Radeon RX 480 Isınma Sorunu

butjuan

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar işlemcim i5, 6600K. İşlemcim %100 kullanımda 65 dereceyi geçmiyor. Ekran kartım ise Rx480 8GB tek fanlı olan modeli. Battlefield 1, Call Of Duty Black Ops 4, PUBG gibi oyunlarda yüksek ayarlarda FPS'yi açtığımda ekran kartım 90 derecelerde seyrediyor. Hatta bu sırada 90 dereceyken ekran kartının fanı %50 ile çalışıyor. FPS'yi sabitlediğimde ise 80-85 derecelerde seyrediyor.

Fanı %100'e çekmem gerektiğini söyleyen var, %100'de kart için zararlı olacağını söyleyen var. 90 derecenin normal olduğunu söyleyen var, anormal olduğunu söyleyen var. Ben anlamadım kime güveneceğimi bilemedim yorumlarınızı tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
90 derece ekran kartı için zararlıdır. Fanı %100'de çalıştırma hakkında fan ömrünü azaltır diyen de var gürültü dışında sorun olmaz diyen de var. Bence fana hiçbir şey olmaz, sonuçta tek yapacağı şey daha hızlı dönmek:)

Fan hızını oyuna girince köklemeyi dene, tahminen 75-80 derecelere iner. Hem zarar görecek olsa hangisinin zarar görmesini tercih edersin, GPU'nun mu fanın mı?:)

Tek fanlı model ve eski mimari olması sebebiyle sıcak haliyle çalışacak. Fakat 90 derece çok yüksek bir değer. Macun değişimi yaptıktan sonra fan hızını, sıcaklıkları kontrol ederek ayarlayabilirsin. İlla sona almana gerek yok.

90 Derecede niye %50 çalışıyor, ekran kartının yazılımından kendiniz bir hızlanma eğrisi ayarlayın. Mesela 60 derecedeyken %50, 70 dereceyken %60, 80 dereceyken %70 çalışsın.
Hocam bundan bahsediyorum işte, bazıları yapma zararlı olur diyo ekran kartı için. Yarın termal macun işlemi yapmayı düşünüyorum, eğer çözüm olmazsa mecburen dediğini yapıcam artık.

Hocam bundan bahsediyorum işte, bazıları yapma zararlı olur diyo ekran kartı için. Yarın termal macun işlemi yapmayı düşünüyorum, eğer çözüm olmazsa mecburen dediğini yapıcam artık.
Ekran kartındaki fanların hızlı çalışmasının karta bir zararı yoktur, tabii gürültü sorun değilse. %80 civarına getirip deneyebilirsin kartı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı