Raspberry Pi ile sunucu yapımı

Konu disi olabilir belki (simdiden affola)
Dusuk boyutlu FTP kurmak icin yerel agda kiyida kose de duran bir telefon ya da tablet kullanilabilir.
Kıyıda köşede duran telefon veya tabletim olsa yapabilirdim ama maalesef :D
Asus TinkerBoard aynı Raspberry gibi ama biraz daha güçlü. Yine Debian destekliyor. Alternatif olabilir diye düşündüm.
200 lira daha pahalı. Bence mantıklı olmaz gibi.

200 lira daha pahalı. Bence mantıklı olmaz gibi.
Bildiğim kadarıyla TinkerBoard'ın artısı Android arayüzüne benzer bir arayüzü olması. Böyle olduğuna emin değilim ama Android ile senkronize gibi bir durum da olabilirdi yanlış hatırlamıyorsam.

Ben tablet ile yapmıştım. MySQL ve Apache hizmetleri için android uygulamaları var Google Play'de. Statik IP alarak port yönlendirip kendi sitemi açmıştım, zar atma oyunu geliştirdim o süreç içerisinde sonra iptal ettirdim Statik IP hizmetimi. Ben hobi olarak yapmıştım. Tableti bir ayakkabı kutusuna koydum, 2 adet de fan ekledim. Kullanılan RAM, depolama vesaire bilgileri de TeamViewer üzerinden kontrol ediyordum. Ve tabii ki 7/24 açık duruyordu tablet. :D OTG kablosu alarak, klavye ve mouse bile bağladım sırf hobiden dolayı.

Bildiğim kadarıyla TinkerBoard'ın artısı Android arayüzüne benzer bir arayüzü olması. Böyle olduğuna emin değilim ama Android ile senkronize gibi bir durum da olabilirdi yanlış hatırlamıyorsam.
TinkerBoard hem android hem de debian linux destekliyor. Ayrıca Lubuntu, Xubuntu gibi hafif dağıtımları da destekliyor.

Ben tablet ile yapmıştım. MySQL ve Apache hizmetleri için android uygulamaları var Google Play'de. Statik IP alarak port yönlendirip kendi sitemi açmıştım, zar atma oyunu geliştirdim o süreç içerisinde sonra iptal ettirdim Statik IP hizmetimi. Ben hobi olarak yapmıştım. Tableti bir ayakkabı kutusuna koydum, 2 adet de fan ekledim. Kullanılan RAM, depolama vesaire bilgileri de TeamViewer üzerinden kontrol ediyordum. Ve tabii ki 7/24 açık duruyordu tablet. :D OTG kablosu alarak, klavye ve mouse bile bağladım sırf hobiden dolayı.
Neler yapabildiniz tablette ? Biraz açabilir misiniz ?

@cybber
Zar oyunu geliştirdim sadece. Bir de Metin2 server'i kurmuştum (bilgisayara), arkadaşlarla oynamak için tablete yüklemiştim Metin2 Full Pack'i (rar dosyası), onlara da IP vermiştim mesela. Tabii upload 2 Mbps olduğu için, zor indirmişlerdi orası ayrı konu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı