Raspberry Pi ile sunucu yapımı

Web site barındırmak, Minecraft tarzı oyunlarda sunucu açmak vb. şeyler için kullanmak istiyorum.
Aşırı yüksek bütçem yok dediğim gibi.
@Alpha Centauri
Websitesi için hostingin daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Ortalama bir site için başlangıçta 80-100 TL gibi yıllık ücret karşılığında bir hosting bulunabilir.

Minecraft vs. sunucuları hakkında pek bilgim yok ama muhtemelen daha pahalıdır onun hizmetleri. O zaman Raspberry Pi düşünülebilir, o konuda bilgili arkadaşlar varsa onların yorumunu alabiliriz.

Tabii bunun için sağlam bir internet de lazım. Statik IP alınsa bile ev interneti yüksek trafiği kaldıramayabilir.

Websitesi için hostingin daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Ortalama bir site için başlangıçta 80-100 TL gibi yıllık ücret karşılığında bir hosting bulunabilir.

Minecraft vs. sunucuları hakkında pek bilgim yok ama muhtemelen daha pahalıdır onun hizmetleri. O zaman Raspberry Pi düşünülebilir, o konuda bilgili arkadaşlar varsa onların yorumunu alabiliriz.

Tabii bunun için sağlam bir internet de lazım. Statik IP alınsa bile ev interneti yüksek trafiği kaldıramayabilir.
Aslında benim tek amacım böyle web sitesi barındırmak için hosting bulmak değil. Fiziksel bir sunucum olsun istiyorum. Evde onunla uğraşıp öğrenmek istiyorum. Yüksek trafik olmaz zaten kişisel sitemi barındırırım, Discord Botu sitemi barındırırım, birkaç projemin sitesini barındırırım. Günde max. 5er kişi felan girer. En az parayla en çok performansı yapmak istiyorum. İlla Raspberry Pi olmasa da olur farklı yollardan da olur bir rehberi olsun yeter. Evde bir Ardunio kartım var bir işe yarar mı bilmiyorum.

Aslında benim tek amacım böyle web sitesi barındırmak için hosting bulmak değil. Fiziksel bir sunucum olsun istiyorum. Evde onunla uğraşıp öğrenmek istiyorum. Yüksek trafik olmaz zaten kişisel sitemi barındırırım, Discord Botu sitemi barındırırım, birkaç projemin sitesini barındırırım. Günde max. 5'er kişi falan girer. En az parayla en çok performansı yapmak istiyorum. İlla Raspberry Pi olmasa da olur farklı yollardan da olur bir rehberi olsun yeter. Evde bir Arduino kartım var bir işe yarar mı bilmiyorum.
Anladım, çok yönlü olarak kullanıp bir şeyler denemek amacınız. O zaman alınabilir tabii, her şeyi bıraksanız elinizde yine bir Raspberry Pi kalmış oluyor hem.

En düşük fiyata en yüksek performans kısmı için bir şey diyemem ama diğer denemeler için güzel bir yol bence. 🙂

Performans konusunu pek bilemedim ama denemeler için bence 1 tane Raspberry Pi bile yeter gibi. En kötü ileride çok sıkıntı olursa bir tane daha almayı düşünürsünüz şimdiden cluster yapmaktansa.

Arduino ile Minecraft server falan olmaz tabii ama basit bir web server kurulabilir internete bağladıktan sonra.

Anladım, çok yönlü olarak kullanıp bir şeyler denemek amacınız. O zaman alınabilir tabii, her şeyi bıraksanız elinizde yine bir Raspberry Pi kalmış oluyor hem.

En düşük fiyata en yüksek performans kısmı için bir şey diyemem ama diğer denemeler için güzel bir yol bence. 🙂

Performans konusunu pek bilemedim ama denemeler için bence 1 tane Raspberry Pi bile yeter gibi. En kötü ileride çok sıkıntı olursa bir tane daha almayı düşünürsünüz şimdiden cluster yapmaktansa.

Arduino ile Minecraft server falan olmaz tabii ama basit bir web server kurulabilir internete bağladıktan sonra.
Arduino ile bir web server yapmak için kaynak var mı biliyor musunuz yapacağım çünkü öyle bir şey varsa.

Zaten en başta 1 tane Raspberry Pi alacağım ileride yoğunlaşırsa 1 tane daha alırım.

Minecraft örnek zaten oynamıyorum. O güçte neler yapabilirim anlamında.

Arduino ile bir web server yapmak için kaynak var mı biliyor musunuz yapacağım çünkü öyle bir şey varsa.

Zaten en başta 1 tane Raspberry Pi alacağım ileride yoğunlaşırsa 1 tane daha alırım.

Minecraft örnek zaten oynamıyorum. O güçte neler yapabilirim anlamında.
@HABAR'ın verdiği kaynak en güzeli, direkt Arduino'nun sitesinden. Şuna da bakabilirsiniz, ESP8266 ile (WiFi) yapılmış bu da, hem Türkçe:

@HABAR'ın verdiği kaynak en güzeli, direkt Arduino'nun sitesinden. Şuna da bakabilirsiniz, ESP8266 ile (WiFi) yapılmış bu da, hem Türkçe:
Hocam Arduino'nun kendi sitesinde şöyle bir şey buldum ama:
Teşekkür ederim.

Minecraft sunucusu hakkında tecrübemi açıklıyorum. Düşük cihazla olacak iş değil. Blok kırıyorsun yarım saat sonra kırılıyor. i3 işlemcili bilgisayarda aynı ağ üzerinden sunucu açtım onda sorunsuz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı