Raft Oyun İncelemesi

Batuhan A.

Megapat
Makaleler
26
Yer
İstanbul
Bugün size Raft'ın inceleme/ilk bakış'ını yapacağım.
  • Öncelikle oyun 23.05.2018 tarihinde çıkış yaptı.
  • Kendisi bir erken erişim oyunu.
  • Yabancı ülkelerde 20$ ve 20€ gibi fiyatlara satılırken ülkemizde 31 TL gibi bir fiyatı var.
  • 363 MB boyuta sahip.
  • Oyun, çevrimiçi eşli veya tekli oynanabiliyor.
Oyunu yaklaşık 4-5 saat oynama fırsatı buldum.

Oyunun başında 2x2 birimlik bir salda başlıyorsunuz ve sürekli çevrenizde dolanıp arada sırada salınızdan bir parça koparmak amacıyla salınızın kenarını ısıran bir köpek balığı mevcut. Oyun boyu peşimizi bırakmıyor kendisi. Oyun zevkinizi artırmanız adına kendisine bir isim koymanızı tavsiye ediyorum. Elinizde bir adet kanca ve bu kanca yardımıyla çevrede yüzen; plastik, yaprak, tahta parçaları ve fıçıları kendinize çekiyorsunuz ve buradan elde ettiğiniz materyaller hayati önem taşıyor özellikle tahtalar. Bunlardan elde ettiğiniz materyaller ile :
  • Salınızı genişletebiliyorsunuz.
  • Salınıza yelken, rüzgarın yönünü gösteren bir adet bayrak, su arıtıcısı, mangal ve sandık vb. eşyalar ekleyebiliyorsunuz.
  • Kendinize olta,balta ve rüzgar olmadığı zamanlarda ilerlemek için kürek "craft" edebiliyorsunuz. Kullandığınız eşyaların bir dayanıklılığı oluyor ve belli bir kullanımdan sonra kırılıyor.
Bu geliştirmeler sayesinde salınızı genişletebiliyor, kat çıkabilir ve içinde tarım yapabiliyorsunuz, tarım ve balıkçılık sizin açlıktan ölmenizi engelleyecek en önemli faaliyetler. Oyunda bizden başka yüzen terkedilmiş sallar ve adacıklar mevcut. Adalardan elde ettiğiniz ağaç tohumları ile kendi salınızda ağaç yetiştirebiliyorsunuz. Eğer hayatta kalıp kendinizi daha fazla geliştirebilirseniz, salınıza motor, kendinize dalış ekipmanları yapıp derinleri keşfe çıkabilirsiniz. İncelemeyi daha fazla uzatmak istemiyorum çünkü çok uzun bir süre oynama fırsatım olmadı. Özetlemek gerekirse hayatta kalma oyunu sevenlerin çok seveceğini düşünüyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şahsi algılamayın özellikle ''bu'' tarz erken erişim oyunları alınmamalı. Önceki örneği olan Stranded Deep neredeyse hiçbir güncelleme yayınlamadan satabildiği kadar sattı, tabiri caizse vurgunu yapıp kaçtı. Olan para verip alanlara oldu. Bu da kesin öyle olur demiyorum fakat 31 tl az değil, bu tarz oyunlar herzaman risktir bence tam sürüm beklenmeli.

Para cebimden çıkmıyor PUBG'de kutulardan gelen para ve AAA oyunları da Steam'den almadığım için geriye alacak böyle oyunlar kalıyor. 31 TL verdiğim bir oyundan çok da fazla bir şey beklemiyorum ama bu sürümü bile parasını hakediyor.
Ama görüşünüze saygı duyuyorum, bu tarz oyunlardan hoşlanmayanlar almayabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı