İnceleme Razer Kraken V3 Pro

Merhabalar, bugün siz değerli okurlara elimden geldiğince Razer markasının Kraken V3 Pro kulaklığının incelemesini yazacağım.

Razer ekosistemini cidden beğenen bir kullanıcı olarak uzun süre düşünerek aldığım bir kulaklık kendisi. Sürekli aklımda Arctis 7+,Arctis 9, Logitech G733 gibi modeller arasında kalmıştım fakat gerek özellikleri gerek de Razer ekosistemini bozmak istemediğim için tercih ettim. Alırken pek inceleme bulamamıştım fakat bir risk alıp gidip satın aldım.

Ürünün bendeki albenisini en çok artıran özellikleri hypersense ve RGB aydınlatmasıydı. Bildiğiniz üzere RGB aydınlatmalı güvenilir marka kulaklıklar çok üst fiyatlarda satılıyor bunun yanına bir de hypersense gibi daha önce görmediğim bir özellik de eklenince kendimi tutamadım. Hafızalı deri yapısı ve bir kere ayarladıktan sonra asla değişmeyen yükseklik ayarı gayet hoşuma giti. Kulak pedlerinin kulağınıza değen kısmı sünger dış kısmı ise deriden yapılmış bu sayede kulağınız ve çevresi terlemezken dışarıdan ses almıyor ve dışarı ses vermiyorsunuz.

Ürünün beni tek zorlayan kısmı Synapse 3 yazılımında kulaklığı başta görmemesiydi. Bu sorunu 4 günde Razer destekle uzun konuşmalarım sonucu hallettim ve gerçekten çözümüm çok komikti. Kulaklığı ilk alıp kullanmaya başladığımda uygulamada görünmemesi üzerine uygulamayı güncelledim, bilgisayarı kapatıp açtım, kulaklığı kablolu ve kablosuz her şekilde taktım, firmware güncellemesi yaptım fakat yok uygulamada bir türlü kulaklığı göremiyordum.

Sonrasında Razer ile zar zor iletişime geçtim, saçma sapan çözüm önerilerinden sonra bana farklı bir firmware güncellemesi attılar ve evet ne yazık ki bu da işe yaramadı. Bir gün kulaklık açıkken 2.4ghz alıcıyı çıkarıp taktım ve sonunda kulaklığım uygulamada görünmeye başladı ve sonrasında sadece 1-2 kere bu işlemi yapmam gerekti. Bu olay dışında hiç bir sorunla karşılaşmadım.

Kulaklığın üzerinde 1 adet şarj girişi, 1 adet mikrofon kapama tuşu, 1 adet 3,5mm jak girişi, 1 adet ses ayar tekerleği, 1 adet hypersense ayar tuşu, 1 adet güç tuşu, 1 adet led durum göstergesi, 1 adet mikrofon girişi, 2 adet ayarlanabilir başlık dişleri bulunmakta

KUTU İÇERİĞİ:
1:
USB 2.4GHZ bağlantı adaptörü
2: Type-C'den Type-A'ya şarj kablosu
3: 3,5mm jak bağlantı kablosu
4: Razer HyperClear Supercardioid Mikrofon
5: Kullanım kılavuzu
6: Razer Kraken V3 Pro

ARTILARI:
+Kablosuz kullanım
+Uzun şarj süresi
+RGB aydınlatma
+Kablolu-Kablosuz kullanım
+Hypersense özelliği
+Ekolayzır ayarlaması

EKSİLER:
-Synapse 3 sorunu (baktığımda çoğu kişide gördüm sizde çıkmayabilir)
-RGB ve Hypersense özelliği açıkken şarjın çok hızlı bitmesi
-Ne yazık ki fiyatı

GENEL BAKIŞ: Ürün beni fiyatına göre gerçekten tatmin etti, çoğu oyunda hypersense özelliğini kullanıyorum gerek patlamalarda gerek silah seslerinde özellikle de savaş oyunlarında gerçekten insanı atmosferin içine sürüklüyor. RGB aydınlatma benim için ürünlerde seçici bir kavram olmasına rağmen ne yazık ki hypersense ile şarjı çok hızlı tükettiğinden ben RGB aydınlatmadan vazgeçtim.

Rakiplerine göre sizi sünger-deri ped ayrımından kurtarıyor, RGB aydınlatma sunuyor ve sürekli tekrarladım biliyorum fakat hypersense özelliğini sizlere sunuyor. Bir kulaklığa ayıracak bu kadar bütçeniz var ve bu özelliklere karşılık arada bir alıcıyı çıkarıp takarım sorun olmaz diyorsanız kesinlikle tercih listenizde olması gereken bir ürün.

PUANLAMA:
Ergonomi: 8/10
Ses kalitesi: 9/10
Mikrofon kalitesi: 6/10 (üzmez)
Fiyat/Performans: 7/10
GENEL PUANIM: 7,5/10

Umarım incelemem sizlere yardımcı olmuştur, Ben Mansa bir çok oyuncu ekipmanı markası ve modelini kullanmış biri olarak sizlere deneyimlerimi aktarmaya çalışıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel bir inceleme olmuş. Yaklaşık 8 aydır kullanan birisi olarak şunu da eklemek istiyorum; HyperSense özelliğine güvenip yüksek baslı müziklerde uzun süre kullanmayın. Titreşim motorlarını kırabiliyorsunuz. Daha dün yaşandı 😁

Synapse 3 sorununu çözmenin 2 yolu var; birincisi kulaklığa Firmware Update yapmak. Kulaklık fabrikadan 1.00.00.1144 sürümü ile geliyor, 1.06.00.1144 sürümüne güncelleyince hem ses kalitesi iyileşiyor hem de sorunlar düzeliyor. İkinci yöntem de (Firmware Update yaptıktan sonra yapılması gerek) Device Detection Troubleshoot Tool kullanmak. Bu araç ile bütün Synapse yazılımlarını ve cihazlarını bilgisayardan kaldırıyoruz, ardından tekrar indiriyoruz. Böylelikle sağlıklı bir kullanım elde ediyoruz. Bu yöntemi de bana Razer Support'tan bir destek çalışanı önermişti.

Konuyu hortlatıyorum ancak birkaç sorum var arkadaşlar:
1- Şarjı gerçekten çok hızlı bitiyor ve 4-5 saatte falan doluyor anlamıyorum. RGB'den kısıyoruz, bassları kapatıyoruz e geriye ne kalıyor :D Mecbur böyle devam edeceğim.
2- Ekolayzır ayarlarınız nelerdir? Müzik, oyun modu veya THX hiç beğenmedim. Hepsini kapatıp kullanıyorum mecbur öneriniz var mıdır ayar için?
3- Kulaklığın sesini fulleyince çok az da olsa garip sesler geliyor bu normal midir? Cızırtı diyemem ama garip bir ses.

Konuyu hortlatıyorum ancak birkaç sorum var arkadaşlar:
1- Şarjı gerçekten çok hızlı bitiyor ve 4-5 saatte falan doluyor anlamıyorum. RGB'den kısıyoruz, bassları kapatıyoruz e geriye ne kalıyor :D Mecbur böyle devam edeceğim.
2- Ekolayzır ayarlarınız nelerdir? Müzik, oyun modu veya THX hiç beğenmedim. Hepsini kapatıp kullanıyorum mecbur öneriniz var mıdır ayar için?
3- Kulaklığın sesini fulleyince çok az da olsa garip sesler geliyor bu normal midir? Cızırtı diyemem ama garip bir ses.
Şarjı çok hızlı bitiyor, evet. Fakat Hypersense ve RGB açıkken. Bunları kapattığınız taktirde 30-40 saat gidebiliyor. Açıkçası ben bu özelliklere ihtiyaç duymuyorum. Üstte yazdığım gibi sağdaki titreşim motoru kırıldı bende. Böyle kullanıyorum uzun zamandır. Fakat ondan önce full kullandığımda, yüksek basslı dubstep müzikler dinlediğimde 30-40 dakikada bitiyordu şarj. Ama oyunlarda bir kaç saat gidiyor.

Normal günlük kullanımda ekolayzır ayarım kulaklıkla gelen Music ayarında. Bazen klasik müzik gibi tiz seslerin olduğu fakat duyamadığım müziklerde özel yaptığım ekolayzırı kullanıyorum. THX özelliğini de FPS oyunlarında kullanıyorum, oralarda güzel performans veriyor. Müzik dinlerken THX, deneyimi kötü hale getiriyor gerçekten. Öneride bulunabilirim bana benim kulağımda biraz işitme kaybı var, bunu göz önünde bulunduraraktan; eğer sesler az geliyorsa, Sound Normalization'ı açın. Sesler çoksa bu özelliği kapatın, çünkü kaliteyi azaltıyor. Elektronik olmayan, enstrüman ağırlıklı müzikler dinliyorsanız bazı müziklerde THX güzel olabiliyor. O esnada benim kullandığım ekolayzır ayarını önerebilirim;
1712614073486.png

(Bir deneyimleyin, kendi zevkinize göre Hz değerleri ile oynarsınız, THX açık-kapalı denersiniz.)

Arkadan gelen sesi ben deneyimlemedim açıkçası, bende bir dip ses vs. yok. Eğer bu rahatsız edici hale gelirse Razer'ın Device Detection Troubleshoot Tool aracı ile Synapse ve bütün aygıtları kaldırıp yeniden yükleyin. Bende de daha önce ses normalize etmede vs. problem olmuştu, destekten bunu önerdiler bütün sorun düzeldi. Arada güncelleme geldikçe küçük buglar oluyor, onları resetleyip düzeltiyorum.

Şarjı çok hızlı bitiyor, evet. Fakat Hypersense ve RGB açıkken. Bunları kapattığınız taktirde 30-40 saat gidebiliyor. Açıkçası ben bu özelliklere ihtiyaç duymuyorum. Üstte yazdığım gibi sağdaki titreşim motoru kırıldı bende. Böyle kullanıyorum uzun zamandır. Fakat ondan önce full kullandığımda, yüksek basslı dubstep müzikler dinlediğimde 30-40 dakikada bitiyordu şarj. Ama oyunlarda bir kaç saat gidiyor.

Normal günlük kullanımda ekolayzır ayarım kulaklıkla gelen Music ayarında. Bazen klasik müzik gibi tiz seslerin olduğu fakat duyamadığım müziklerde özel yaptığım ekolayzırı kullanıyorum. THX özelliğini de FPS oyunlarında kullanıyorum, oralarda güzel performans veriyor. Müzik dinlerken THX, deneyimi kötü hale getiriyor gerçekten. Öneride bulunabilirim bana benim kulağımda biraz işitme kaybı var, bunu göz önünde bulunduraraktan; eğer sesler az geliyorsa, Sound Normalization'ı açın. Sesler çoksa bu özelliği kapatın, çünkü kaliteyi azaltıyor. Elektronik olmayan, enstrüman ağırlıklı müzikler dinliyorsanız bazı müziklerde THX güzel olabiliyor. O esnada benim kullandığım ekolayzır ayarını önerebilirim;
Eki Görüntüle 2163294
(Bir deneyimleyin, kendi zevkinize göre Hz değerleri ile oynarsınız, THX açık-kapalı denersiniz.)

Arkadan gelen sesi ben deneyimlemedim açıkçası, bende bir dip ses vs. yok. Eğer bu rahatsız edici hale gelirse Razer'ın Device Detection Troubleshoot Tool aracı ile Synapse ve bütün aygıtları kaldırıp yeniden yükleyin. Bende de daha önce ses normalize etmede vs. problem olmuştu, destekten bunu önerdiler bütün sorun düzeldi. Arada güncelleme geldikçe küçük buglar oluyor, onları resetleyip düzeltiyorum.
Hocam zaman ayırıp uzunca yazdığınız için çok teşekkür ederim. Deneyeceğim dediklerinizi. Dediğim gibi kulaklık fullde iken zzz tarzında düzenli bir tiz ses geliyor çok az miktarda ama bu segmentte bir kulaklıkta yaşayınca insan düşünüyor. İade hakkım hala var ancak kulaklık olduğu için satıcının alacağını sanmıyorum. Düzelmezse garantiye göndermeli miyim sizce?

Hocam zaman ayırıp uzunca yazdığınız için çok teşekkür ederim. Deneyeceğim dediklerinizi. Dediğim gibi kulaklık fullde iken zzz tarzında düzenli bir tiz ses geliyor çok az miktarda ama bu segmentte bir kulaklıkta yaşayınca insan düşünüyor. İade hakkım hala var ancak kulaklık olduğu için satıcının alacağını sanmıyorum. Düzelmezse garantiye göndermeli miyim sizce?
Rica ederim, ne demek. Yazılımsal olarak çözümleri denedikten sonra düzelmezse tabii ki gönderin. Önce bir Razer Support'a yazın, sundukları çözümleri uygulayın. Ardından onlar satıcınızla nasıl iletişime geçmeniz gerektiğini vs. anlatacaktır. Evet bu kadar pahalı ve üst segmente hitap eden bir kulaklıkta böyle sorunlar olması üzücü. Razer klavye, mouse ve diğer ekipmanlar konusunda harika bir marka ama Kraken serisinin en iyi kulaklığı neden böyle anlamış değilim.

Rica ederim, ne demek. Yazılımsal olarak çözümleri denedikten sonra düzelmezse tabii ki gönderin. Önce bir Razer Support'a yazın, sundukları çözümleri uygulayın. Ardından onlar satıcınızla nasıl iletişime geçmeniz gerektiğini vs. anlatacaktır. Evet bu kadar pahalı ve üst segmente hitap eden bir kulaklıkta böyle sorunlar olması üzücü. Razer klavye, mouse ve diğer ekipmanlar konusunda harika bir marka ama Kraken serisinin en iyi kulaklığı neden böyle anlamış değilim.
Çok teşekkür ederim hocam sağolasınız.

Geri
Yukarı