Razer Basilisk X Hyperspeed İncelemesi

Şu ana kadar kullandığım mouselar klavyelerin yanına bile yaklaşamaz çünkü düzgün aim almamı gerektiren oyun oynamıyorum, ancak şunu söyleyebilirim ki bu mouse olmuş. Olmuş olmasına ama, büyük bir sorunu var gibi. O sorunu da birazdan açıklayacağım zaten. Başlayalım.

Genel Bakış
Ürüne ilk baktığımızda bizi mat siyah ve agresif bir görüntü karşılıyor, resmen beni pençen varmış gibi tut diyor bize. Üst taraftan baktığımızda ürünün ön ve arka olarak ikiye ayrıldığını görebiliriz, ön tarafta neredeyse bütün mouselarda gördüğümüz sağ ve sol tuş, tekerlek ve DPI ayarı tuşu bulunuyor. Arka kısma baktığımızda ince çizgilerle Razer logosunu görüyoruz, ön ve arka kısımların birleştiği nokta ise her iki noktadan da daha alçakta duruyor ve parlak bir yapısı var. Gerek ön gerek de arka kısımdaki plastiğin yapısını beğendiğimi söyleyebilirim ancak çok uzun kullanımda elinizi terletiyor, belirli süre aralıklarla elinizi yıkamanız gerekiyor ve yıkamazsanız mouse elinizden kayıyor diyebilirim. Küçük bir sorun olarak hem sağ hem de sol tuşların çok kolay kirlendiğini söylemem gerekli, her ne kadar benim ellerim normal bir insanınkinden fazla terliyor olsa da her 2 günde bir temizleme gereksinimi duyuyorum ve bu bir miktar rahatsız edici. Ürün sadece sağ el kullanımı için dizayn edilmiş ve baş parmağımızı koyduğumuz yer iyi bir tutuş sağlayan detaylı kauçuktan oluşmakta. Baş parmağın hemen üstünde 2 tane makrolanabilen tuş var ve bu tuşlara ulaşmak gayet kolay. Ürünün sağ tarafı neredeyse tamamen kauçuk ve o kısımda hiç tuş bulunmamakta. Üründe ışıklandırma olarak sadece pilin azaldığını gösteren, özelleştirilemeyen ve DPI tuşunun üstünde bulunan küçük bir led bulunmakta. Ben bütün ekipmanlarımda olabildiğince az ışık istediğimden istediğim tamamen böyleydi, benim için sorun yok ama RGB sevdalıları için bu büyük bir eksi diyebiliriz.
https___hybrismediaprod.blob.core.windows.net_sys-master-phoenix-images-container_h9f_hb7_9011...jpg

https___hybrismediaprod.blob.core.windows.net_sys-master-phoenix-images-container_he8_hec_9011...jpg

Beklentim nasıldı, ne ile karşılaştım?
Üründen beklentim aşırı yüksek değildi çünkü Razer markalı olan sadece Abyssus 2014 modelini uzun süreli kullanmıştım. Tamamen kablosuz ve isteseniz de kablo takılamayacak bir mouse olduğundan önceki kullandığım ürünlerden daha yavaş olacağını ve sürekli pil değiştirmem gerekeceğini düşünüyordum. Bu düşüncelerim tamamen yanlış çıktı çünkü sanki kablolu bir mouse kullanıyormuşum gibi geldi bana, hiç gecikme yaşamadım. Ürünün içinden gelen Energizer marka AA pil yanlış hatırlamıyorsam beni 2 ay götürdü, bakkaldan aldığım 1 liralık pilleri ise 1-1.5 hafta civarı kullanabildim. Ürün pil hariç 83 gram, bazı kullanıcılar için AA pil takıldığında ağır gelebilir çünkü 100 gramın üzerine çıkıyor. Eğer hafifleştirmek isterseniz AAA kalem alıp alüminyum folyo kullanarak yerleştirebilirsiniz, pil ömrü daha kısa olacaktır ancak hafifliği kesinlikle belli oluyor. Kauçuk alanların kolayca aşınacağını düşünmüştüm ancak ürünü mayısta kullanmaya başladım ve hala aşınan bir nokta yok. Beklentilerimin kesinlikle çok üstünde bir ürünle karşılaştığımı söyleyebilirim.

Peki ne bu büyük sorun?
Mouse büyük ihtimalle rattle sorununa sahip. Her ne kadar 5 aydır kullanıyor olsam da son birkaç gündür sol tuşta rattle sorunu başlayacak gibi geliyor. İnternette bu sorunu paylaşan kişilere daha rastlamadım, rattle sorunu genellikle Viper modelinde var gibi duruyor. O yüzden büyük bir sorun var gibi dedim çünkü 3 ihtimal var karşımızda,
  • Rattle sorunu var.
  • Ben yanlış anlıyorum, psikolojik bir olay.
  • Rattle sorunu var ancak çok nadir.
Teknik özellikleri neler?
50 Milyon basış ömrüne sahip mekanik tuşlar
16.000'e kadar DPI
450 saate kadar pil ömrü (Bluetooth ile), 285 saate kadar pil ömrü (2.4GHz Hyperspeed Kablosuz ile)
Maksimum 450 IPS hız
Maksimum 40G ivme
13 santim uzunluk, 6 santim tutuş genişliği, 4.2 santim yükseklik

Önerir miyim? Ürüne puanım kaç?
Benim elim sıradan uzunluk olarak 20.5 santim olmasına rağmen çok rahat ettiğim bir mouse. Eğer benim gibi "palm-claw" karşımı bir tutuşa sahipseniz çok rahat edeceğinizi düşünüyorum. Performans ve dış görünüş olarak gerçekten iyi bir ürün. Kolay kirlenmesi ve bendeki rattle başlangıcı hissinden dolayı;
Ürüne puanım: 8/10
Tekrardan incelemeye baktığımdan düzenliyorum, ürüne puanım 9/10 oldu çünkü aradan aylar geçmiş olmasına rağmen rattle sorunu yaşamadım.

Son düzenleme:
Ürün bende mevcut ama daha bandrolü müdür :D artık jelatini bile açılmamış şekilde klavyesinin yanında duruyor bir ara satmayı düşündüm sonra fiyatı deli gibi öldüren çılgın letgo'cular vardı bende yedek olarak tutuyorum kendi klavye mouse'ıma birşey olursa bunları kullanırım, diye. Rattle dediğiniz olaylar bi düşündürdü beni ama uzun vadedir kullanan bir abim var memnun mouse'tan.

Ürün bende mevcut ama daha bandrolü müdür :D artık jelatini bile açılmamış şekilde klavyesinin yanında duruyor bir ara satmayı düşündüm sonra fiyatı deli gibi öldüren çılgın letgo'cular vardı bende yedek olarak tutuyorum kendi klavye mouse'ıma birşey olursa bunları kullanırım, diye. Rattle dediğiniz olaylar bi düşündürdü beni ama uzun vadedir kullanan bir abim var memnun mouse'tan.
Başlangıç var gibiydi, uzun zamandır kullanıyorum şu ana kadar o şekilde hiçbir sorunla karşılaşmadım diyebilirim. Geldi geçti gibi bir şey oldu.

Hocam ürün şu an itibarı ile 330 lira civarı bir fiyatta. Radarıma girdi, alasım var ancak kararsızım. Kablosuz olması önemli. Siz hâlâ kullanıyor musunuz? Herhangi bir sorun yaşadınız mı?

Hala kullaniyorum hocam, tamamen sorunsuz ilerliyor su an. Kablosuz oldugunu fark etmiyorum bile, kablo gereksizmis gibi geliyor artik. Ben normalde pek FPS oynamam ama FPS oynayan kuzenim bir gecikme fark etmedigini soylemisti.

Hala kullaniyorum hocam, tamamen sorunsuz ilerliyor su an. Kablosuz oldugunu fark etmiyorum bile, kablo gereksizmis gibi geliyor artik. Ben normalde pek FPS oynamam ama FPS oynayan kuzenim bir gecikme fark etmedigini soylemisti.
Yanıtınız için teşekkür ediyorum hocam. Ben de dün sipariş ettim, umarım sizin gibi sorunsuz olur. Aynen sizin gibi çok fazla FPS oynamayacağım.

Farenin son durumu nedir hocam?
Hala kullanıyorum, hiçbir sorunla karşılaşmadım hala. Son zamanlarda elime nedense uymadığını hissetmeye başladım, ileride Razer Deathadder V2 Pro gibi bir modele geçmeyi planlıyorum. Yine de, şu anki fiyatı düşünüldüğünde alınabilecek en iyi kablosuz mouse modellerinden biri olduğuna eminim.

Bu inceleme yazısını da okuyunca zaten tasarımını ve özelliklerini fiyatına göre iyi bulduğum bu mouseyi aldım. Çift bilgisayar kullandığım için çift mouse de kullanmak zorunda kalıyordum. Bütün üstteki yorumlara katilmakla birlikte bir de Bluetooth ve 2.4 GHz bağlantıyi birlikte sunmasıyla da benim gönlümü fethetti. Alttaki anahtarı sağ-sol yaparak iki bilgisayar arasında saniyelik geçiş yapabiliyorum. FPS oyunları da oynarım arada düşüncesiyle almıştım ancak hala tecrübe etme şansım olmadi, ancak şimdiye kadarki kullanım tecrübem FPS oyunlarında üzmeyecek bir mouse izlenimi veriyor. Kısacası inceleme yazısı için eline sağlık, ben de bu mouseyi tavsiye ederim kablosuz mouse arayanlara.

Geri
Yukarı