Rastgele kişi seçen program nasıl yazılır?

enesaak

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi günler herkese. Başlık pek açık olmayabilir. Sınıftaki bir projem için bir programa ihtiyacım var. Kendimde kodlayabilirim fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Programa 38 kişinin adını yazacağım ve butona her tıkladığımda ekrana rastgele birisinin adı çıkacak. Acaba bunu nasıl yapabilirim?

Cool çocukların dili olan JS ile dosyadan rastgele isim çekme 2 satırda yazılabiliyor.
JavaScript:
const array = require('fs').readFileSync('names.txt', 'utf8').split('\n');
console.log(array[~~(Math.random() * array.length)]);

Başka bir işlem gerekmiyorsa bu kadar kod fazlasıyla yeterli.
JavaScript:
// Clean hali ise bu şekilde anlaması daha kolay.
const fs = require('fs');
const namesFile = fs.readFileSync('names.txt', 'utf8');
const namesArray = namesFile.split('\n');
const randomIndex = ~~(Math.random() * namesArray.length);
const randomName = namesArray[randomIndex];
console.log(randomName);

Yani dediğim gibi kodlamaya sıfırdan başlıyorum herhangi bir dil seçmedim şu an
Yeni başlıyorsan Python öneririm, diğer dillere göre daha basit gelecektir. Bu linke tıklayarak Python'u kendi sitesinden kurabilirsiniz. Kurduktan sonra "cmd"'ye "python" yazıp kurulu olup olmadığından emin oluyorsunuz. Sonrasında ise aynı şekilde "pip" yazıp sonuç vermesini bekliyorsunuz. İkisi de tamamsa Python kurulu demektir. Ama saf haliyle IDLE kullanmak zor olacağı için size bu linkten Visual Studio Code indirmenizi tavsiye ederim. Başlangıç için kaliteli bir editördür. Visual Studio Code'un içine de Python eklentisini kurduktan sonra yeni bir dosya açıp kodu çalıştırabilirsiniz.Ancak çalışmaz ise "cmd" veya VSC'nin kendi terminaline "pip install pyautogui" yazıp VSC programını kapa-aç yapıyoruz. Sonrasında ise VSC üzerinde yazacağınız kod sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.
Eğer yapamadığınız veya takıldığınız bir nokta olursa alıntılayıp sorununuzu yazın. Geri dönüş yapacağım.

Yeni başlıyorsan Python öneririm, diğer dillere göre daha basit gelecektir. Bu linke tıklayarak Python'u kendi sitesinden kurabilirsiniz. Kurduktan sonra "CMD"'ye "Python" yazıp kurulu olup olmadığından emin oluyorsunuz. Sonrasında ise aynı şekilde "pip" yazıp sonuç vermesini bekliyorsunuz. İkisi de tamamsa Python kurulu demektir. Ama saf haliyle IDLE kullanmak zor olacağı için size bu linkten Visual Studio Code indirmenizi tavsiye ederim. Başlangıç için kaliteli bir editördür. Visual Studio Code'un içine de Python eklentisini kurduktan sonra yeni bir dosya açıp kodu çalıştırabilirsiniz. Ancak çalışmaz ise "CMD" veya VSC'nin kendi terminaline "pip install pyautogui" yazıp VSC programını kapa-aç yapıyoruz. Sonrasında ise VSC üzerinde yazacağınız kod sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.
Eğer yapamadığınız veya takıldığınız bir nokta olursa alıntılayıp sorununuzu yazın. Geri dönüş yapacağım.

Python'u sanırım kurdum çünkü Python'un kendi CMD'sine girebiliyiorum ayrıca print("merhaba") yazdığımda sonuç aldım. Fakat dedkilerinizi yazdığımda hata alıyorum galiba şu şekilde

1637654647324.png

Python'u sanırım kurdum çünkü Python'un kendi CMD'sine girebiliyiorum ayrıca print("merhaba") yazdığımda sonuç aldım. Fakat dedkilerinizi yazdığımda hata alıyorum galiba şu şekilde

Eki Görüntüle 1223574
Python içine değil "cmd"'yi baştan başlatıp deneyin, eğer olmazsa pip3.10 yazıp deneyin. Olmazsa PATH ekleme işlemini yapacağız.

Python içine değil "CMD"'yi baştan başlatıp deneyin, eğer olmazsa pip3.10 yazıp deneyin. Olmazsa PATH ekleme işlemini yapacağız.

CMD'ye Python yazdığımda beni Microsoft Store'ye atıyor acaba kurulumu yanlışmı yaptım?
CMD'ye Python yazdığımda beni Microsoft Store'ye atıyor acaba kurulumu yanlışmı yaptım?

Kurulumda Add PATH işaretlememişim şu an tekrardan kurdum ve CMD Python yazınca sonuç alıyorum fakat pip yazdığımda herhangi bir sonuç alamıyorum

1637656351398.png

Son düzenleme:

Kurulumda Add PATH işaretlememişim şu an tekrardan kurdum ve CMD Python yazınca sonuç alıyorum fakat pip yazdığımda herhangi bir sonuç alamıyorum

Eki Görüntüle 1223585
"pip3.10" dener misiniz, olmaz ise onu da manuel olarak PATH'e ekleme işlemi yapacağız.

"Pip3.10" dener misiniz, olmaz ise onu da manuel olarak PATH'e ekleme işlemi yapacağız.

Sanırım onu da denemiştim yine aynı sonucu almıştım ama kesin hatırlamıyorum eve geçince hemen deneyeceğim.
"pip3.10" dener misiniz, olmaz ise onu da manuel olarak PATH'e ekleme işlemi yapacağız.
denedim ve sonuç böyle
1637689148752.png

"Pip3.10" dener misiniz, olmaz ise onu da manuel olarak PATH'e ekleme işlemi yapacağız.

Pip kurulumunu internet araştırarak başardım ve kodu çalıştırdım. Teşekkür ederim fakat şöyle bir sorum olacaktı; şimdi sizin yaptığınıza göre kişi sayısını giriyoruz daha sonra girilen sayı kadar isim girip seçimi yaptırıyoruz ve program kapanıyor. Benim isteğim ise isimler programa gömülü olsun programdaki seçim tuşuna her bastığımda yeni bir kişi seçsin acaba bunu nasıl yapabiliriz?
@saliholoji hocam müsait bir zamanınızda bakar mısınız bir şey soracağım.

Son düzenleme:
Sanırım onu da denemiştim yine aynı sonucu almıştım ama kesin hatırlamıyorum eve geçince hemen deneyeceğim.

denedim ve sonuç böyle Eki Görüntüle 1224059

Pip kurulumunu internet araştırarak başardım ve kodu çalıştırdım. Teşekkür ederim fakat şöyle bir sorum olacaktı; şimdi sizin yaptığınıza göre kişi sayısını giriyoruz daha sonra girilen sayı kadar isim girip seçimi yaptırıyoruz ve program kapanıyor. Benim isteğim ise isimler programa gömülü olsun programdaki seçim tuşuna her bastığımda yeni bir kişi seçsin acaba bunu nasıl yapabiliriz?
@saliholoji hocam müsait bir zamanınızda bakar mısınız bir şey soracağım.
Tabii sorabilirsin, müsaitim.

Geri
Yukarı