Rehber Ramazan Ayında Neler Tüketilmeli?

Orucumuzun 6. günündeyiz, maalesef hala sahurda tüketilmemesi gereken gıdalar tüketilmekte. Bundan dolayı da fazladan acıkmakta ve susamaktayız. Peki nedir bu gıdalar?

Acıktıran Gıdalar​

Patates kızartması gibi tuzlu, çikolata gibi şekerli gıdalardan uzak durulmalı. Yüksek tuzlu ve yüksek yağlı gıdalar oruç sırasında susatırken, kan şekerini yükselten gıdalar ise acıktırmaktadır. Vücutta sıvı kaybına neden olacak gıdalar tüketilmemelidir.

Yememeniz Gereken Gıdalardan Bazıları

Çay

vücutta sıvı kaybına neden olur, eğer içerisine şeker atarsanız da bu sizi acıktırır.

1710597504054.png

Şekerli Gıdalar​

Bal, reçel, pekmez, sürülebilir çikolata gibi şekerli gıdalar kan şekerinizi yükseltecektir, bu sebeple de sizi acıktırır.

1710597526346.png

Tuzlu Gıdalar

Patates kızartması, hazır gıdalar, fast food gibi gıdalar yüksek tuz içerirler. Ayrıca bazı peynirler de yüksek yağ ve tuz içerdiğinden dolayı sahurda tüketilmemelidir.

1710597547703.png

Pirinç

Pirinç bir karbonhidrat gıdası olmasına rağmen kan şekerini yükselttiği için acıktırmaktadır.

1710597568815.png

Meyve Suları ve Meyveler

Vitamin ve mineral bakımından zengin olsalar da bu gıdalar da şekerlidir, bu sebeple kan şekerinizi yükseltirler. Taze sıkılmış bile olsa meyve suları ve meyveler tüketilmemelidir.

1710597603330.png

İşlenmiş Gıdalar

İşlenmiş gıdalar yüksek tuz içerdiğinden dolayı sizi susatacaktır. Örneğin sucuk, salam, sosis, fast food gıdaları yüksek tuz içerir.

1710597622620.png

Yüksek Yağlı Gıdalar

Kızartma gibi yağlı yiyecekler gün içinde çok susatmaktadır. Bu sebeple yüksek tuz gibi yüksek yağlı gıdalar da tüketilmemelidir. Peynir, börek, açma, patates kızartması gibi gıdalar yüksek yağ içerir.

1710597641720.png

Beyaz Ekmek

Glisemik indeksi yüksek olan bu gıda sahurda tüketilmemelidir. Kan şekerini yükselttiği için çabuk acıktıran bu gıda yerine protein, yüksek karbonhidrat ve lif içeren Tam Buğday Ekmeği tüketilmesi uygundur.

1710597665659.png

Peki Hangi Gıdaları Tüketmeliyiz?​

Yüksek lifli ve yüksek proteinli gıdalar tok tutacaktır. En çok tok tutan gıdalar ise bunlardır;

Patates

Kızartma hali sakıncalı olsa da haşlanmış veya fırında patates tüketilmesi gereken gıdalardandır. Yüksek karbonhidrat sayesinde size enerji sağlayacak, içerisindeki lif ise tok tutacaktır.

1710597701166.png

Yumurta

Protein gıdası olan yumurta; En çok tok tutan besinlerden birisidir. Tok tutmasına rağmen düşük kalorili olması sayesinde diyettekiler için mükemmel bir gıdadır.

1710597716782.png

Balık

İçerisinde yüksek protein ve vitamin içeren balıklar; En çok tok tutan gıdalar arasında yer almaktadır.

image-10.png

Yulaf Ezmesi

Lif ve karbonhidrat kaynağı olan yulaf ezmesi tüketilmesi en çok önerilen gıdalardan birisidir. Bir çok kişinin damak tadına uymasa da fazlaca tarifi vardır. İnce öğütülmüş yulafı süt ile karıştırarak yiyebilirsiniz.

image-11.png

Bulgur Pilavı

İçerdiği yüksek lif sayesinde tok tutar. Diyetteki kişiler için de çok tavsiye edilir ve tüketilir. Pirinçten daha sağlıklı olması da bir yandan tüketilmesi için bazı teşvik edicilerdir.

image-12.png

Kuru Yemişler

Enerji miktarı çok yüksek olan kuru yemişler sahurda tüketilebilir gıdalardandır. Bir avuç kuru yemiş sahurda tüketilmesi uygundur.

image-13.png

Mercimek

Yüksek protein içeren mercimek tüketilmesi de faydalıdır.

image-14.png

Su

Tüketilmesi kesin olan gıda kesinlikle sudur. Spor yapan bireyler için 2-3 litre su içmek idealdir.

image-16.png

Benim Sahurda Tükettiklerim;​

Diyette olduğum için az miktarda besin tüketiyorum. İşte tükettiğim besinler;
  • 200 gram civarı bulgur pilavı,
  • 75 gram yulaf ve 120Ml light süt,
  • 3 haşlanmış yumurta,
  • 25 gram tam buğday ekmeği,
  • Bazen ise fırında patates.

Herkese hayırlı Ramazanlar dilerim.

Orucumuzun 6. günündeyiz, maalesef hala sahurda tüketilmemesi gereken gıdalar tüketilmekte. Bundan dolayı da fazladan acıkmakta ve susamaktayız. Peki nedir bu gıdalar?

acıktıran gıdalar​

Patates kızartması gibi tuzlu, çikolata gibi şekerli gıdalardan uzak durulmalı. Yüksek tuzlu ve yüksek yağlı gıdalar oruç sırasında susatırken, kan şekerini yükselten gıdalar ise acıktırmaktadır. Vücutta sıvı kaybına neden olacak gıdalar tüketilmemelidir.

yememeniz gereken gıdalardan bazıları

çay

Vücutta sıvı kaybına neden olur, eğer içerisine şeker atarsanız da bu sizi acıktırır.

Eki Görüntüle 2142380

şekerli gıdalar​

Bal, reçel, pekmez, sürülebilir çikolata gibi şekerli gıdalar kan şekerinizi yükseltecektir, bu sebeple de sizi acıktırır.

Eki Görüntüle 2142382

tuzlu gıdalar

Patates kızartması, hazır gıdalar, Fast food gibi gıdalar yüksek tuz içerirler. Ayrıca bazı peynirler de yüksek yağ ve tuz içerdiğinden dolayı sahurda tüketilmemelidir.

Eki Görüntüle 2142383

pirinç

Pirinç bir karbonhidrat gıdası olmasına rağmen kan şekerini yükselttiği için acıktırmaktadır.

Eki Görüntüle 2142384

meyve suları ve meyveler

Vitamin ve mineral bakımından zengin olsalar da bu gıdalar da şekerlidir, bu sebeple kan şekerinizi yükseltirler. Taze sıkılmış bile olsa meyve suları ve meyveler tüketilmemelidir.

Eki Görüntüle 2142385

işlenmiş gıdalar

İşlenmiş gıdalar yüksek tuz içerdiğinden dolayı sizi susatacaktır. Örneğin sucuk, salam, sosis, Fast food gıdaları yüksek tuz içerir.

Eki Görüntüle 2142386

yüksek yağlı gıdalar

Kızartma gibi yağlı yiyecekler gün içinde çok susatmaktadır. Bu sebeple yüksek tuz gibi yüksek yağlı gıdalar da tüketilmemelidir. Peynir, börek, açma, patates kızartması gibi gıdalar yüksek yağ içerir.

Eki Görüntüle 2142390

beyaz ekmek

Glisemik indeksi yüksek olan bu gıda sahurda tüketilmemelidir. Kan şekerini yükselttiği için çabuk acıktıran bu gıda yerine protein, yüksek karbonhidrat ve lif içeren tam buğday ekmeği tüketilmesi uygundur.

Eki Görüntüle 2142391

peki hangi gıdaları tüketmeliyiz?​

Yüksek lifli ve yüksek proteinli gıdalar tok tutacaktır. en çok tok tutan gıdalar ise bunlardır;

patates

Kızartma hali sakıncalı olsa da haşlanmış veya fırında patates tüketilmesi gereken gıdalardandır. Yüksek karbonhidrat sayesinde size enerji sağlayacak, içerisindeki lif ise tok tutacaktır.

Eki Görüntüle 2142392

yumurta

Protein gıdası olan yumurta; en çok tok tutan besinlerden birisidir. Tok tutmasına rağmen düşük kalorili olması sayesinde diyettekiler için mükemmel bir gıdadır.

Eki Görüntüle 2142393

balık

İçerisinde yüksek protein ve vitamin içeren balıklar; en çok tok tutan gıdalar arasında yer almaktadır.

Eki Görüntüle 2142397

yulaf ezmesi

Lif ve karbonhidrat kaynağı olan yulaf ezmesi tüketilmesi en çok önerilen gıdalardan birisidir. Birçok kişinin damak tadına uymasa da fazlaca tarifi vardır. İnce öğütülmüş yulafı süt ile karıştırarak yiyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 2142398

bulgur pilavı

İçerdiği yüksek lif sayesinde tok tutar. Diyetteki kişiler için de çok tavsiye edilir ve tüketilir. Pirinçten daha sağlıklı olması da bir yandan tüketilmesi için bazı teşvik edicilerdir.

Eki Görüntüle 2142399

kuru yemişler

Enerji miktarı çok yüksek olan kuru yemişler sahurda tüketilebilir gıdalardandır. Bir avuç kuru yemiş sahurda tüketilmesi uygundur.

Eki Görüntüle 2142400

mercimek

Eki Görüntüle 2142401

su

Tüketilmesi kesin olan gıda kesinlikle sudur. Spor yapan bireyler için 2-3 litre su içmek idealdir.

Eki Görüntüle 2142402

benim sahurda tükettiklerim;​

• 75 gram yulaf ve 120ML light süt,
  • 3 haşlanmış yumurta,

herkese hayırlı ramazanlar dilerim.

E ne kaldı zaten en çok yenen ne varsa saydınız ama güzel rehber elinize kolunuza sağlık.

Acıktıran Gıdalar​

Yememeniz Gereken Gıdalardan Bazıları

Çay

vücutta sıvı kaybına neden olur, eğer içerisine şeker atarsanız da bu sizi acıktırır.

Eki Görüntüle 2142380

Şekerli Gıdalar​

Eki Görüntüle 2142382

Tuzlu Gıdalar

Patates kızartması, hazır gıdalar, fast food gibi gıdalar yüksek tuz içerirler. Ayrıca bazı peynirler de yüksek yağ ve tuz içerdiğinden dolayı sahurda tüketilmemelidir.

Eki Görüntüle 2142383

Pirinç

Eki Görüntüle 2142384

Meyve Suları ve Meyveler

Eki Görüntüle 2142385

İşlenmiş Gıdalar

İşlenmiş gıdalar yüksek tuz içerdiğinden dolayı sizi susatacaktır. Örneğin sucuk, salam, sosis, fast food gıdaları yüksek tuz içerir.

Eki Görüntüle 2142386

Yüksek Yağlı Gıdalar

Eki Görüntüle 2142390

Beyaz Ekmek

Glisemik indeksi yüksek olan bu gıda sahurda tüketilmemelidir. Kan şekerini yükselttiği için çabuk acıktıran bu gıda yerine protein, yüksek karbonhidrat ve lif içeren Tam Buğday Ekmeği tüketilmesi uygundur.

Eki Görüntüle 2142391

Peki Hangi Gıdaları Tüketmeliyiz?​

Yüksek lifli ve yüksek proteinli gıdalar tok tutacaktır. En çok tok tutan gıdalar ise bunlardır;

Patates

Eki Görüntüle 2142392

Yumurta

Protein gıdası olan yumurta; En çok tok tutan besinlerden birisidir. Tok tutmasına rağmen düşük kalorili olması sayesinde diyettekiler için mükemmel bir gıdadır.

Eki Görüntüle 2142393

Balık

İçerisinde yüksek protein ve vitamin içeren balıklar; En çok tok tutan gıdalar arasında yer almaktadır.

Eki Görüntüle 2142397

Yulaf Ezmesi

Lif ve karbonhidrat kaynağı olan yulaf ezmesi tüketilmesi en çok önerilen gıdalardan birisidir. Bir çok kişinin damak tadına uymasa da fazlaca tarifi vardır. İnce öğütülmüş yulafı süt ile karıştırarak yiyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 2142398

Bulgur Pilavı

Eki Görüntüle 2142399

Kuru Yemişler

Eki Görüntüle 2142400

Mercimek

Eki Görüntüle 2142401

Su

Eki Görüntüle 2142402

Benim Sahurda Tükettiklerim;​

• 75 gram yulaf ve 120Ml light süt,
  • 3 haşlanmış yumurta,

Herkese hayırlı Ramazanlar dilerim.
Elinize sağlık hocam da MaşAllah geriye hiçbir şey kalmamış. :D ''ne yiyecek bu millet!''

Ek olarak sahurda ağız kokusunu engellemesi bol bol su için. Köyden gelmiş kavurma, akşamdan kalan yemeklerin çoğu (Genellikle tavuk gibi aşırı tuzlu olanlar) çok susatacağı için tercih etmeyin. Ve sahura zamanında başlamaya özen gösterin benim ailem daha çok uyuyacak diye 1 2 saat önceden yiyip yatıyor bu orucunuzu gereksiz uzatır. Benim tercihim sahura imsağa 30dk kala başlamak zaten 30dkdan uzun yiyecek bir mide kimsede yoktur diye tahmin ediyorum. Ve suyu her zaman sahur bittikten sonra içerim içtikten sonra veya önce fark etmeksizin ağzımı çalkalıyorum ki kalan yiyecekler gitsin yoksa onlar da susatıyor.

Ek olarak sahurda ağız kokusunu engellemesi bol bol su için. Köyden gelmiş kavurma, akşamdan kalan yemeklerin çoğu (Genellikle tavuk gibi aşırı tuzlu olanlar) çok susatacağı için tercih etmeyin. Ve sahura zamanında başlamaya özen gösterin benim ailem daha çok uyuyacak diye 1 2 saat önceden yiyip yatıyor bu orucunuzu gereksiz uzatır. Benim tercihim sahura imsağa 30dk kala başlamak zaten 30dkdan uzun yiyecek bir mide kimsede yoktur diye tahmin ediyorum. Ve suyu her zaman sahur bittikten sonra içerim içtikten sonra veya önce fark etmeksizin ağzımı çalkalıyorum ki kalan yiyecekler gitsin yoksa onlar da susatıyor.
Bence 45 dakika kala yapılsa daha iyi son 5 dakika da abdest almak için, sabah namazı kılıp yatılır mis gibi.

Bir de yemekle beraber su içimi de önemli daha kolay içiliyor hem aralıklı içildiği için daha çok içiliyor.

Her sahur yumurta yiye yiye tavuk olacağım yakında, değişiklik olsun diye ton balığı yedim sırf haşlanmış yumurtadan gına geldiği için. Yok mu şöyle hem besin değeri iyi hem de baymayacak yemekler?

Oğlum yeter, en son nefes nasıl alınır diye konu açacaksın diye korkuyorum 🤣🤣🤣

Oğlum yeter, en son nefes nasıl alınır diye konu açacaksın diye korkuyorum 🤣🤣🤣
Konu tavsiyesi için teşekkür ederim, en yakın zamanda gelecek.
Her sahur yumurta yiye yiye tavuk olacağım yakında, değişiklik olsun diye ton balığı yedim sırf haşlanmış yumurtadan gına geldiği için. Yok mu şöyle hem besin değeri iyi hem de baymayacak yemekler?
Sahurları tavuk yeme iftarları ye o zaman Yiğit kardeş :D

Baymayacak yemek yok her gün ne yesen bayarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı