RAM veya hard disk donma sorunu

HyperNowa

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarı kapatıp başka bir hard disk takıp yeniden PC'yi çalıştırdığım zaman görüntü gelmedi. RAM'leri çıkarıp tekrar düzgünce taktıktan sonra bilgisayar açıldı lakin oyunlar ve Chrome ve bütün PC'de kısa sürelide olsa çok fazla donmalar oluyor. Formatta attım çözüm olmadı. Daha önce internette Chrome'da gezinirken gözle görülür şekilde kasma olmuyordu. RAM'i Memtest86 ile taratmıştım ve RAM'lerde sorun olduğunu biliyorum ama sorun varken bile bu kadar kasmıyordu. HDD Benchmark değerlerini paylaşıyorum. İşlemci resmini de paylaşıyorum. Sebebini bir türlü çözemedim bilen, başına gelmiş arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

1.PNG

Steam Açıkken Benchmark.PNG

Steam ve Discord Açıkken Benchmark.PNG

Düşük İşlemci Hızı.PNG

Dosya Ekleri

• Healt.PNG
    Healt.PNG
    22,6 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
@Altuğ karatekin Daha önce değiştirmiştim bir sıkıntı yoktu RAM'lerin arızalı olduğunu biliyorumda arızalı olduğu halde Chrome açıkken bilgisayarda normal işlemler yaparken ve oyunda aşırı FPS düşüklüğü yapmaya başladı. 1 haftadır uğraşıyorum hala çözemedim. Daha önce mavi ekran verir başlan başlardı pek bir sıkıntı olmazdı mavi ekran haricinde çözemedim gitti.

Daha önce değiştirmiştim bir sıkıntı yoktu RAM'lerin arızalı olduğunu biliyorumda arızalı olduğu halde Chrome açıkken bilgisayarda normal işlemler yaparken ve oyunda aşırı FPS düşüklüğü yapmaya başladı. 1 haftadır uğraşıyorum hala çözemedim. Daha önce mavi ekran verir başlan başlardı pek bir sıkıntı olmazdı mavi ekran haricinde çözemedim gitti.

Peki değiştirirken direkt kopyala yapıştırmı yaptın bütün dosyaları yoksa program kullanarak mi geçirdin? Eğer kopyala yapıştır yaptıysan dosyalar hasarlı gelebiliyor. Belkide hddn sıkıntılıdır incelenmesi için geri gönderebilirsin.

@CillianMurphy Samsung SSD var. Anakart msı 970 gaming olunca İnterface Error count hatası veriyor yani SATA arayüz hatası verdiği için kullanamıyorum. Hard Disk Değerleri yukarıda Healt kısmında da sarı veya kırmızı renkte bir değer yok. Acaba Ram'ler ömrünü tamamlamak üzere olduğu için mi bu kadar PC'de kısa süreli takılmalar olmaya başladı bilemiyorum. Monitörümde HDMI dönüştürücü kullanıyorum acaba sorun onda mı emin değilim.
@Altuğ karatekin sıfırdan kurarım bütün programları dediğim gibi format atmadan önce böyle sorunla karşılaştım formattan sonrada devam ediyor. HDD healt değerleri:

Dosya Ekleri

• Healt.PNG
    Healt.PNG
    22,6 KB · Görüntüleme: 28
Dönüştürücü ile SSD'nin alakası yok. Anakartın ve işlemcin sağlam değil mi? Genelde bu hata ile karşılaşan bazı kişiler, anakartlarını değiştirerek çözüme ulaşmış. Farklı SATA kablosu ile denedin mi? Farklı SATA portlarına takıp denedin mi? Veya SSD sorunsuz mu?

Farklı SATA portlarına denüz denemedim. Pek bir şey çıkacağını sanmıyorum ama deneyeceğim. HDD'de ise uygulama açık olunca Benchmark testinde dalgalanma oluyor gibime geliyor ya da sorun var, healt kısmında bir sorun yok diyor ama bilmiyorum. SSD'de sorun yok benim Samsung SSD anakartta sorun çıkartıyor başka SSD'lerde sorun çıkmıyor. Zaten şu an SSD kullanmıyorum. Şu kasma sorununu çözebilseydim keşke çok iyi olurdu. DDR3 sistem var

Az önce YouTube'dan bir video açtım, ses geldi görüntü'de 2-3 saniye içinde geldi ve oyunlarda da yapıyor. DDR3 sistem ve eski PC olmasının dezavantajları RAM haricinde ne yazık ki sadece emin olamıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı