RAM Overclocklamak Önemli mi?

Shadrous

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
2400 MHz Single Kit (Yakında 16 GB Dual Kit'e yükseltilmek üzere) 8 GB RAM'im var. Ryzen'ler için 3000 MHz alt sınır görülmüş. 3000 MHz'e O.C yapmam bana ne kadar performans kazandırır? Halihazırda işlemcim overclocklu. Adana sıcaklarından ve kasa sirkülasyonumun kötü olmasından 80 dereceleri görüyor. Sizce ikisini bir mi O.C'layayım yoksa işlemci Overclockunu silip RAM mi overclocklayayım?

Abartıldığı kadar önemli değil RAM hızı. Ben yapmanı önermem. Ama yapacaksan da 16-18-18-18-35 CL değerlerini ve 1.35V DRAM Voltage'ı ayarlayıp dene. Stabil olmazsa 16-20-20-20-38 veya 18-20-20-20-38 deneyebilirsin CL'yi. Perfomans farkını kendin de görürsün. Dediğim gibi çok da esprisi yok, çift kanal olması daha önemli.

2400 MHz Single Kit (Yakında 16 GB Dual Kit'e yükseltilmek üzere) 8 GB RAM'im var. Ryzen'ler için 3000 MHz alt sınır görülmüş. 3000 MHz'e O.C yapmam bana ne kadar performans kazandırır? Halihazırda işlemcim overclocklu. Adana sıcaklarından ve kasa sirkülasyonumun kötü olmasından 80 dereceleri görüyor. Sizce ikisini bir mi O.C'layayım yoksa işlemci Overclockunu silip RAM mi overclocklayayım?
Şöyle söyleyeyim ben bunu test ettim ve 2400 MHz'deyken Rainbow'da 110 FPS alırken 3000 MHz'de 140-150 FPS aldım.

İşlemciniz ekran kartını çok rahat besliyorsa OC'ye gerek yok, zorlanıyorsa FPS artışı daha çok sağlanabilir. RAM'leri OC yapmanız iyi olur - şu videda karşılaştırılmış ve çok fark ediyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ramlere overlock yapılmasını sağlıklı bulmuyorum.

AMD işlemciniz olduğu için MHz etki ediyor. Kasa içi sirkülasyonunuz iyiyse biraz risk alıp çıkartabilirsiniz. Ben olsam gözümü kapayıp 8GB Ram daha alıp dual channel olarak kullanır, bu olayı kapatırdım.

İşlemciniz OC yapılmış halde kalsın, RAM'e OC yapmanıza gerek yok.
İşlemciniz ekran kartını çok rahat besliyorsa OC'ye gerek yok, zorlanıyorsa FPS artışı daha çok sağlanabilir. RAM'leri OC yapmanız iyi olur - şu videda karşılaştırılmış ve çok fark ediyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Wolfgang'in benchmark videoları tamamen fake. Bu frekans aralığında performans farkı bu kadar fazla olamaz, olmamalı. 35. Saniyede 2800MHz CL14 RAM ile 3000Mhz CL16 RAM arasında yaklaşık 10 FPS fark var. Bu imkansız. Ayrıca, BF1'in motoru olan Frostbite'de 200 FPS sınırı var ve bu sınırı kaldırmak veya artırmak mümkün değil -ki BF1'de 200 FPS'in üstüne çıktığını gösteriyor. Oradan bile belli oluyor fake olduğu.

İşlemciniz OC yapılmış halde kalsın, RAM'e OC yapmanıza gerek yok.

Wolfgang'in benchmark videoları tamamen fake. Bu frekans aralığında performans farkı bu kadar fazla olamaz, olmamalı. 35. Saniyede 2800MHz CL14 RAM ile 3000Mhz CL16 RAM arasında yaklaşık 10 FPS fark var. Bu imkansız. Ayrıca, BF1'in motoru olan Frostbite'de 200 FPS sınırı var ve bu sınırı kaldırmak veya artırmak mümkün değil -ki BF1'de 200 FPS'in üstüne çıktığını gösteriyor. Oradan bile belli oluyor fake olduğu.
Wolfgang'i güvenilir bir kaynak olarak hiç görmüyorum zaten. Dual Channel vs Single Channel arasındaki farklar hakkında da bir videosu var. O da fake gibi geldi. Sanırım işlemci OC ile devam edeceğim

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı