İnceleme Razer Viper V2 PRO

6768.jpg

RAZER VIPER V2 PRO

Viper V2 PRO, Razer Focus Pro 30 bin DPI optik sensörle gelen ve Razer Viper Ultimate modeline daha güncel, daha iyi bir alternatif olması amacıyla tasarlanmış üst sınıf kablosuz e-spor faresi. DeathAdder V3'e kıyasla palm değil claw ağırlıklı tutuş için üretilmiş. Razer Viper ailesinin hafif farelerinden olan Viper V2 PRO yaklaşık 58 gram, ki bu da deliksiz bir fare için güzel bir değer.

KUTU İÇERİĞİ

Kutu Razer Viper V2 PRO, USB dongle, grip tape takımı, menzil artırıcı uzatma aparatı, Type C - USB şarj/veri kablosu, üç adet Razer çıkartması, teşekkür notu ve kullanım kılavuzu içeriyor.

kutu.jpg

kutu2.jpg

BATARYA

Fabrika verisi 80 saat, kesintisiz kullanımda (günlük 7-8 saat oyun oynanacağını düşünürsek) muhtemelen haftada bir kez şarja ihtiyaç duyacak. Ben günde ortalama 3-4 saat kullanıyorum ve şarjı 1,5 hafta gidiyor. Şarja taktığınızda pil ise yaklaşık 1 saat içinde tamamen dolmuş oluyor, batarya açısından kötü bir fare değil.

Pil yüzdesi Razer Synapse 3 yazılımından görüntülenebiliyor.

Ekran görüntüsü 2023-09-26 210300.png

SENSÖR TEKNOLOJİSİ

Razer Focus Pro 30 bin DPI optik sensör. 750 IPS, 70G ve 30,000 DPI. %99,8 çözünürlük doğruluğu, Asymmetric Cut-off, Smart Tracking ve Motion Sync gibi özellikleriyle sınıfının lideri.

Eğer Razer fare pediniz varsa Asymmetric Cut-off özelliği ile sensörün ne zaman hareket edip-etmeyeceğini 26 bölgeye bölerek ayarlayabiliyorsunuz, yoksa da Smart Tracking özelliği daha ilkel olsa da aynı işlevi görüyor, Motion Sync ile de çözünürlük doğruluğu artıyor.

Fare varsayılan olarak 1000 Hertz geliyor. Ayrı satılan HyperPolling Wireless dongle ile 4000 Hertz'e kadar yükseltebiliyorsunuz.

1000 Hertz bence halen yeterli, şahsen gerek duymuyorum.

MALZEME KALİTESİ

Üst düzey. Pürüzlü bir yapısı mevcut, herhangi bir gıcırdama ya da benzeri bir sorun yaşamadım. Her şey olması gerektiği gibi. Stok skatezleri başarılı, ben beğendim. Farenin yanında gelen Type-C Razer SpeedFlex (parakord) kablo da oldukça kaliteli.

1695752226771.png

TASARIM

Tasarım olarak Razer Viper serisiyle hemen hemen aynı hatları kullanıyor. Sol ve sağ tıkın başlangıç noktasında küçük çıkıntı var, onun dışında Viper serisiyle oldukça benzer tasarıma sahip. Viper Ultimate ile karşılaştırıldığında sağdaki iki adet makro tuşu ve farenin yan taraflarındaki kauçuk kaldırılmış.

1.jpg

2.jpg

Farede şarj/veri aktarımı için Type-C mevcut, Mikro-USB değil en azından, iyi.

DPI tuşu altta bulunuyor, alt kısımdaki POWER/DPI tuşuna birkaç saniye basarak fareyi uyandırabilir, bunu yaptıktan sonra DPI kademelerini adım adım artırabilirsiniz. Varsayılan olarak 400 DPI ile geliyor, her DPI kademesinde scroll tuşunun altındaki durum ledinin rengi değişiyor, o da sırasıyla şöyle:

400 DPI / KIRMIZI
800 DPI / YEŞİL
1600 DPI / MAVİ
3200 DPI / AÇIK MAVİ
6400 DPI / SARI

Tabii bunlar varsayılan ayarlar. Razer Synapse 3 üzerinden DPI ayarını kişiselleştirebilirsiniz.

1695751177145.png

SWITCHLER

3. nesil Razer switchler bulunuyor. 90 milyon tıklama ömrü var, bu da farenin yıllarca dayanabileceğinin işareti. Razer switchlerle çift tıklama sorunu da yaşamazsınız.

1695753638256.png

Ancak sesli, hissiyat olarak diğer farelerden çok da farklı olduğunu söyleyemem.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ

Kablosuz ve kablolu kullanım için tasarlanmış. İsterseniz kablolu olarak da kullanabiliyorsunuz, kablolu kullanımda otomatik şarj oluyor ve fareyi şarjda kullanabiliyorsunuz. Sadece 2.4 GHz dongle ve kablo ile çalışıyor, Bluetooth seçeneği yok. Eksi. Bluetooth seçeneğinin de olması gerekirdi.

SYNAPSE 3

Farenin Hz değerini ayarlayabilir, Smart Tracking özelliğini özelleştirebilirsiniz. Smart Tracking de fareyi yerden kaldırdığınızda sensörün takibe devam edip etmeyeceğini ayarlayabilmenize imkan tanıyan özellik, olması hoş.

1695751216918.png

1695751241733.png

ALINIR MI?

2600 TL ($95) - 3200 TL ($115) arasına alınabilir, 3200 TL'den daha pahalı haliyle pek de mantıklı değil.

AVANTAJ/DEZAVANTAJLAR

• Razer HyperSpeed Wireless teknolojisi sayesinde minimum gecikme.
  • Yüksek performanslı Razer Focus Pro sensör ile yüksek çözünürlük doğruluğu, yüksek IPS.
  • Sınıfına göre iyi sayılabilecek pil ömrü.
  • Kablolu/kablosuz kullanım imkanı.
  • 58 gram ağırlık.
  • Başarılı skatezler.
  • Üst düzey malzeme kalitesi.
  • Asymmetric Cut-off ve Smart Tracking özelliği.
  • 90 milyon tıklama ömrüyle son derece dayanıklı 3. nesil Razer anahtarlar.
  • Kısıtlı kablosuz bağlantı, 2.4 GHz dışında bağlantı seçeneğinin olmaması.
  • DPI ayar tuşunun farenin alt kısmında bulunması.
  • Dongle yuvasının olmaması.
  • Sol elle kullanıma uygun olmaması.
  • Sesli switchler.

KAYNAKLAR

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

VIPER V2 PRO WHITE EDITION

v2pro.jpg

Son düzenleme:
@RainbowwOnSky

Bana kalırsa Bluetooth özelliğinin olmaması oyuncu mouseları için bir eksi değil. Avantajdır demiyorum ama sonuçta bu bir oyuncu mouse'u. Bluetooth üzerinden kullanırsanız zaten maksimum gecikmeyi yaşarsınız. Bluetooth belki yüzyılda bir gerekecektir kullanıcı için. Okuyan arkadaşım sana soruyorum, Bluetooth üzerinden kaç kere bağlayacaksın bunu bilgisayarına? 😅

@TheMarksman

Dongle kaybolursa ve kablosu yoksa ne olacak? Fare çöp oluyor en azından yeni dongle alana ya da kabloyla bağlayana kadar. Çift kablosuz modu sayesinde dongle kaybolsa dahi PC'de BT özelliği varsa fare bağlanabilir, ama bu farede sadece 2.4 GHz var, tutup da BT ile hardcore oyun oynanmasa bile olmaması eksi.

Mesela ben fareyi başka yere taşıyacağım zaman dongleı unuttum diyelim, yanımda kablo da getirmediysem herhangi bir cihaza bağlayamıyorum. Çoğu farede çift kablosuz var, bunda yok. Dolayısıyla dezavantajlı konuma geliyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı