RAM 2. slotta çalışmıyor

MatsuKeiji

Hectopat
Daha fazla  
Bu sabah bilgisayarı açmaya çalıştım, bilgisayar açıldı fakat görüntü gelmedi. Ben 2. slottaki RAM'i 1. slota taktım görüntü geldi ama 2. RAM'i 2. slota takınca görüntü gelmedi.

Moralini bozmak gibi olmasın ama RAM slotunda sorun olabilir. 2 kere bu sorunu yaşadım ikisinde de RAM slotu arızalanmıştı. Tamiri yok. 1. anakartım Gigabyte, garantisi yoktu köşede duruyor, 5-6 ay önce aldığım ASUS anakartı geçen gün garantiye gönderdim yine oldu maalesef :( Ben içini temizledikten sonra oldu, hiçbir parçayı da sökmemiştim. Gelsin anakart bir daha asla içini açmayacağım.

Ben denemiştim ama sonuç alamamıştım, arkadaş inşallah alır.
Ben de çok trajikomik bir şekilde bu olayı deneyimlemiştim. Bilgisayarımın ramini Dual Channel yapmak için aynı rami bulup almıştım. Sonra bilgisayara taktığımda görüntü gelmedi. Küçük bir araştırmadan sonra CMOS yapmanın sorunu çözebileceğini görmüştüm. Ben de tüm gün oturup laptop'un tüm parçalarını sökmeye çalışmıştım. CMOS attıktan sonra yine görüntü gelmedi dedim ki "bir de ram yuvalarını temizleyeyim son bir umut". Temizledikten sonra sistem çalışmıştı tüm gün boyunca tek yapmam gereken ram yuvalarını fırça ile temizlemekmiş 😃

Aynı sorundan bende muzdariptim 2 tane pin kopuktu arkadaş tamiri yok demiş ama 8 saat aralıksız toplu iğne sayesinde çok ciddi bir emek sarf ederek çalıştırmayı başarmıştım fakat bunu yapacak ve uygulayacak Türkiye'de 1 elin parmağını geçmez sen en iyisi o slotu kullanma aksi taktirde RAM pinlerini yakabilir ve bu yüzdende anakarta da ciddi zarar verebilirsin en iyisi hiç takma o slota.

Ben de çok trajikomik bir şekilde bu olayı deneyimlemiştim. Bilgisayarımın ramini Dual Channel yapmak için aynı rami bulup almıştım. Sonra bilgisayara taktığımda görüntü gelmedi. Küçük bir araştırmadan sonra CMOS yapmanın sorunu çözebileceğini görmüştüm. Ben de tüm gün oturup laptop'un tüm parçalarını sökmeye çalışmıştım. CMOS attıktan sonra yine görüntü gelmedi dedim ki "bir de ram yuvalarını temizleyeyim son bir umut". Temizledikten sonra sistem çalışmıştı tüm gün boyunca tek yapmam gereken ram yuvalarını fırça ile temizlemekmiş 😃
Ben de çözülmedi. Son 7 ayda 2 kere yaşadım. 5 yıldır aynı sistemi kullanıyorum. Galiba evin elektriğinde bir sıkıntı var. 1.5 senedir bu evdeyiz.

Geri
Yukarı