RAM'lere OC yapılır mı?

• Konuyu başlatan Silinen üye 164587
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 65
  • Görüntüleme 6B
S

Silinen üye 164587

Ziyaretçi
Arkadaşlar Selam;

Elimde 2 tane 8GB'lık GSkill'ın şu RAM'inden bulunmakta. Ben bu RAM'lere OC yapıp hızını 3000 veya 2800 gibi bir değere çıkarabilir miyim? Daha doğrusu sağlıklı çalışabilmeleri için eğer yapılabiliyorsa ne kadara çıkartabilirim?

Sistemim: I5 7500, MSI Z270 Gaming M3 anakart.

@Tolga Samet Sarınım RAM lerim kutusunun üzerinde yazan 3000Mhz ve Cl16-18-18-36 değerlerinin dışında çalışamıyor. Gecikme değerlerini arttırmama rağmen 3200Mhz de bile stabil çalışmıyor. Yapmamı önereceğiniz başka bir şey yok ise 3000Mhz i kabul edip öyle kullanacağım.

@saY Sistemin AMD tabanlı mı, Intel tabanlı mı? Benim de Avexir olan Intel sistemimde 3333 MHz üzerine çıkmıyordu ancak AMD tabanlı olan sistemimde 3800 MHz'de bile stabil çalışıyor.

@DaTTeBayoTheFrog Memory sekmesinde yazmakta hepsi.

a.png

@saY Sistemin AMD tabanlı mı, Intel tabanlı mı? Benim de Avexir olan Intel sistemimde 3333 MHz üzerine çıkmıyordu ancak AMD tabanlı olan sistemimde 3800 MHz'de bile stabil çalışıyor.
AMD R5 2600 ü 4000Mhz olarak kullanmaktayım.
@Tolga Samet BIOS'daki OC modu Expert yapınca değiştirmene izin verilen yaklaşık 50 tane DRAM ayarı var onları değiştirerek bir şeyler yapılabilir mi?

Son düzenleme:
@DaTTeBayoTheFrog Memtest ile test etmen gerek.

@Silinen üye Memory Try It! kullanmışsın. Eğer stabilse fena değil. Memtest ile test etmeni öneririm.

@wthn Normaldir. Samsung B-die içerisindeki çipler. Benim de RAM'lerden biri Samsung B-die içeriyor. Diğeri Micron B-die. Bu sebeple yüksek frekanslarda Samsung'a göre daha fazla voltaj istiyor. Gecikmelerin ne ayrıca?

@saY Bence önce stabil olduğundan emin olun. Eğer stabilse not edin, sonra deneme yapmaya başlarsınız.
10 Loop çalıştırdım herhangi bir hata vermedi

Ben sadece aşağıdaki resimde mavi kutucuk içerisindeki ayarları yapıyordum. Diğerlerini de resimdeki gibi önerilen şekilde yapsam ne olur?
1571069906828.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı