RAM Overclock sonrası ekrana görüntü gelmiyor

JOS3PH

Kilopat
Yer
Buca, İzmir
Merhaba arkadaşlar, başlıkta söylediğim gibi tam bir overclock işlemi değildi. Daha önceki konumda donanım yükseltme ile ilgili bilgi edinmiştim, geçen hafta sonu vermiş olduğum işlemciyi BIOS Update edip montajını yaptım hiç sorun olmadı. BIOS Update ederken RAM'lerimin 2133 MHz galiba tam hatırlamıyorum o değerde bir şey kullandığını gördüm. XMP deniliyordu sanıyorum tam bilmiyorum, oradan RAM'lerim kendi değerlerine döndürmek istedim yani 3000 MHz'ye BIOS'u saveleyip çıktıktan sonra ekrana görüntü gelmedi hiçbir şekilde, ne yapmam gerekiyor bilen var mı?

İşlemci:
Önceki işlemci AMD Ryzen 5 1400
Yeni aldığım işlemci Ryzen 5 3600
Ekran kartı: INNO 3D 10603GB ekran kartı
RAM: G.Skill 8x2 3000MHz
Anakart: MSI B350 PRO-VDH

RAM'leri çıkarıp takın, bilgisayarı tekrar başlatın. Görüntü gelirse BIOS'a girip default ayarlara döndürün. Yine açılmaz ise anakart üzerindeki BIOS pilini çıkarıp bir süre bekledikten sonra takın ve tekrar deneyin.

Anakartınıza uygun CMOS sıfırlama.
1. Bilgisayarı kapatın ve güç kablosunu çıkarın.​
2. JBAT1'i yaklaşık 5-10 saniye kısa devre yapmak için bir köprü kullanın.(Tornavida ucu da olur)​
3. Kısa devre köprüsünü JBAT1'den çıkarın.​
4. Güç kablosunu takın ve bilgisayarı açın.​

Bilgisayar kapalıyken anakart üzerindeki JBAT1 pinlerini tornovida yardımıyla 5 saniye boyunca kısa devre yapın yani tornavidayı araya sokun pinler birbiriyle kısa devre yapsın. Bilgisayar açılınca BIOS sıfırlanmış olacak. CMOS Clear yapmış olacaksınız.

Eski işlemciyle mi yeni işlemciyle mi yapayım bu işlemi çünkü yeni işlemciyle JBAT1 üzerinde ki pinleri 5 saniye boyunca tuttum görüntü gelmedi malesef.
Bilgisayar kapalıyken yaptınız değil mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı