Ray Tracing'e neden RTX diyorlar?

Veli1026

Megapat
Makaleler
2
Az önce @Melys'ün açtığı konuyu görünce konu hakkında yine bir alevlenmeler yaşadım ve içimde kalacağına fikirlerini alayım diyerekten konuyu açtım. Ola ki "RTX" diyorsanız neden diyorsunuz? Demiyorsanız da sizce neden RTX diyorlar? Benim aklıma gelen tek mantıklı sebep RTX ekran kartıyla tanınmış olması.

Aynen dediğiniz gibi. RT denildiğinde direkt Nvidia RTX akla geliyor. Işın izleme teknolojisi AMD'de var ama henüz Tensor çekirdekleri yok. Bu sebeple DLSS olmuyor. Bazen bu da karışıyor.

Kimin ne dediğine neden bu kadar çok takılıyorsun ki? İsteyen RTX desin, isteyen de RT desin. Söylemek istenen şey aynı değil mi? Nvidia bu işin öncüsü olduğu için beyinlerde RT teknolojisi RTX kartlarla eşleştirilmiş, şaşırılacak veya üzerine düşünülecek bir durum değil.

RTX aslında Ray Tracing Texel Extreme demek, GTX gibi bir seri aslında. RT teknolojisi ise ilk Nvidia tarafından kullanıldığı için ve isimlendirme aynı olduğu için konuya hakim olmayanlar tarafından karıştırılması çok normal. Donanımsal eklemeler yapılırsa AMD veya Intel de DLSS çalıştırabilir, tıpkı RT bütün markalarda olduğu gibi.

İnsanlar
RTX= Ekran kartı
RT= Teknoloji
olayını bilmiyor. Ülkede teknoloji cahili çok. NVIDIA ile anlaşmalı olan yayıncılar bile teknolojiye RT diyor ki ülkede yayıncıları çok bilgili sanan çok. E üstüne NVIDIA reklamlarda RT ON değil de RTX ON diyor.

Yani bence gayet normal bir durum bu.

Peki ben de bir şey sormak istiyorum. Ben doğru mu biliyordum? Ray Tracing sadece RTX modellerde var değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı