RAT virüsü sonrası ne yapılmalı?

cobraefsanesi

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci:amd ryzen 7 7700x Ekran Kartı: rtx 2080 ti Anakart:MSI MPG B550 GAMING PLUS RAM: Kingston Fury Beast 16GB 16x2 -Kasa: MSI MPG VELOX 100R White Monitör: Monster Aryond A24 V1.1 24" 144 Hz 1 MS
Bilmediğim şekilde RAT yedim Discord ve chorome geçmişi şifreler çalındı. Ne yapacağım?

Format attım ama bilgiler gitti ona ne yapabilirim?

Format attım ama bilgiler gitti ona ne yapabilirim?
Bağlı olan e posta adreslerinin şifrelerini değiştirmekle başla, sonra sitelerde kullandığın şifreleri değiştir, sonra uygulamalarda kullandığın şifreleri değiştir. Bazı uygulamaların geçmiş cihazlardan çıkış yap seçeneği vardır bu önemli, bu seçenek olmayan cihazlarda hesapların halen açık kalma ihtimali var. Ayrıca format sonrasında kullandığınız USB bellekleri takmamanızı öneririm, daha önceden virüs bu USB belleklere kendini kopyaladıysa eğer, format sonrası virüsü tekrardan bilgisayara sokarsınız. Sosyal medya gibi hesaplarınızın çerezleri çalındıysa arkadaşlarınıza mesaj gönderme olasılığı yüksek, virüsü onlara gönderebilir, sizin adınıza onlardan para istemiş olabilir ve siz hesabınıza geri erişmeden hemen önce mesajlarınızı silebilir, böylelikle sosyal medyadan ekli olduğunuz insanlarla konuşup konuşmadığını anlamazsınız. Her şeyden önce yakınlarınıza haber verin ki, onlar da bu durumdan zarar görmesinler.

260 adet şifre vardı önemli olanları değiştirdim yapan kişiyi biliyorum onu şikayet edebilir miyim?

260 adet şifre vardı önemli olanları değiştirdim yapan kişiyi biliyorum onu şikayet edebilir miyim?
Önce virüsü size atan kişinin doğruluğunu kanıtlamanız gerekiyor, örneğin bir chat üzerinden dosya paylaşıldıysa bunları ekran görüntüsünü alın, umarım size bu dosyayı atan kişi geçmiş mesajlarını silmemiştir çünkü geri getirilip getirilmeyeceğinden emin değilim (bkz: Discord). Bunları ekran görüntüsü aldıktan sonra o kişi hakkında karakola suç duyurusunda bulunup daha sonra bir avukat aracılığıyla dava açabilirsiniz. Virüsü size gönderen kişinin gerçekten sizin bildiğiniz kişi olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Olabildiğince size virüsü gönderen kişinin hakkında kanıt toplayın, sonuçta mahkeme bu delillere bakarken gönderen kişinin gerçekten sizin bahsettiğiniz kişi olup olmadığını bu kanıtlardan anlayabilir. Son olarak bu konu hakkında ne kadar ciddiysiniz ve ne kadar ileri gidebilirsiniz bilemeyeceğim, uğraşıp uğraşmamak ne kadar ciddi olduğunuza bağlı.

Önce virüsü size atan kişinin doğruluğunu kanıtlamanız gerekiyor, örneğin bir chat üzerinden dosya paylaşıldıysa bunları ekran görüntüsünü alın, umarım size bu dosyayı atan kişi geçmiş mesajlarını silmemiştir çünkü geri getirilip getirilmeyeceğinden emin değilim (bkz: Discord). Bunları ekran görüntüsü aldıktan sonra o kişi hakkında karakola suç duyurusunda bulunup daha sonra bir avukat aracılığıyla dava açabilirsiniz. Virüsü size gönderen kişinin gerçekten sizin bildiğiniz kişi olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Olabildiğince size virüsü gönderen kişinin hakkında kanıt toplayın, sonuçta mahkeme bu delillere bakarken gönderen kişinin gerçekten sizin bahsettiğiniz kişi olup olmadığını bu kanıtlardan anlayabilir. Son olarak bu konu hakkında ne kadar ciddiysiniz ve ne kadar ileri gidebilirsiniz bilemeyeceğim, uğraşıp uğraşmamak ne kadar ciddi olduğunuza bağlı.

Discord'dan virüs atmadı ancak Discord hesabı var kendisi ayrıca sorgu paneli satıyor hesap çalıyor ondan dolayı adını bilmiyorum.

Discord'dan virüs atmadı ancak Discord hesabı var kendisi ayrıca sorgu paneli satıyor hesap çalıyor ondan dolayı adını bilmiyorum.
Tanımadığınız birine dava açmanız zor. Çok uzun bir süreçten bahsediyorum, tanımadığınız için önce size virüs atılan siteye dava açmanız gerekiyor, daha sonra sitenin mahkemeyle kullanıcı bilgilerini paylaşması gerekiyor akabinde mahkeme bu delilleri sizin bilgisayarınız ile olan bağlantısı hakkında bir sürece giriyor kısacası anlayacağınız "ölme eşeğim ölme" durumu. Site bu verileri mahkeme ile paylaşmak istemez ve karşı dava açarsa, kısır döngüye girersiniz. Komik ama yine de filmlerde olduğu gibi Saul Goodman gibi bir avukatınız varsa, kim bilir? belki siz kazanırsınız yıllar sonra.

Format atsan dahi, kurtulamayacağın virüsler var. Arkadaş kafasına taktıysa yapar. HitmanPro ile tarama yap. Format da atabilirsin. İçine sinmiyorsa Kaspersky Rescue Disk'i bir USB'ye biçimlendir. Sistemin kapalı iken tarama yapar.

Geri
Yukarı