Raspberry Pi ile sunucu yapımı

cybber

Decapat
Selamlar dostlar, evime birkaç tane Raspberry Pi alıp bir sunucu yapmak istiyorum. Sunucuyu birçok amaç için kullanacağım için cluster yapmak istedim. Bu bana kaç liraya patlar? Mantıklı mı (yapmalı mıyım)? Nasıl yapabilirim? Aylık masrafı kaç lira olur? Donanımı ne kadar yeterlidir? En fazla neler yapabilirim? Tüm bu soruları yanıtlarsanız sevinirim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
En ama en ucuz Raspberry Pi ne kadardır? Kendi işletim sistemim için armhf ve arm64 sürümü programlayabileceğim hiçbir şeyim yok ve sanal makine yazılımı bu konuda çöp. (QEMU)

Raspberry Pi'yi Minecraft sunucusu olarak veya NAS olarak kullanabilirsiniz. Raspberry Pi'ye SATA SSD takıp NAS yapan insanlar var YouTube'de.

Raspberry Pi'yi Minecraft sunucusu olarak veya NAS olarak kullanabilirsiniz. Raspberry Pi'ye SATA SSD takıp NAS yapan insanlar var YouTube'de.
Daha önce Minecraft sunucu kurdun mu? Elimde 20 liraya satın aldığım 512MB RAM'lık çöp işlemcili cihaz var ve 7/24 web sitemin sunucu olarak çalışıyor. İşe yarar mı?

En ama en ucuz Raspberry Pi ne kadardır? Kendi işletim sistemim için armhf ve arm64 sürümü programlayabileceğim hiçbir şeyim yok ve sanal makine yazılımı bu konuda çöp. (QEMU)
Zero modeli var en ucuz(100 lira civarı) ama işinizi görür mü bilemiyorum hocam. İkinci elden 3 serisi, 150-200 lira civarına bulunuyor.

Konu ilgimi çekti, takipteyim.

Zero modeli var en ucuz ama işinizi görür mü bilemiyorum hocam. İkinci elden 3 serisi, 150-200 lira civarına bulunuyor.

Konu ilgimi çekti, takipteyim.
Standart Ubuntu 18.04 açıyorsa yeterli olabilir. Ubuntu Netboot kullanarak PiluX için Rasberry Pi tasarlamam lazım. Ubuntu 18.04 (i386) açıp açamadığı konusunda hiç bilgin var mı?

Standart Ubuntu 18.04 açıyorsa yeterli olabilir. Ubuntu Netboot kullanarak PiluX için Rasberry Pi tasarlamam lazım. Ubuntu 18.04 (i386) açıp açamadığı konusunda hiç bilgin var mı?
Maalesef. Raspbian kurulamıyor muydu sadece veya Windows 10 IoT?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı