Rampage güç kaynağından yanık kokusu ve ses geldi

Rikaf Adam

Hectopat
Yaklaşık 1.5 hafta önce bilgisayar aniden kapandı ve şalterler attı fişe taktım bu sefer yine şalterler attı güç kaynağını kapadım, fişe taktım ve güç kaynağını açtığım zaman şiddetli bir ses ve yanık kokusu geldi büyük ihtimal patladı, daha sonra kabloları vs. söktüm ve bir arkadaşımdan güç kaynağını istedim ve verdi kendi bilgisayarıma taktım ve sorunsuz çalıştı, daha sonra garantiye götürdüm değiştirdiler PSU'yu. Tahmin ettiğiniz gibi PSU markası Rampage kalitesiz ve dandik olduğunu ben de biliyorum değiştirmek için bir türlü fırsat bulamadım fakat en geç 1.5 ay içinde yeni bir PSU almayı planlıyorum. Size birkaç sorum olacak, öncelikle diğer parçalara zarar geldiğini nasıl anlarım yani başka bir PSU ile denedim ve çalıştı buradan anlayabilir miyim, yoksa nasıl anlayabilirim? Diğer sorum yeni gelen PSU ile alakalı oyundayken PSU'dan cızırtı sesi geliyor bu normal mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer diğer parçalarına zarar verseydi bilgisayarın stabil olarak çalışmazdı. Şanslısınız parçalara zarar vermemiş gibi duruyor ama hepsini tek tek kontrol etmek lazım.

Size birkaç sorum olacak, öncelikle diğer parçalara zarar geldiğini nasıl anlarım yani başka bir PSU ile denedim ve çalıştı buradan anlayabilir miyim.

Evet anlayabilirsin. Güç kaynakları genelde ya tek kendilerini bozarlar ya da sistemin kalanına da büyük zarar verebilirler. Sende ilk ihtimal yaşanmış.

Evet anlayabilirsin. Güç kaynakları genelde ya tek kendilerini bozarlar ya da sistemin kalanına da büyük zarar verebilirler. Sende ilk ihtimal yaşanmış.
Sağolun hocam, biraz baktım oyun performansına vs. eskisi ile aynı fakat yukarıda arkadaşlar tek tek kontrol etmemi söylemiş tek tek nasıl kontrol edebilirim veya gerek var mı şuan?

Sağolun hocam, biraz baktım oyun performansına vs. eskisi ile aynı fakat yukarıda arkadaşlar tek tek kontrol etmemi söylemiş tek tek nasıl kontrol edebilirim veya gerek var mı şuan?

Güç kaynağı aşırı voltaj verirse genelde parçayı kavurur ve bozar. Anakartların çoğunda yüksek voltaj koruması bulunuyor en açıktaki parçalar varsa SATA SSD ve HDD ile ekran kartının güç girişi olacaktır. Şu anda sistemin çalışıyormuş bu da güç kaynağının yalnızca kendisini bozduğu anlamına gelir.

Güç kaynağı aşırı voltaj verirse genelde parçayı kavurur ve bozar. Anakartların çoğunda yüksek voltaj koruması bulunuyor en açıktaki parçalar varsa SATA SSD ve HDD ile ekran kartının güç girişi olacaktır. Şu anda sistemin çalışıyormuş bu da güç kaynağının yalnızca kendisini bozduğu anlamına gelir.
Tekrardan teşekkür ederim hocam, peki bu oyunda iken güç kaynağından çıkan cızırtı benzeri ses normal mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı