RAM takarken anakarttan 2 kez kıvılcım çıktı

Orası neresi hocam?

Fotoğrafta gözüküyor, sol dediğine göre de muhtemelen burayı yaktı.

Screenshot_20230220-150719~2.png

Dediğim gibi pek sıkıntı çıkaracak bir parça değil, uzun vadede anca etkisi görülebilir enerji depolayip veren bir parça, değişimi de maliyetli değil.
evet hocam sanırım orası. Yalnız daha içini açmaya çekiniyorum tam yandı mı bilmiyorum. Kıvılcımı gördüm sadece

Hocam peki yapabileceğim bir şey var mı bu konuda servise gitmek haricinde

O parçayı bir bilgisayarcı bile değiştirebilir, istersen yakında varsa sor kendilerine. Uğraşmak istemiyorsan onun dışında yapabileceğin bir şey yok.

Arkadaşlar merhaba, yaklaşık yarım saat önce bilgisayarıma RAM takviyesi yaptım. Lenovo Ideapad Gaming 3 model laptop. RAM'lerin üstünde olan soğutucu tabakayı takarken anakarta temas etti ve iki kez kıvılcım çıktı. Şu an bu mesajı bu bilgisayardan yazıyorum ileride herhangi bir sıkıntı çıkarır mı yardımcı olur musunuz?

Buradaki arkadaşlar biraz abartmışlar olayı, elektronik cihazlar kullanıyoruz kıvılcım çıkması gibi olaylar hep yaşanabilir. Ona bakarsanız benim laptopumdan da daha önce çok kez kıvılcım çıktı fakat hiçbir sıkıntım yok. Tek bir cevap var, eğer bilgisayarınız hala çalışıyorsa hiçbir sıkıntı yoktur, eğer çalışmıyorsa daha da kullanamayacağınız garanti. Çünkü iki güç yolunun çakışıp enerjiyi dışarı atamama gibi bir şey gerçekleşirse güç direkt olarak anakarta gider, bu da anakartın yanmasıyla gerçekleşir, ama eğer kıvılcım çıkıyorsa o güç dışarı atılmıştır ve sadece o bölgeye daha dikkatli davranmanız gerektiği anlamına gelir.

Yıllar önce başımdan geçen bir olaydan bahsedeyim, bir firmaya 5-6 tane masaüstü bilgisayar sistemi kuruyorduk. Arkadaşın biri nasıl olmuşsa sistem çalışıyorken tornavida değdirmiş anakarta ve kıvılcım atmış. Yarım saat civarı sonra bilgisayar normal şekilde çalışıyorken birdenbire anakartın bir noktasında bir komponent aşırı ışık vererek ani şekilde yanmaya başladı ve bizde panikle acilen fişi çekip servis çağırdık.

Hatayı biz yapmamıza rağmen yerinde servis hizmeti veren firma hiç sorun çıkarmadan anakartı değişmişti.

Buradaki arkadaşlar biraz abartmışlar olayı, elektronik cihazlar kullanıyoruz kıvılcım çıkması gibi olaylar hep yaşanabilir. Ona bakarsanız benim laptopumdan da daha önce çok kez kıvılcım çıktı fakat hiçbir sıkıntım yok. Tek bir cevap var, eğer bilgisayarınız hala çalışıyorsa hiçbir sıkıntı yoktur, eğer çalışmıyorsa daha da kullanamayacağınız garanti. Çünkü iki güç yolunun çakışıp enerjiyi dışarı atamama gibi bir şey gerçekleşirse güç direkt olarak anakarta gider, bu da anakartın yanmasıyla gerçekleşir, ama eğer kıvılcım çıkıyorsa o güç dışarı atılmıştır ve sadece o bölgeye daha dikkatli davranmanız gerektiği anlamın

Yıllar önce başımdan geçen bir olaydan bahsedeyim, bir firmaya 5-6 tane masaüstü bilgisayar sistemi kuruyorduk. Arkadaşın biri nasıl olmuşsa sistem çalışıyorken tornavida değdirmiş anakarta ve kıvılcım atmış. Yarım saat civarı sonra bilgisayar normal şekilde çalışıyorken birdenbire anakartın bir noktasında bir komponent aşırı ışık vererek ani şekilde yanmaya başladı ve bizde panikle acilen fişi çekip servis çağırdık.

Hatayı biz yapmamıza rağmen yerinde servis hizmeti veren firma hiç sorun çıkarmadan anakartı değişmişti.
hocam şu an kullanıyorum. umarım bi sıkıntı çıkartmaz yakın zamanda tamir ettireceğim.

Geri
Yukarı