RAM olmadan PC açılır mı?

378923

Hectopat
Öncelikle herkese merhaba. Dün aniden benim PC ekrana görüntü vermemeye başladı ve ben de kablodan şüphelendiğim için yenisini sipariş verdim. RAM olmadan da ekrana görüntü gelmez biliyorum bu yüzden RAM'le ilgili tüm kombinasyonları denedim. Hatta hiçbirini takmadan da çalıştırdım ama diğer sitelerdeki arkadaşların söylediği gibi anakarttan bip sesi falan gelmedi. Ben anlamadım, şimdi iki tane RAM sahibiyim ikisinde aynı anda yanmış olamaz diye düşünüyorum. RAM'in bozuk olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'siz sisteminiz çalışmaz. Şu yazıya bakabilirsiniz:

Artı -1 Eksi
RAM'lerden şüpheleniyorsanız Memtest86 testi uygulayabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ek olarak işlemcide dahili grafik birimi varsa onun üzerinden sistemi çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Açılmaz, anakartınız üzerinde buzzer yoksa bip sesleri de gelmez. Şöyle bir şey kendisi:
41LUkRhYTgL._AC_SY355_.jpg

Öncelikle herkese merhaba. Dün aniden benim PC ekrana görüntü vermemeye başladı ve ben de kablodan şüphelendiğim için yenisini sipariş verdim. RAM olmadan da ekrana görüntü gelmez biliyorum bu yüzden RAM'le ilgili tüm kombinasyonları denedim. Hatta hiçbirini takmadan da çalıştırdım ama diğer sitelerdeki arkadaşların söylediği gibi anakarttan bip sesi falan gelmedi. Ben anlamadım, şimdi iki tane RAM sahibiyim ikisinde aynı anda yanmış olamaz diye düşünüyorum. RAM'in bozuk olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Bilgisayarınız açma tuşuna bastığınız anda, işletim sistemi dosyaları RAM'e yüklenir. Eğer RAM olmaz ise yüklenemeyeceği için, sistem çalışır sonra geri kapanır. Görüntü dahi gelmez.

Aynen ben de öyle biliyorum ama açılıyor. Açılmaz derken neyi kastediyorsunuz ara kablom olmadığı için ekranı da göremiyorum şöyle 5 dk çalışır falan gibi bir şeyler söyler misiniz? Çünkü bildiğiniz RAMsiz halde basıyorum açılıyor bu olay olmadan önce de test uygulamıştım ram tertemizdi ama yattım kalktım böyle oldu PC kapalıyken rame birşey olamaz diye düşünüyorum böyle çalışırken bir anda dursa diyeceğim yandı.

Aynen ben de öyle biliyorum ama açılıyor. Açılmaz derken neyi kastediyorsunuz ara kablom olmadığı için ekranı da göremiyorum şöyle 5 dk çalışır falan gibi bir şeyler söyler misiniz? Çünkü bildiğiniz RAMsiz halde basıyorum açılıyor bu olay olmadan önce de test uygulamıştım ram tertemizdi ama yattım kalktım böyle oldu PC kapalıyken rame birşey olamaz diye düşünüyorum böyle çalışırken bir anda dursa diyeceğim yandı.
Açılmazdan kasıt POST ekranını (power on self test) geçememek, sisteme güç gelir ve fanlar döner ancak görüntü, vb. ya da herhangi bir girdi/çıktı, fonksiyon beklemeyin.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı