RAM hızı sistem performansını etkiliyor mu?

sct664

Decapat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury Beast 32 GB (2x16) 3200 MHz DDR4 CL16
SSD veya HDD modeli
HI-LEVEL NVMe PCIe G4x4 2TB
Ekran kartı
Sapphire RX 6900 XT Nitro+ Se
Anakart
ASUS Prime H610M-K D4
İşlemci
Intel Core i5 13600KF
Herkese merhaba, bir sistem topladım. Fakat sistemim olması gerektiğinden daha düşük performans veriyormuş gibi hissediyorum. %1 ve %0.1 değerlerim çok değişken oluyor. Driverların tamamını (GPU, chipset vb.) Güncelledim. Temiz kurulum yaptım. FPS değerlerimde bir sorun olmasa bile bu sistemde olması gerektiği gibi akıcı bir performans alamıyorum. 1080p monitör kullanıyorum fakat VSR kullandığımda ve 1440P'ya da 4K çözünürlükte renderladığımda da yine istediğim akıcılığa sahip olamıyorum. Bir şeyler yanlış hissettiriyor, ben de sistemde böyle bir CPU'yla DDR4 3200MHz RAM kullanmamın sistem performansını kısıtladığını düşünüyorum. Henüz farklı bir RAM kiti deneyemedim çünkü yeni bir anakart ve RAM kitine ihtiyacım var, düşünceleriniz neler? Eğer sorunun RAM hızında olduğuna emin olursam yeni bir anakart ve RAM kitine geçiş yapacağım.
Söylediğim gibi çoğu oyunda performans olarak bir sorun yok gibi görünüyor, ama bu sistemle "butter-smooth" oyun oynamayı bekliyorum (en azından 1080P-1440p olarak), fakat asla o istediğim akıcılığa sahip değilim. Belki subjektif bir konu olabilir ama bunu yaşayanlar ne demek istediğimi anlayacaktır.
Birçok farklı ayar denedim; undervolt, overclock, temiz kurulum (sistem, driver vb.), birçok Regedit ayarı (MPO disable vb.). En sonunda temiz bir sistem kurdum ve sorunun RAM hızımdan kaynaklandığını, "bottleneck" yarattığını düşünüyorum. Sizlerin düşüncelerinizi de merak ediyorum.

Sistem özelliklerimi paylaşıyorum:
Intel Core i5 13600KF.
ASUS Prime H610M-K D4.
Kingston Fury Beast 32 GB (2x16) 3200 MHz DDR4 CL16.
Sapphire RX 6900 XT Nitro+ SE.
Hi-Level NVMe PCI-e G4x4 2TB.
850W 80+ Gold PSU

3200 MHZ sistem için düşük gibi. SSD'nizin markası da içime sinmedi.

Herkese merhaba, bir sistem topladım. Fakat sistemim olması gerektiğinden daha düşük performans veriyormuş gibi hissediyorum. %1 ve %0.1 değerlerim çok değişken oluyor. Driverların tamamını (GPU, chipset vb.) Güncelledim. Temiz kurulum yaptım. FPS değerlerimde bir sorun olmasa bile bu sistemde olması gerektiği gibi akıcı bir performans alamıyorum. 1080p monitör kullanıyorum fakat VSR kullandığımda ve 1440P'ya da 4K çözünürlükte renderladığımda da yine istediğim akıcılığa sahip olamıyorum. Bir şeyler yanlış hissettiriyor, ben de sistemde böyle bir CPU'yla DDR4 3200MHz RAM kullanmamın sistem performansını kısıtladığını düşünüyorum. Henüz farklı bir RAM kiti deneyemedim çünkü yeni bir anakart ve RAM kitine ihtiyacım var, düşünceleriniz neler? Eğer sorunun RAM hızında olduğuna emin olursam yeni bir anakart ve RAM kitine geçiş yapacağım.
Söylediğim gibi çoğu oyunda performans olarak bir sorun yok gibi görünüyor, ama bu sistemle "butter-smooth" oyun oynamayı bekliyorum (en azından 1080P-1440p olarak), fakat asla o istediğim akıcılığa sahip değilim. Belki subjektif bir konu olabilir ama bunu yaşayanlar ne demek istediğimi anlayacaktır.
Birçok farklı ayar denedim; undervolt, overclock, temiz kurulum (sistem, driver vb.), birçok Regedit ayarı (MPO disable vb.). En sonunda temiz bir sistem kurdum ve sorunun RAM hızımdan kaynaklandığını, "bottleneck" yarattığını düşünüyorum. Sizlerin düşüncelerinizi de merak ediyorum.

Sistem özelliklerimi paylaşıyorum:
Intel Core i5 13600KF.
ASUS Prime H610M-K D4.
Kingston Fury Beast 32 GB (2x16) 3200 MHz DDR4 CL16.
Sapphire RX 6900 XT Nitro+ SE.
Hi-Level NVMe PCI-e G4x4 2TB.
850W 80+ Gold PSU.

Ben 2133 MHz de kullanıyorum çok fazla bir performans farkı yok oyundan oyuna değişir. Bazı oyunlarda 5-20 FPS fark ettiriyor. Ama RAM hızı ne kadar fazla ise o kadar performans artışı olur.

3200 MHZ sistem için düşük gibi. SSD'nizin markası da içime sinmedi.
Yorum için teşekkürler, SSD'nin markası benim de pek içime sinmemişti fakat bundan farklı 2 sistemde daha denedim ve performans-termal olarak herhangi bir sorunu yok ama denediğimiz iki sistem de ddr5 olduğu için ramlere dair herhangi bir varsayımda bulunamıyorum. Böyle bir sistem için ram hızının böylesine bir bottleneck oluşturabileceğini düşünüyor musunuz?

Ben 2133 MHz de kullanıyorum çok fazla bir performans farkı yok oyundan oyuna değişir. Bazı oyunlarda 5-20 FPS fark ettiriyor.
FPS olarak zaten herhangi bir sorunum yok fakat akıcılık yönünde sistemin kalan partlarını yakalayamadığını ve takılmalara ya da microstutterlara sebep olduğunu düşünüyorum.

Yorum için teşekkürler, SSD'nin markası benim de pek içime sinmemişti fakat bundan farklı 2 sistemde daha denedim ve performans-termal olarak herhangi bir sorunu yok ama denediğimiz iki sistem de DDR5 olduğu için RAM'lere dair herhangi bir varsayımda bulunamıyorum. Böyle bir sistem için RAM hızının böylesine bir bottleneck oluşturabileceğini düşünüyor musunuz?

FPS olarak zaten herhangi bir sorunum yok fakat akıcılık yönünde sistemin kalan partlarını yakalayamadığını ve takılmalara ya da microstutterlara sebep olduğunu düşünüyorum.

Keşke 1K falan daha ekleyip çok daha iyi MHz'li RAM alsaydın ama sağlık olsun zaten pahalı parça değil ileride satıp yenilersin. Ancak zaten sistemin aktif oyunlarda +200 FPS alabilecek bir sistem ki zaten monitörününde 200 Hz altı olduğunu varsayarsak zaten göreceğin akıcılık değişmez. Sen yine de ileri zamanda değiştirirsin.

Keşke 1K falan daha ekleyip çok daha iyi MHz'li RAM alsaydın ama sağlık olsun zaten pahalı parça değil ileride satıp yenilersin. Ancak zaten sistemin aktif oyunlarda +200 FPS alabilecek bir sistem ki zaten monitörününde 200 Hz altı olduğunu varsayarsak zaten göreceğin akıcılık değişmez. Sen yine de ileri zamanda değiştirirsin.
daha yüksek mhz'li bir ram almak için anakartımı da değiştirmem gerekiyor (güncel anakartımın max ram desteği 3200) ve yanlış hatırlamıyorsam ddr5'e geçiş yapmadan 13600kf'in desteklediği max ddr4 ram hızı da 3200mhz. monitörüm 165hz ve akıcılığın aldığım fps ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Dediğim gibi sistemimden ya da genel aldığım fps değerinden yana bir sorunum yok fakat %1 ve %0.1 fps değerleri çoğu zaman aldığım fps'in yarısından aşağıda olduğu için oyunlarda aldığım yüksek fps o akıcılığı sağlamıyor ve monitör frekansımın düşük olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca cevap için teşekkür ederim.

ayrıca H serisi anakart kullanıyor olmam acaba performans adına sistemimi kısıtlıyor mu diye de düşünüyorum

Geri
Yukarı