R9 7945hx işlemcili laptop boşta 70 derece yükte ise 95 ve üstü derece oluyor

Biomedialcii

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Laptop: Asus ROG Strix Scar 17
İşlemci: AMD Ryzen 9 7945HX with Radeon Graphics (32 CPU)
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX™ 4080 12 GB (175W)
Bellek: 4800 MHz 32 GB DDR5
Depolama: 2 TB SSD M2.0
Merhaba. Ortalama 1 ay öncesinde ASUS ROG STRIX G17 7.nesil Ryzen 9 7945HX-RTX4080 laptop satın aldım. Son 2/3 gündür kendi kendine sadece 1 defa kapanıp açılıyor ve düzgün devam ediyor. İşlemci sıcaklık değerlerine baktığımda ise oyunlarda "CS2, GTA 5 vb." 90-95+ dereceler görüyorum. Boşta 70 derecelerde seyrediyor. Ekran kartım ise 50-65 derece arası seyrediyor. Sebebi nedir sizce işlemcim 55W.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2024-02-05 saat 15.00.25_c02d377e.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-02-05 saat 15.00.25_c02d377e.jpg
    300,8 KB · Görüntüleme: 45
  • Ekran görüntüsü 2024-02-05 160038.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-05 160038.png
    862,1 KB · Görüntüleme: 43
Teorik olarak da, pratik olarak da sıcak çalışması beklenen bir işlemci 7945hx.

MSI Alpha 17 C7v model laptopa sahibim, boşta iken 48-55 derece arasında değişiyor sıcaklıklar. Sessiz modda değil, Auto pilot (AI) modu açık.

Ufak bir karşılaştırma yapabilmeniz için güncel bir Cinebench R23 test sonucunu da ekliyorum:

Eki Görüntüle 2148951
Henüz boşta 55 dereceyi gördüğümü hatırlamıyorum çok ironik :D 65-80 arası gidip geliyor boşta, ekran kartı boşta 45 derece mesela her zaman GPU kullanma ayarı açıkken. Konuyu açan arkadaşla aynı model cihazlar, ASUS cihazlarda mı bir sorun var yoksa üretimde mi anlayamadım. Çünkü fanı sona kadar aldığımda hem sesinden hem uygulama devrinden hem de üflemesinden gayet çalıştığı anlaşılıyor. O an açık olan oyunu kapatıp fanı Turbo'da kullanmaya devam edince normal şekilde sıcaklık düşüyor onda da bir sorun yok. Elbette sistemi aşırı yoran bir oyundayken sırf fanı açtım diye 90'dan 70'e düşmesini beklemiyorum ama biraz etki etsin yani değil mi? Oyun oynarken 90 üstü derece görülebilir ama oyun var oyun var yani FIFA oynarken de olmasın RDR2 değil bu. FIFA oynarken bile 95 derece sıcaklıkta oynayacaksam ya da Turbo fan ayarı 88'e bile düşürmeyecekse ne yapacağız ben merak ediyorum gerçekten. Sıcak çalışması elbette beklenen bir işlemcidir ama işlemcinin ne kadar yorulduğu da önemli, gerçekten yoran RDR2 gibi oyunlarda şikayet etmem bile. Utanmasa LoL oynarken bile 90 olacak yani :D

Geçen seneki modellerde de benzer durum vardı, bu durumu sessiz modda Turbo modu kapatarak çözüyorduk anca. Çünkü fotoğraftada gözüktüğü gibi CPU boşta gereksiz yere frekans yükseltip ısınıyor fakat bu seneki AMD versiyonlar biraz fazla anormal gibi. Cinebench R23 performansı nasıl cihazın bi' yapabilir misiniz?

Geçen seneki modellerde de benzer durum vardı, bu durumu sessiz modda Turbo modu kapatarak çözüyorduk anca. Çünkü fotoğraftada gözüktüğü gibi CPU boşta gereksiz yere frekans yükseltip ısınıyor fakat bu seneki AMD versiyonlar biraz fazla anormal gibi. Cinebench R23 performansı nasıl cihazın bi' yapabilir misiniz?
Müsait zamanda yapıp cevaplayacağım hocam teşekkür ediyorum. O bahsettiğiniz ayarı nasıl yapabileceğimi anlatırsanız çok sevinirim, sessiz modu genelde bir şeyler izlemek için kullanıyorum ya da gece bilgisayarı açık bırakacaksam (indirme vs. için). Normalde performans modunda kullanıyorum sadece ısındığını hissedince bir süreliğine ya da tamamen Turbo modu açıyorum. Sessiz modda düşük CPU ayarını yapmak işime gelir, video izlerken bile yükseliyor mu diye düşünmem.

Ek olarak anladığım kadarıyla bu durum biraz "normalleşmiş". Geçen seneki cihazlarda da dediğinize göre biraz sık karşılaşılan bir durum AMD işlemcilerde, en azından ben öyle anlıyorum. İlk kez AMD kullanıyorum o yüzden bilmek iyi olur diye düşünüyorum. Ek olarak bu aldığım cihaz (en azından benimkisi) 2023 model, geçen sene diyerek bahsettiğiniz bu cihazlar mı? Belki de aynı durum yaşanıyordur. Tekrardan teşekkür ediyorum cevabınız için.

Teorik olarak da, pratik olarak da sıcak çalışması beklenen bir işlemci 7945HX.

MSI Alpha 17 C7V model laptopa sahibim, boşta iken 48-55 derece arasında değişiyor sıcaklıklar. Sessiz modda değil, Auto Pilot (AI) modu açık.

Ufak bir karşılaştırma yapabilmeniz için güncel bir Cinebench R23 test sonucunu da ekliyorum:

Eki Görüntüle 2148951
boşta 48-55 derece gayet iyi bir laptop için, biz 70-80 arası görmekten bahsetmişken bunu söylemenizi anlayamadım:) Evet sıcak çalışması beklenen bir işlemci ama bu kadarı fazla. WWE, FIFA gibi oyunlarda 94-95 derece görmek nedir? Boşta bile 7000 RPM CPU fanı çalıştırıyorum denemek için 70'in altına düşmüyor, aynı durumda ekran kartı RTX 4070 çoktan 45-50 derecelere düşmüşken üstelik GPU fanı 7000 RPM falan değil normal ayarda çalışıyor.

Merhaba. Ortalama 1 ay öncesinde ASUS ROG STRIX G17 7.nesil Ryzen 9 7945HX-RTX4080 laptop satın aldım. Son 2/3 gündür kendi kendine sadece 1 defa kapanıp açılıyor ve düzgün devam ediyor. İşlemci sıcaklık değerlerine baktığımda ise oyunlarda "CS2, GTA 5 vb." 90-95+ dereceler görüyorum. Boşta 70 derecelerde seyrediyor. Ekran kartım ise 50-65 derece arası seyrediyor. Sebebi nedir sizce işlemcim 55W.

Boşta 70 derece mümkün değil. Arkada bir şeyler çalışıyordur. Görev Yöneticisi'nden kontrol edin. Ha gerçekten öyleyse de bir problem vardır mutlaka.

Boşta 70 derece mümkün değil. Arkada bir şeyler çalışıyordur. Görev Yöneticisi'nden kontrol edin. Ha gerçekten öyleyse de bir problem vardır mutlaka.
Açıkçası bence bu duruma şaşırıyorum ama şu anda hiçbir şey yapmamama rağmen gördüğünüz gibi durum.

Dosya Ekleri

• 1713200433446.png
    1713200433446.png
    19,7 KB · Görüntüleme: 7
Açıkçası bence bu duruma şaşırıyorum ama şu anda hiçbir şey yapmamama rağmen gördüğünüz gibi durum.

İlginç. Eğer sürekli bir işiniz yoksa bir servise gönderip kontrol ettirmekte fayda var. Bu arada farklı bir programdan baktınız mı hiç sıcaklığına? Bakmadıysanız MSI Afterburner kurup kontrol eder misiniz?

İlginç. Eğer sürekli bir işiniz yoksa bir servise gönderip kontrol ettirmekte fayda var. Bu arada farklı bir programdan baktınız mı hiç sıcaklığına? Bakmadıysanız MSI Afterburner kurup kontrol eder misiniz?
Dediğinizi yaptım durum bu şekilde.
1713201017477.png

Geri
Yukarı