Rastgele kişi seçen program nasıl yazılır?

enesaak

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi günler herkese. Başlık pek açık olmayabilir. Sınıftaki bir projem için bir programa ihtiyacım var. Kendimde kodlayabilirim fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Programa 38 kişinin adını yazacağım ve butona her tıkladığımda ekrana rastgele birisinin adı çıkacak. Acaba bunu nasıl yapabilirim?

Usttekini kullanabilirsin amacin sadece random secmekse.

Ogrenmek istiyorsan da array'e isimleri yazip array boyutu icinden random atan fonksiyonu cagir.

Amacin daha da fazla ogrenmekse PRNG algoritmalari uzeirne calis, ozellikle V. Neumann'in middle square algoritmasi cok zekicedir.

Balık mı verelim, balık tutmayı mı öğretelim anlamadım. Ama iki türlüde yardımcı olabililirim.
Projeyi yazmaya başladım, atacağım.

1637584079198.png

Yani web site olarak değil de kendim kodlamak istiyorum diyebilirim çünkü bir yandanda kodlamaya başlamak istiyorum basitçe bir program yapmayı düşünüyorum. Programa başladığımda sınıfımızdaki 38 kişinin ismini yazacağım daha sonra rastgele seçme kodlarıyla programı bitireceğim. Programı çalıştırdığımda bir buton olacak o butona her bastığımda rastgele bir isim çıkacak.

Hangi dilde yazacağını bile yazmamışsın...

Kodlamaya 0'dan başlıyorum hangi dili önerirsin?

Projeyi yazmaya başladım, atacağım.

Eki Görüntüle 1222926

Aynen hocam bende bunun gibi bir şey düşünüyorum hangi proglamla yaptığınızı rica etsem detaylı anlatabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani web site olarak değil de kendim kodlamak istiyorum diyebilirim çünkü bir yandanda kodlamaya başlamak istiyorum basitçe bir program yapmayı düşünüyorum. Programa başladığımda sınıfımızdaki 38 kişinin ismini yazacağım daha sonra rastgele seçme kodlarıyla programı bitireceğim. Programı çalıştırdığımda bir buton olacak o butona her bastığımda rastgele bir isim çıkacak.

Visual Studio ile C# form application olarak yapabilirsin.

Aynen hocam bende bunun gibi bir şey düşünüyorum hangi proglamla yaptığınızı rica etsem detaylı anlatabilir misiniz?
C# ile yapıyorum, komplike olmadan tasarlıyorum kaynak kodları ileteceğim incelersin.

Balık mı verelim, balık tutmayı mı öğretelim anlamadım. Ama iki türlüde yardımcı olabililirim.
beleşcilik gibi olmasın siz bana en iyisi balık tutmayı öğretin
- Bir dizi oluştur. İçerisinde sınıfındaki 38 olsun.
- 0-37 arasında rastgele bir sayı oluştur.
- Oluşan sayıdaki sırada bulunan kişiyi göster.

Kodu da yazmaya çalış internetten örnek kodlara bakarak.
akşak detaylı olarak araştıracağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı