RAM'ler farklı çalışıyor

Bay Polat

Centipat
Daha fazla  
Anakart
Asus Prime B 650-A
İşlemci
Ryzen 5 7600x 4.7GHz
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Ben CPU-Z programını açtığımda RAM'lerimin Dual çalışmadığını gördüm. Aslında çalışıp çalışmadığından da emin değilim. DDR5 4800MHz 2x16 RAM var bilgisayarda. Anakart ASUS Prime B650-A. Anakartın önerdiği slotlara yani 2. ve 4. slotlara takıyorum oyunlar crash veriyor. Teknik destek ise bana RAM'leri 1. ve 2. slot a takmamı tavsiye etti. Taktığımda crash sorunu çözüldü ama oyunlarda aldığım FPS değerlerinde radikal düşüşler oldu. Ayrıca CPU-Z programında Memory kısmında channel bölümünde "2x32-BIT" yazıyor. Bu ne anlama geliyor? RAM'ler şu an problemsiz çalışıyorlar mı yoksa bir sorun mu var. Varsa bileniniz anlatabilir mi rica etsem? Ayrıca FPS düşüşünün nedeni sizce bu mudur?

Deneyeceğim hocam. Ayrıca ek bir bilgi vereyim ramleri A2 ve B2 ye taktığımda 4x 32-bit yazıyor
Sistemin güç kablosunu çıkartın. RAM'leri çıkartın, BIOS pilini çıkartın, 30 saniye bekleyip önce RAM'leri A2 B2 takıp sonra BIOS pilini takın. Güç kablosunu takıp bekleyin, 3 dakika falan sistem takılı aygıtları tarasın. Sonra açılır kendi, öyle test edin.

Deneyeceğim hocam. Ayrıca ek bir bilgi vereyim ramleri A2 ve B2 ye taktığımda 4x 32-bit yazıyor
RAM'lere CPU-Z'nin SPD sekmesinden baktığınızda Rank kısmında Dual mı yazıyor?

Bu konuya bakabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı