RAM 16 GB'dan 32 GB'a yükseltince sistem açılmaz oldu

batuhan1989

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
g-skill 16gb ddr 3000
SSD veya HDD modeli
1 tb kingston
Ekran kartı
rx 670 8 gb
Anakart
msi 370 gaming plus
İşlemci
amd ryzen 5 1500x
Merhaba iyi günler herkese, 16 GB bir sistemim vardı Assetto Corsa oyunu için 16 GB daha ekleme yapmak istedim fakat 16 GB daha takınca sistem ilk acılıyor sonrasında acılmıyor Power tuşuna bastıkdan sonra siyah ekranda kalıyor. Tek başına 16 GB de acılıyor problem yok. 32 GB yapınca sistem ilk acılıyor sonra kapagımda daha da acılmıyor. Gerçekten işin içinden cıkamıyorum cok fazlada bilgim yok defalarca goturdum ama sonuç alamadım.

-BIOS Update yapıldı defalarca.
-RAM'ler temizlendi ve başka makinelarda denendi sorun yaşanmadı (ayrı ayrı tek tek denendi)
-RAM MHz'ler aynı - aynı marka aynı seri.

Sistemim:
-AMD Ryzen 5 1500X işlemci.
-MSI X370 Gaming Plus anakart.
-RX 570 8 GB ekran kartı.
-16 GB DDR4 3000 MHz RAM (yükseltmek istedigim X2)
-600W Power.
-Sulu soğutma.

Son düzenleyen: Moderatör:
16 X 2 takıyorsunuz. Şimdi RAM'lerin herhangi birini 2. RAM'i taktığınız slota takın ve deneyin. Yani tek 16 GB RAM takılı olsun ama ikinci RAM'i taktığınız yere takın. Böyle bir deneyin. Yeni RAM'i taktığınız slot bozuk olabilir.

Anakart desteklemiyor olabilir mi?
32 gb rami desteklemeyen bir anakart olacağını sanmıyorum

Her iki RAM CL değeri aynı değilse bu sorunu almanız normaldir.

Örneğin kendi RAM'inizin CL değeri 16 ise sizde 16 takmak zorundasınız.
CL değeri 18 olan bir RAM takarsanız bu tür hatalar almanız kaçınılmaz.

16 X 2 takıyorsunuz. Şimdi RAM'lerin herhangi birini 2. RAM'i taktığınız slota takın ve deneyin. Yani tek 16 GB RAM takılı olsun ama ikinci RAM'i taktığınız yere takın. Böyle bir deneyin. Yeni RAM'i taktığınız slot bozuk olabilir.

Eğer Msi X370 Gaming Plus ise anakart 64 GB destekliyormuş.

Hocam anakartın'da 4 RAM slotu var RAM'leri yan yana takma.
Bir tane RAM'i ilk slota tak 2 ci RAM'i diğer siyah slota tak öyle dene.
Yani RAM'leri aynı slottaki RAM slotlarına tak.

Her iki RAM CL değeri aynı değilse bu sorunu almanız normaldir.

Örneğin kendi RAM'inizin CL değeri 16 ise sizde 16 takmak zorundasınız.
CL değeri 18 olan bir RAM takarsanız bu tür hatalar almanız kaçınılmaz.
cl degerlerini şimdi tekrardan kontrol ettim ikiside aynı CL16-18-18-38 olarak yazıyor ustam

Taktığınız RAM'lerin CL değeri aynı mı?
evet her ikiside aynı cl degerleri g-skill cl-16-18-18-38

bunuda denedim hepsinde çalıştı hatta bios ayarlarından slot yerlerinide değiştirdim A1-B1-A2-B2 idi ben A1-A2-B1-B2 yaptım burdaki forumlarda arızaları okuyarak yaptım hatta. yinede sonuc aynı 16 gb de problem yok 32 de acılıyor sonra kapat ac yapıyorum acılmıyor , hatta başka bir cihazda ramleri denedim problem yaşamadım anlamadım gitti

CPU-Z programını yükleyin programı açın SPD veya Memory kısımlarının birer ekran görüntüsünü çekin. Sonra yeni aldığınız resimin görselini de ekleyin bir bakalım tutarsızlık var çünkü.

RAM'ların resimlerini ve anakartınız RAM slotlarının da resimlerini ekleme şansınız var ise yardımcı olma şansımız daha yüksek olur.

CPU-Z Programını yükleyin programı açın SPD veya memory kısımlarının birer ekran görüntüsünü çekin. Sonra yeni aldığınız resimin görselinide ekleyin bir bakalım tutarsızlık var çünkü.
tek ram takılıykenmi yapıyım cift ram takılıykenmi ( çift olunca ilk acılıyor veya acılmıyor )

Yeni konular

Geri
Yukarı