Radeon HD 6650M Ekran Kartımı Mavericks'e Nasıl Tanıtırım?

Murat AL

Kilopat
Herkese merhaba.

Yaklaşık üç yıldır PackardBell marka ve LS44HR-501TK model dizüstü bilgisayara sahibim. Bir aya yakın zamandır vmware üzerinde mac osx mavericks ile ısınma turları atıyordum.

Bu hafta sonu mavericks' i (10.9.1) bilgisayarıma kurma kararı alarak, kurulum işlemine geçtim. Kurulum sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmadım. (boot sorunları, restart, siyah ekran da donma vs.) Kurulum sonrası ses, wiraless, ekran kartı (radeon hd 6650m) dolayısı ile hdmi ve son olarak da bluetooth çalışmadı.

Kurulumdan sonra sistem restart istedi. Usb ile yeniden sistemi açtım. Akabinde hemen multi beast yardımı sayesinde voodoops2controller, usb 3.0, wireless ve ses sürücüsü ile bilgisayarımda bulunan ssd için trim support' u seçerek sürücü kurulumlarını yaptım.

Ardından sırasıyla NullCPUPowerManagement.kext değişimi ve FakeSMC kurulumunu gerçekleştirdim. Dizüstü bilgisayarımın bootable usb olmadan açılabilmesi için chameleon boot loader kurulumunu yapıp, sistemin açılıp açılmadığını denedim. Sonuç olumlu oldu. Dahası wirales ve ses sürücüleri de çalışıyordu.

Şimdi bazı arkadaşlar neden chameleon diyebilir. Neden diye sormayın, zira benim ilk kurulum denememdi. Dolayısı ile bootloader' ler hakkında derin bilgi ve tecrübeye sahip değilim. Ayrıca belirtmeliyim ki internetten yaptığım araştırmalarda chameleon wizard' ın kullanıcı ara yüzü bana daha basit ve anlaşılır gelmişti.

Mavericks kurulumunun ve ayarlarının sonunda bilgisayarımda bulunan, usb mouse, kalvye, touchpad, kart okuyucu, 1.3 mp kamera, usb 2.0 ve 3.0, RJ45 ethernet girişi (modeme rj45 kablo ile bağlanıp internete çıkış aldım), wiraless adaptörü, entegre ses çipi, kulaklık ve mikrofon giriş ve çıkışları Fn tuş kombinasyonları çalışır durumdaydı.

Çalışmayan şeyler ise; ekran kartım (radeon hd 6650m) dolayısı ile hdmi ve bluetooth oldu. (Bluetooth şimdilik çok lazım değil. Bir süre daha olmasa da olur, acelesi yok.)

Şimdi tek sıkıntım olarak Ati radeon hd 6650m 1gb ekran kartımı ve hdmi' ı çalıştırmak kaldı.

Ekran kartım (Ati Radeon HD6650m 1Gb) hakkında sizi biraz bilgilendireyim. Maverick üzerinde ekran kartı bilgisine baktığımda device id= 0x6741, vendor id= 0x1002 ve Subsystem id= 0x05131025 olarak görünmekteydi.

Ekran katımı devreye alabilmek için internette aynı donanımı kullanan kullanıcıların deneyimlerini araştırmaya başladım. Aslında ati radeon 6650m ekran kartı kullanan kişilerin bazı çözümlerini ve önerilerini de denedim. Sonuç kısmen başarılı olmasına rağmen, tam istediğim şekilde olumlu olmadı.

Nasıl derseniz öncelikle ekran kartımın ATI6000Controller.kext dosyasında tanımlı olup olmadığına baktım. 0x67411002 olarak tanımlanmış olduğunu gördüm. Akabinde GraphicsEnabler=Yes ve AtiConfig=xx ile ekran kartını devreye almaya çalıştım. (xx tanımlaması yerine ati 6000 serisi kartlar için tanımlanmış framebufferların tanımlama isimleri yazılacak.) Sistemi restart yaptığımda görüntü anteni çekmeyen televizyonun karlı göstermesi gibi oldu. (bütün framebuffer' ları denedim.)

Bazı internet sitelerinde ileri seviye kullanıcılar dsdt.aml+yamalanmış kext ile sorunlarını nasıl aştıklarını anlatmışlar. Bu anlatımlarında da windows ortamında aida64 yazılımı sayesinde elde ettikleri vbios ile framebuffer' ı kendilerinin nasıl elde etiklerini yazmışlar. Çok karışık bir iş olduğundan dolayı denemelerim sonuçsuz kaldı.

Başka bir kullanıcının vbios, vram ve GraphicsEnabler=Yes kombinasyonunu önermesi ile bir deneme daha yaptım. Sistem restart ettikten sonra renkler birbirine girmiş ve alaca bulaca olmuş biçimde ekran açıldı. Nesneler seçilebiliyor, ve yazılar zorda olsa okunabiliyordu.

Sistem özelliklerine baktığımda mavericks ekran kartımı model ve ram miktarı olarak doğru tanıdığını gördüm. Üst bar da seçebildiğim kadarı ile saydam bir yapıdaydı. Durumu tam netleştirmek için internetten indirdiğim bir benchmark programını çalıştırdım, sonuç olumluydu. (daha önceki denemelerinde openGL hızlandırması aktif olmadığı için benchmark programı çalışmıyordu.) Fakat şöyle bir sorun var ekrandaki görüntü insanı bilgisayardan ve mac osx den soğutacak cinsten. Ayrıca da insanın gözlerini kör eder.

Aslında yazmaya başarılı kurulumlar kategorisi için başlamıştım. Ekran kartım ve hdmi ın çalışmaması nedeni ile bu kadar yazdıktan sonra sizden yardım istemeye karar verdim.

Ekran kartımın mac osx tarafından (mavericks) tanındığına ve openGL hızlandırmasının çalıştığına kanaat getirmiş bulunmaktayım. Sorunumu ekran kartıma uygun framebuffer kodlarını bulamamış olmama bağlıyorum. Yüzdüm, yüzdüm kuyruğuna geldim. O yüzdendir ki, ekran kartı tanıtma konularında tecrübeli mac osx kullanıcılarından bu konuda yardım talep ediyorum.

Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Herkese iyi günler.

Burak bey, ilgi ve alakanıza teşekkür ederim.

Eğer verdiğiniz ikinci linki tercüme edebilirseniz denemeyi çok isterim.

Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler.

Murat bey
ekrandaki antensiz televizyon görüntüsünü ben de aldım. AtiPorts=1 veya 2 veya 3 deneyin. DualLink=0 da işinize yarayabilir. Yalnız bu kodlar clover için geçerli. Bunların chamaleon da karşılıklarını bulup onlar ile boot edin. Doğru kombinasyonları tutturursanız %90 çalışacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tespitiniz doğru. Frame buffer ayarından kaynaklı bir sorun. Tavsiyem Google'da ati.c diye bir arama yapın. Bu dosya bootloader'ın ATI/AMD kartlar için oluşturulmuş veri tabanı. Bu dosyada her marka ve modelin framebuffer ve kullandığı kextler ile ilgili bilgiler var. Dosya içinde kartınızın modelini aratın. Orada mac ile hangi framebuffer ayarında hangi port ile çalıştığını bulabilirsiniz. Hatta kartınızın GPU hangi kod adıyla anılıyor ise onuda burdan görme şansınız var. Ayrıca OpenGL devreye girip Quartz Extrem mod ile çalıştırmak için sadece kartın sınıfına ait kext yeterli değil. Ayrıca AMDRadeonX****.kext (**** yerine kartınıza uygun olan sınıfı gösteriyor) dosyasının da düzenlenmesi lazım. 7000 serisi kartlar X4000, 6000 ve 5000 serisi kartlar X3000, 4000 serisi kartlar da X3000 kextini kullanır. Bunlar donanım hızlandırma moduna geçiş için gerekli kextlerdir. Öbür türlü kartı tanır ama sadece ismi doğru gözükür. Onun dışında hiç bir şekilde ne OpenCL nede OpenGL sürücüleri devreye girer. Başta bahsettiğiniz framebuffer düzenleme biraz karmaşık bir işlem. O işlem için tecrübe çok önemli. Ayrıca dediğim işlemleri yaptıktan sonra yada önce Terminal'i açıp satıra "ioreg | grep ATY" yazarak framebuffer ayarının doğru çalışıp çalışmadığını görebilirsin. Ekranda sana kaç tane görüntü portun varsa onların monitör ile arasındaki cevap sürelerini mili saniye olarak gösterir. 0 ms görünenler o an için her hangi bir cihaz takılı olmayan portlardır.

Son düzenleme:
Herkese merhaba.

Yaklaşık üç yıldır PackardBell marka ve LS44HR-501TK model dizüstü bilgisayara sahibim. Bir aya yakın zamandır vmware üzerinde mac osx mavericks ile ısınma turları atıyordum.

Bu hafta sonu mavericks' i (10.9.1) bilgisayarıma kurma kararı alarak, kurulum işlemine geçtim. Kurulum sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmadım. (boot sorunları, restart, siyah ekran da donma vs.) Kurulum sonrası ses, wiraless, ekran kartı (radeon hd 6650m) dolayısı ile hdmi ve son olarak da bluetooth çalışmadı.

Kurulumdan sonra sistem restart istedi. Usb ile yeniden sistemi açtım. Akabinde hemen multi beast yardımı sayesinde voodoops2controller, usb 3.0, wireless ve ses sürücüsü ile bilgisayarımda bulunan ssd için trim support' u seçerek sürücü kurulumlarını yaptım.

Ardından sırasıyla NullCPUPowerManagement.kext değişimi ve FakeSMC kurulumunu gerçekleştirdim. Dizüstü bilgisayarımın bootable usb olmadan açılabilmesi için chameleon boot loader kurulumunu yapıp, sistemin açılıp açılmadığını denedim. Sonuç olumlu oldu. Dahası wirales ve ses sürücüleri de çalışıyordu.

Şimdi bazı arkadaşlar neden chameleon diyebilir. Neden diye sormayın, zira benim ilk kurulum denememdi. Dolayısı ile bootloader' ler hakkında derin bilgi ve tecrübeye sahip değilim. Ayrıca belirtmeliyim ki internetten yaptığım araştırmalarda chameleon wizard' ın kullanıcı ara yüzü bana daha basit ve anlaşılır gelmişti.

Mavericks kurulumunun ve ayarlarının sonunda bilgisayarımda bulunan, usb mouse, kalvye, touchpad, kart okuyucu, 1.3 mp kamera, usb 2.0 ve 3.0, RJ45 ethernet girişi (modeme rj45 kablo ile bağlanıp internete çıkış aldım), wiraless adaptörü, entegre ses çipi, kulaklık ve mikrofon giriş ve çıkışları Fn tuş kombinasyonları çalışır durumdaydı.

Çalışmayan şeyler ise; ekran kartım (radeon hd 6650m) dolayısı ile hdmi ve bluetooth oldu. (Bluetooth şimdilik çok lazım değil. Bir süre daha olmasa da olur, acelesi yok.)

Şimdi tek sıkıntım olarak Ati radeon hd 6650m 1gb ekran kartımı ve hdmi' ı çalıştırmak kaldı.

Ekran kartım (Ati Radeon HD6650m 1Gb) hakkında sizi biraz bilgilendireyim. Maverick üzerinde ekran kartı bilgisine baktığımda device id= 0x6741, vendor id= 0x1002 ve Subsystem id= 0x05131025 olarak görünmekteydi.

Ekran katımı devreye alabilmek için internette aynı donanımı kullanan kullanıcıların deneyimlerini araştırmaya başladım. Aslında ati radeon 6650m ekran kartı kullanan kişilerin bazı çözümlerini ve önerilerini de denedim. Sonuç kısmen başarılı olmasına rağmen, tam istediğim şekilde olumlu olmadı.

Nasıl derseniz öncelikle ekran kartımın ATI6000Controller.kext dosyasında tanımlı olup olmadığına baktım. 0x67411002 olarak tanımlanmış olduğunu gördüm. Akabinde GraphicsEnabler=Yes ve AtiConfig=xx ile ekran kartını devreye almaya çalıştım. (xx tanımlaması yerine ati 6000 serisi kartlar için tanımlanmış framebufferların tanımlama isimleri yazılacak.) Sistemi restart yaptığımda görüntü anteni çekmeyen televizyonun karlı göstermesi gibi oldu. (bütün framebuffer' ları denedim.)

Bazı internet sitelerinde ileri seviye kullanıcılar dsdt.aml+yamalanmış kext ile sorunlarını nasıl aştıklarını anlatmışlar. Bu anlatımlarında da windows ortamında aida64 yazılımı sayesinde elde ettikleri vbios ile framebuffer' ı kendilerinin nasıl elde etiklerini yazmışlar. Çok karışık bir iş olduğundan dolayı denemelerim sonuçsuz kaldı.

Başka bir kullanıcının vbios, vram ve GraphicsEnabler=Yes kombinasyonunu önermesi ile bir deneme daha yaptım. Sistem restart ettikten sonra renkler birbirine girmiş ve alaca bulaca olmuş biçimde ekran açıldı. Nesneler seçilebiliyor, ve yazılar zorda olsa okunabiliyordu.

Sistem özelliklerine baktığımda mavericks ekran kartımı model ve ram miktarı olarak doğru tanıdığını gördüm. Üst bar da seçebildiğim kadarı ile saydam bir yapıdaydı. Durumu tam netleştirmek için internetten indirdiğim bir benchmark programını çalıştırdım, sonuç olumluydu. (daha önceki denemelerinde openGL hızlandırması aktif olmadığı için benchmark programı çalışmıyordu.) Fakat şöyle bir sorun var ekrandaki görüntü insanı bilgisayardan ve mac osx den soğutacak cinsten. Ayrıca da insanın gözlerini kör eder.

Aslında yazmaya başarılı kurulumlar kategorisi için başlamıştım. Ekran kartım ve hdmi ın çalışmaması nedeni ile bu kadar yazdıktan sonra sizden yardım istemeye karar verdim.

Ekran kartımın mac osx tarafından (mavericks) tanındığına ve openGL hızlandırmasının çalıştığına kanaat getirmiş bulunmaktayım. Sorunumu ekran kartıma uygun framebuffer kodlarını bulamamış olmama bağlıyorum. Yüzdüm, yüzdüm kuyruğuna geldim. O yüzdendir ki, ekran kartı tanıtma konularında tecrübeli mac osx kullanıcılarından bu konuda yardım talep ediyorum.

Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Herkese iyi günler.

Merhaba Hocam bende sizin kullandığınız laptop'a sahibim. ben bilgisayarıma Niresh ile kurulm gerçekleştirdim kurulurken bi sıkıntı yaşamadım. Siz wireless ve Touchpad'i nasıl kurdunuz?
multibeast'te hangi seçenekleri seçip yüklüyorsunuz?
ayrıca ekran kartı ve bluetooth için bi çözüm bulabildinizmi ?
Şimdiden Teşekkür Ederim.

Buradan sorunumu paylaştığımda, sağ olsunlar birçok arkadaş sorunumu aşabilmem için yardım ve öneride bulundular. Hepsine teker teker teşekkür ederim.

@cevdet sunay kardeşim. Sana yardımcı olması açısından Multibeast ve ve Hackintosh Vietnam Tool araçlarında kullandığım ayarları ekran görüntüsü olarak ekliyeceğim.

Sana aşağıda dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım adımların hepsini bir nefeste, tek seferde yapayım deme. Anlattıklarımı aşama aşama yapmanı öneririm. Böylece bir hata ile karşılaşırsan hangi seçenekten, hangi kext den dolayı hata aldığını daha rahat anlayabilirsin.

Mesela önce multi beast için önerdiğim seçenekleri kullan. Bilgisayarını yeniden başlat. Bir sorun var mı? bir bak. Sonrasında Hackintosh Vietnam Tool için önerdiğim seçenekleri dene. Tekrardan bilgisayarını yeniden başlat. Bak bakalım bir sıkıntı varmı. Kurduğun kext ler den sonra ilgili donanım çalışıyor mu?

Ekran kartınla ilgili olarak verdiğim kext' ler ve Extra klasörünü en son kullan. Radeon 6650m için olan kext ile Extra klasörü ve içindeki dosyalar birbiri ile bağlantılıdır. Kext' i orjinali ile değiştirince Extra klasörünü de orjinali ile değiştir. Sonrasında makineni yeniden başlat. Böylecek ekran kartının 3d hızlandırması çalışıyor olacak.

Başlayalım bakalı.

Kurmadıysan eğer, öncelikle FakeSMC' nin güncel sürümünü indir ve kur.
Ardından, sisteminde bootloader kurulu değilse, Chameleon' un güncel sürümünü indir ve kur.

Öncelikle Multibeast ayarlarım.

Seskartım için kullandığım seçenek. (Realtek ALC269)
Audio.jpg

Ssd disk trim desteği ve Sata için seçtiğim seçenekler. (Ssd diskin yoksa trim patch kurmana gerek yok.)
Disk.png

Usb 3.0, klavye ve touchpad, NullCpuPowerManagement seçimlerim. (FakeSMC yi önceden kurduysan buradan tekrar seçmene gerek yok.)
Misc.jpg

Ethernet Kartım için kullandığım seçenek. (Atheros AR8151)
Network.jpg

Apple RTC Patch for CMOS Reset
System.jpg

SSDT için kullandığım seçenek.
SSDT Options.jpg

Smbios.plist için kullandığım seçenek. (Ben bu sistem tanımlamasını buradan değil de, genellikle chameleon wizard üzerinden 8.3 olarak ayarlıyorum. Seçim sana kalmış.)
System Definitions.jpg

Şimdide Hackintosh Vietnam Tool da yaptığım seçimler.

Kext seçeneklerim-1
Kext-1.jpg

Kext seçeneklerim-2
Wifi modülü için gerekli olan kext'i WifiInjector seçimi ile kuruyorum. (Atheros AR5B97)
Eğer multibeast ile ethernet kartın için (Atheros AR8151) kext kurmadıysan buradan da kurabilirsin. (ALXEthernet) Birinde kurulum yaptıysan diğerinde seçmene gerek yok.
Kext-2.jpg

Kurduğum ve kullandığım tools' lar. Chameleon' u yapılandırabilmek için Chameleon Wizard ve kext kurulum aracı olarakta Kext Wizard. (işine yarayacağını düşündüğün başka tools' lar varsa seçebilirsin. Seçim sana kalmış.)
Tools.jpg

Finder bar üzerindeki pil göstergesi için ekli dosyayı (VoodooBattery.zip içindeki iki adet dosya) /Sistem/Kitaplık/Extensions/ içindeki orjinal dosya ile değiştir. (Orjinal dosyanın yedeğini bir klasöre almayı unutma.)

Ekran kartının Ati Radeon 6650M 1Gb. olduğunu varsayıyorum. Ekte zip li olarak 10.9.1 den beri düzenleyerek kullandığım kextleri veriyorum. (Radeon 6650m.zip) Kullandığın Mavericks sürümüne uygun olanı (10.9.1, 10.9.2, 10.9.3, 10.9.4) /Sistem/Kitaplık/Extensions/ içindeki orjinal dosya ile değiştir. (Orjinal dosyanın yedeğini bir klasöre almayı unutma.)

Son olarak Sıkıştırılmış olarak verdiğim Extra.zip içinden çıkan klasörü, mavericks kurulu olan diskinin kök dizini içindeki Extra klasörü ile değiştir.

Radeon 6650m için ekte verdiğim kext ile Extra klasörünü orjinalleri ile değiştirince chameleon wizard ayarları aşağıda verdiğim ekran görüntüsündeki gibi olmalı.
Chameleon Wizard.jpg

Tüm bu işlemlerden sonra Bluetooth hariç tüm donanımın çalışacaktır. (Hdmi denemediğim için bu konudada kesin birşey diyemeyeceğim.)

Umarım unuttuğum birşey olmamıştır, ve yine umarım anlattıklarımı eksiksiz ve hatasız olarak yerine getirebilirsin.
Benden şimdilik bukadar.

Kolay gelsin. Bol şanslar.

Edit= Dosyaları eklemeyi unutmuşum. Özür dilerim.

Extra.zip için Extra.zip — Yandex.Disk
Radeon 6650m.zip için Radeon 6650m.zip — Yandex.Disk
VoodoBattery.zip için VoodooBattery.zip — Yandex.Disk

Son düzenleme:
Hocam her şey için çok teşekkür ediyorum gerçekten bu kadar ayrıntılı anlatacağınızı beklemiyordum. Bu anlattıklarınızı harfiyen uygulayıp size geri dönüş yapacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba hocam ekran kartını, wifi çalışmadı benim için en önemlisi bunlar şimdilik. Vietnam toolstan wifi injector seçiyorum kururuluyor fakat yeniden başlattığımda görünmüyor ve çalışmıyor
Ne yapmam lazım bu arada ekfan kartım 2GB paylaşımlı (harici olarak tanıyor sanırım. İntel hd graphics 3000 ise 64mb okarak tanıyor ) bundan dolayı olabilirmi bide wifi Boardcom BCM4327

Çalıştırabildiklerim sadece toucpad ethernet ve batarya simgesi.

Sistem:
Laptop : Packard bell LS44HR

İşlemci : intel i5 2.30 Ghz

Ekran kartı : amd radeon HD 6600m and 6700 Series ve İntel Hd Graphics 3000 (iki tane görünüyor inteli çalıştırıyor ama 64mb olarak amdyi ise aktif edemiyorum ikinci plana atılıyor sanki ) üstteki durum çubuğu şeffaf değil

Ethernet : Atheros AR8151 (etherneti hallettim)

WİFİ : Boardcom BCM43227 (işte bu da sıkıntılı)

SES : voodooHDA 2.8.5 ugulamasıyla hallettim seste sıkıntım yok yani

Başka bilgi istersen sistemim için söyleyebilirim ne gerekiyorsa.

Şimdiden teşekkür ediyorum hocam.

Ek olarak ekran kartı driverlarını ve internet için olan driverları ekran görüntüsü aldım buraya paylaşıyorum. (windows 7 üzerinden aldım bu bilgileri SIW programıyla)

videocard.jpg
Ağ adaptörleri.jpg

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı