. İşlemci sıcaklık değerlerine baktığımda ise oyunlarda "CS2, GTA 5 vb." 90-95+ dereceler görüyorum. Boşta 70 derecelerde seyrediyor. Ekran kartım ise 50-65 derece arası seyrediyor. Sebebi nedir sizce işlemcim 55W.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2024-02-05 saat 15.00.25_c02d377e.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-02-05 saat 15.00.25_c02d377e.jpg
    300,8 KB · Görüntüleme: 45
  • Ekran görüntüsü 2024-02-05 160038.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-05 160038.png
    862,1 KB · Görüntüleme: 43
Merhaba. Ortalama 1 ay öncesinde ASUS ROG STRIX G17 7.nesil Ryzen 9 7945HX-RTX4080 laptop satın aldım. Son 2/3 gündür kendi kendine sadece 1 defa kapanıp açılıyor ve düzgün devam ediyor. İşlemci sıcaklık değerlerine baktığımda ise oyunlarda "CS2, GTA 5 vb." 90-95+ dereceler görüyorum. Boşta 70 derecelerde seyrediyor. Ekran kartım ise 50-65 derece arası seyrediyor. Sebebi nedir sizce işlemcim 55W.

Laptop iyi hava alıyor mu? Altında soğutucu var mı?

Laptop iyi hava alıyor mu? Altında soğutucu var mı?

Evet altında soğutucu var ve camın kenarında hava alıyor şu an mesela hiçbir şey yapmıyorum ve 75 derecede çalışıyor " performans " modunda.

Sebebi laptop olması. Soğutması iyi değil ve sürekli ısınıyor. Altında soğutucu var demişsiniz pek yararlı olacağını sanmıyorum. Laptopların klasik sorunudur ısınma. Aldığınız yer ile görüşün aşırı ısı şikayetinden servise versinler bir baksınlar belki başka bir sorun da olabilir veya yeniden biraz daha düzgün bir termal macun uygular verirler belki.

Dislike atma sebebini bizimle bağışlar mısın @Qualty

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Aynı cihazın 4070 ekran kartı olan versiyonu var ve aynı sorunu yaşıyorum. Camın önündeyim, PC iyi hava alıyor ve altında laptop soğutucu var aktif şekilde çalışan. Sadece internet tarayıcısı açık şekildeyken bile bu değerleri görmesini anlamlandıramıyorum. %4 yükte 73 derece ne mesela? Benzer şekilde başka ekran görüntüleri de var aşağıda paylaşabileceğim. Mesele laptop olması değil ayrıca, başka laptoplar da kullandım bu kadar ısınma normal gelmiyor bana. Öte yandan GPU sıcaklığı normal değerlerde, oyunlarda 75'i görüyor en fazla çok zorlarsa 80 ama daha üstüne çıkmadı henüz. Herhangi bir donma kasılma vs. yok zaten sıfır cihaz alalı 1 ay oldu ama yine de oyun oynarken ister istemez sinir bozucu oluyor özellikle de tuş takımının olduğu kısımda el yanma hissiyatı alınca (elbet laptop olduğunu ve normal olduğunu biliyorum ama deneyip yaşamadığım durumlar da oldu). Ekran görüntüleri aşağıda farklı zamanlarda test etmek amacıyla rastgele açıp ekran görüntüsü aldım.

sıcaklık.png

sıcaklık 2.png

Bu da ayarlardan sırf denemek için elle fanı son güçte çalıştırıp 2 dakika bekledikten sonraki değer :D

sıcaklıık 3.png

Düzenleme: Bu yorumu attıktan sonra rastgele şekilde tekrar baktım ve açık olan tek şey tarayıcı ve 3 sekme :D Kafayı yedirtir hakikaten insana. Bu nedir ya, %6 kullanımda 83 derece ne 1 aylık bilgisayarda ve PC dolu bile değil daha temizlik yapmayı gerektirecek durum bile olmadı bir de altında fan soğutucusu çalışıyor :D
sıcaklık 4.png

Son düzenleme:
Aynı cihazın 4070 ekran kartı olan versiyonu var ve aynı sorunu yaşıyorum. Camın önündeyim, PC iyi hava alıyor ve altında laptop soğutucu var aktif şekilde çalışan. Sadece internet tarayıcısı açık şekildeyken bile bu değerleri görmesini anlamlandıramıyorum. %4 yükte 73 derece ne mesela? Benzer şekilde başka ekran görüntüleri de var aşağıda paylaşabileceğim. Mesele laptop olması değil ayrıca, başka laptoplar da kullandım bu kadar ısınma normal gelmiyor bana. Öte yandan GPU sıcaklığı normal değerlerde, oyunlarda 75'i görüyor en fazla çok zorlarsa 80 ama daha üstüne çıkmadı henüz. Herhangi bir donma kasılma vs. yok zaten sıfır cihaz alalı 1 ay oldu ama yine de oyun oynarken ister istemez sinir bozucu oluyor özellikle de tuş takımının olduğu kısımda el yanma hissiyatı alınca (elbet laptop olduğunu ve normal olduğunu biliyorum ama deneyip yaşamadığım durumlar da oldu). Ekran görüntüleri aşağıda farklı zamanlarda test etmek amacıyla rastgele açıp ekran görüntüsü aldım.

Eki Görüntüle 2147128

Eki Görüntüle 2147127

Bu da ayarlardan sırf denemek için elle fanı son güçte çalıştırıp 2 dakika bekledikten sonraki değer :D

Eki Görüntüle 2147129

Düzenleme: Bu yorumu attıktan sonra rastgele şekilde tekrar baktım ve açık olan tek şey tarayıcı ve 3 sekme :D kafayı yedirtir hakikaten insana. Bu nedir ya, %6 kullanımda 83 derece ne 1 aylık bilgisayarda ve PC dolu bile değil daha temizlik yapmayı gerektirecek durum bile olmadı bir de altında fan soğutucusu çalışıyor :DEki Görüntüle 2147134

İşte demek istediğim bu gerçekten bu boşta 70/95 derece arasında görüyorum ben rahat şekilde her yerden hava alıyor PC ekran kartının deli ısınması gereken oyunlarda ekran kartım cok soğuk çalısırken işlemcim alev atıyor. Sadece oyunlardada değil chrome ve benzeri tarayıcılardada bu durum geçerli

İşte demek istediğim bu gerçekten bu boşta 70/95 derece arasında görüyorum ben rahat şekilde her yerden hava alıyor PC ekran kartının deli ısınması gereken oyunlarda ekran kartım cok soğuk çalısırken işlemcim alev atıyor. Sadece oyunlardada değil chrome ve benzeri tarayıcılardada bu durum geçerli
95'e kadar çıkmadı ama evet bazen 89'a kadar çıktığı oluyor. Ekran kartı dediğin gibi ısı olarak çok stabil sorunsuz çalışıyor ama CPU saçma bir şekilde video izlerken bile yüksek sıcaklık gösteriyor. Hem Armoury Crate hem de MyAsus üzerinden baktım bu duruma ama böyle. Daha 0 alınmış PC 1 ay oldu termal macun ya da fanlarda tıkanma bile olamaz kutusunu ben açtım üstelik PC öyle çok sık kullanılmıyor gün içerisinde işteyim. İlk kez AMD kullanıyorum böyle aptal bir durum varsa iade etmeyi düşünücem ciddi ciddi. Ben 7-8 yıl sorunsuz gideyim istiyorum, 1 ayda böyle olan PC ile bu şekilde ömür geçmez verdiğimiz de az para değil. Kafamız rahat etsin diye parası neyse verip PC alıyoruz ama yok yani saçma sapan sorunlarla uğraşıyoruz, başka aptal aptal sorunlar da vardı yazılım kaynaklı defalarca sıfırla kur yaptım şu an ancak stabil çalışıyor diyebilirim ama gerçekten çok sıkıldım ben şahsen.

95'e kadar çıkmadı ama evet bazen 89'a kadar çıktığı oluyor. Ekran kartı dediğin gibi ısı olarak çok stabil sorunsuz çalışıyor ama CPU saçma bir şekilde video izlerken bile yüksek sıcaklık gösteriyor. Hem Armoury Crate hem de MyASUS üzerinden baktım bu duruma ama böyle. Daha 0 alınmış PC 1 ay oldu termal macun ya da fanlarda tıkanma bile olamaz kutusunu ben açtım üstelik PC öyle çok sık kullanılmıyor gün içerisinde işteyim. İlk kez AMD kullanıyorum böyle aptal bir durum varsa iade etmeyi düşüneceğim ciddi ciddi. Ben 7-8 yıl sorunsuz gideyim istiyorum, 1 ayda böyle olan PC ile bu şekilde ömür geçmez verdiğimiz de az para değil. Kafamız rahat etsin diye parası neyse verip PC alıyoruz ama yok yani saçma sapan sorunlarla uğraşıyoruz, başka aptal aptal sorunlar da vardı yazılım kaynaklı defalarca sıfırla kur yaptım şu an ancak stabil çalışıyor diyebilirim ama gerçekten çok sıkıldım ben şahsen.

Arkadaşımda Intel versiyonu var durum aynı. Ben sistemi yüksek watt değerlerine bağlıyorum laptop için 55W değerli işlemci kullanımı gerçekten fazla ve şunu fark ettim ortalama olarak ayda 1 BIOS Update geliyor. Yeni PC olduğu için zamanla çözeceklerini düşünüyorum. ASUS'u aradığımda ise işlemci ve ekran kartı OC olduğu için yüksek ısı verebilir dediler. Artı olarak AMD kendi sitesinden işlemciyi incelediğimde 90 derece için okey 100 derece için yüksek değer diyor bilmiyorum.

Arkadaşımda Intel versiyonu var durum aynı. Ben sistemi yüksek watt değerlerine bağlıyorum laptop için 55W değerli işlemci kullanımı gerçekten fazla ve şunu fark ettim ortalama olarak ayda 1 BIOS Update geliyor. Yeni PC olduğu için zamanla çözeceklerini düşünüyorum. ASUS'u aradığımda ise işlemci ve ekran kartı OC olduğu için yüksek ısı verebilir dediler. Artı olarak AMD kendi sitesinden işlemciyi incelediğimde 90 derece için okey 100 derece için yüksek değer diyor bilmiyorum.
Ekran kartı ve işlemci O.C dediğiniz olay kendiliğinden olan bir şey mi zira ben hiçbir şey yapmadım. Eğer öyleyse dediğiniz gibi olabilir, PCler yeni evet ama 1 yıllık nereden baksak daha dün çıkmış diyemem. Stabil çalıştığı sürece sorun yok, en kötü zaten döndüğümde ben de servise bir bırakacağım temizlik vs. için o sırada ona da bakarlar diye düşünüyorum.

Teorik olarak da, pratik olarak da sıcak çalışması beklenen bir işlemci 7945HX.

MSI Alpha 17 C7V model laptopa sahibim, boşta iken 48-55 derece arasında değişiyor sıcaklıklar. Sessiz modda değil, Auto Pilot (AI) modu açık.

Ufak bir karşılaştırma yapabilmeniz için güncel bir Cinebench R23 test sonucunu da ekliyorum:

Ekran görüntüsü 2024-03-23 025054.png

Geri
Yukarı