RAM kullanımı yükselince FPS düşmesi

Pati Fetisisti

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese selamlar, yaklaşık bir ay önce bir kit daha alıp RAM'leri Dual çalıştırmaya başladım. Genel olarak performans artışı istediğim miktarda oldu fakat şöyle bir sorun var. Oyunun bir kısmı ideal, istediğim performansı yakalıyorum ancak bir kısmından sonra neredeyse yarı yarıya düşüyor performans ve düzelmeden devam ediyor. Bahsettiğim şey online oyunlarda belirli bir alanda çok fazla oyuncunun bulunması yüzünden yaşanan drop değil, oyunun sonunda koskoca haritada 2-3 kişi olsa bile yaşıyorum bu problemi.

İki tane fotoğraf ekleyeceğim ideal kısım ve performans kaybından sonraki kısım olarak.İkisi farklı oyunlar aynı harita.İlk koyduğum resimde her şey istediğim gibi GPU kullanımı %60 %65'in altına düşmüyor. İkincisinde ise GPU kullanımı %40'ın üstüne çıkmıyor. İşlemci 4.1 GHz , RAM'ler 3200 MHz 16 CL olarak çalışıyor.

İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X / Soğutucu: Wraith Spire / Anakart: Asus Rog Strix B450-F Gaming / RAM: G.Skill TridentZ RGB Series 2x8 GB DDR4 3200Mhz RAM CL16 / PSU: Cooler Master MasterWatt 700W 80+ Bronze / Kasa: Cooler Master Master Box Pro 5 / GPU: Rog Strix Geforce GTX 1080 Advanced Edition 8GB / Mouse: GamePower Bane / Mouse Pad: Steelseries QcK+ / Headset: James Donkey 712 /

İstediğim performansı aldığım kısımdaki değerler:

1.jpg

Sıkıntı yaşadığım değerler:

5f1433b6465ea02841157c191196298a.jpg

Galiba RAM'in daha fazla kullanılması gereken durumlarda sistem Sanal Belleği kullanıyor diye düşünüp Sanal Belleği kapattım ama Mem Reduct adlı programda hala sanal belleğin kullanıldığını görüyorum.

Bunlar boştaki değerler:

RAM.jpg

Bu da oyun içindeki kullanım değerleri (sistem çalışma seti %99 kullanılıyor, ben sürekli boşalttığım için düşük çıktı):

333.jpg

Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• RAM.jpg
    RAM.jpg
    73,6 KB · Görüntüleme: 308
Son düzenleyen: Moderatör:
Daha fazla özellik açarak. İşlemci ile ekran kartı kullanımının ne alakasi var. Az önce GPU kullanımının düşük olmasının nedenlerini yazdım.
GPU kullanımının düşük olmasının başlıca nedeni zaten 1080P ve Ryzen işlemci kullanmam. Ayarlarla istediğim kadar oynayayım %5 %10 dan fazla etkisi olmuyor.

Örneğin bütün ayarları yüksek yaptığınız zaman GPU kullanımı %95 üzerine çıkmıyor mu?
1080P'de kimsenin çıkmıyor. Hatta Fortnite ve Pubg gibi Battle Royale oyunlarda İntel'in baba işlemcileri bile %95 üstü GPU kullanımı sunamıyor. Tabi ki bu dediklerim güçlü ekran kartları için geçerli.

İ7 6700K ve GTX 1070 1080P için ideal iki bileşen çünkü.
2K'da bile oynuyorum ben. Önemli olan ekran kartını tam güçte kullanmak dostum. Eğer ekran kartı kullanımı düşükse bu işlemci iyi olduğu için değildir, ortada kısıtlayan bir şeyler var demektir. [emoji4]

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı