RAM alma sonrası sistem yavaşladı

Arkadaşlar merhaba, DDR2 2 GB'lık RAM'i olan PC'me 1GB'lık RAM takviye ettim marka modelini bilmiyorum.
Takmadan önce PC'ye format atmıştım aradan birkaç gün sonra 1 GB'lık RAM'i takviye ettim ve PC donmaya başladı. Yavaşladıda denebilir.
(Sizce sorun nedir? Formattan sonra gerekli güncellemeleri de yaptım ve formattan sonra o birkaç günlük süreçte hızlıydı donmanın sebebi format değil yani)

Arkadaşlar merhaba, DDR2 2 GB'lık RAM'i olan PC'me 1GB'lık RAM takviye ettim marka modelini bilmiyorum.
Takmadan önce PC'ye format atmıştım aradan birkaç gün sonra 1 GB'lık RAM'i takviye ettim ve PC donmaya başladı. Yavaşladıda denebilir.
(Sizce sorun nedir? Formattan sonra gerekli güncellemeleri de yaptım ve formattan sonra o birkaç günlük süreçte hızlıydı donmanın sebebi format değil yani)

Hafızası ve çalışma frekansı aynı olan RAM'ler bir arada tam performans ile çalışabilir.
2x2 şeklinde kullanabilirsiniz, bu şekilde kullanamazsınız.

1 Gb ram eklemek yerine biraz daha para verip 2 veya 3 gb ram takasydın görülebilir performans artışı olacaktır (Bence)

İlk RAM 1033 Mhz'de çalışıyorsa ve de yeni gelen 800 Mhz'de çalışıyorsa diğeri de 800 Mhz'de çalışır ve sistem yavaşlar. Tavsiyem yüksek Mhz değerine sahip RAM ile aynı Mhz değerine sahip bir RAM almanız.

Hocam olay 1 GB eklemek değildir. Sahip olduğunuz ve sonradan eklediğiniz RAM'in CL ve MHz değerlerini bilmeniz gerekir. Aksi taktirde uyumsuz çalışacak ve sisteminizde bir takım sorunlara yol açacaktır. Bunların en basiti bahsettiğiniz donma ve yavaşlama.

Hocam diğer RAM'i çıkardığım halde PC yavaşladı sorunun CL veya MHz olduğunu düşünmüyorum

Memtest86 proğramı ile 4 pass geçin. Uzun süren bir testtir. Eğer pass yazarsa sorun ram kaynaklı olmayabilir. Deneme sürümü test için yeterlidir. Eğer hata verirse, modülleri teker teker test edin. Bellek modülleri genellikle çok şahane toz yuvalarıdır. Siz yeni modül takarken bu tozlara basa basa takıyorsunuz bir anlamda. Kontak yerleri bazen temas etmeyebilir. İyi yöntemlerden birisi eski diş fırçası üzerine saf alkol döküp yuvaları temizlemektir. Kontak temizleyici de olabilir. Ama her ikisinin de iyice kurumasını beklemek gerekir. Birbaşka yol ise elektik sürürgesi ile emdirmektir.

Bunlar kar etmez ise, sorun karışık demektir. Bazen ram iyi oturmaz, hard disk'e chain attırır, windows feleket yavaşlar. Birbaşka sıkıntı da, bios'un mesela 2 gigabyte üzeri desteği için bir üst versiyonu gerekebilir. Bios versiyonunuzu en üst versiyona upgrade edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı