RC uçak yapımı ne kadar masraf çıkartır?

FortmanForever

Centipat
Makaleler
1
Merhaba. Bu sıralar anlamsız bir şekilde uçaklara ilgi duymaya başladım. Küçük, amatör ve elektrikli bir RC uçak yapmayı düşünüyorum ve bu konuda bazı sorularım var.
1: Yaklaşık ne kadar masraf çıkarır?
2: Arduino ile mi yapılır yoksa daha iyi bir yöntemi var mı?
3: Gövde hangi malzemeden, nasıl yapılır?(bu soruyu daha detaylı cevaplandırırsanız sevinirim)
4: Batarya, motor için bu işe özel parçalar var mı? Yoksa hangi parçaları kullanmalıyım?
5: İletişim mesafesi kaç metre olur?

1) Masraf 2500 kumanda Amazon frysky i6X
550 motor 2200 kv ve 1400 kv noname turuncu motorlar 2212 1400kv yazsan çıkar
250 ESC
Farklı çeşit pervaneler 5 tane alsan 250 TL 8040 8060 1400 kv icin 6040 5030 3 pervaneli 2200 kv icin
Batarya 3S 1100 TL motorobitten bakınız
Şarj edici 3B balanslı 350 TL
Fotoblok 5 adet 350 TL
3D yazicim varsa diger parcalari basarsin yoksa 150 falan tutat kanat telleri tutucaklar falan
Kaba saba 5500MALIyet çıktı
2) Arduino'yla kumanda yaparsin pek stabil çalışmıyor ama belki stabil olur Arduino kumanda seni 1500 maliyetten kurtarir ama ben tavsiye etmiyorum çünkü cok zor
3) Hangi malzemeden yapılır karton uzun ömrü olmaz BİM'den istersin beleşe gelir.
Fotoblok daha sağlamdır. Büyük kırtasiyede bulunur.
3D yazıcı cok uzun sürer basmasi ve pahalıdır. Pla baskı verim alması cok zor pla güneş gelince erir. Lw-pla. Bu is icin uygun ama cok pahali
4) Batarya 3S olmasi lazim 1000 mAh en az olması lazim
Onden motorlu 1400 kv fırçasız motor lazimken arka motorlu 2200 kv fırçasız motor lazım
Batarya şarj etmek icin özel aparat lazım.
Motor kontrol etmek icin ESC lazım.
5) Menzil gözle kontrol icin bayağı yeterli hele bir uçur FPV yapta. Menzili öyle dert et

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ben kumanda değil de uçağın içindeki sistem için sordum Arduino sorusunu.

İlla Arduino olmasına gerek yok uçuş kontrol kartları işine daha cok yarayacaktır çünkü Arduino ekstra parçalar alacaksın vs (kutu motor almak yerine motor parçalarını kendin toparlıyorsun gibi düşün) SpeedyBee markası kaliteli bir araştır derim

Fırçasız motor kullanıyorlar sürtünme aza insin diye yani brushless motor deniyor bir de bir de kontrolcü uygulamasında onu kalibre etmen lazım yani dümdüz olacak yoksa olmaz bir de robotisdan sitesinden RC kumanda alacaksın anteni ne kadar uzunsa menzili o kadar fazla olur yani kumandayı pahalı alırsanız daha iyi olur.

Arduino olursa kablo derdi var RC kontrolcü daha iyi

İlla Arduino olmasına gerek yok uçuş kontrol kartları işine daha çok yarayacaktır çünkü Arduino ekstra parçalar alacaksın vs (kutu motor almak yerine motor parçalarını kendin toparlıyorsun gibi düşün) speedybee markası kaliteli bir araştır derim.

Fırçasız motor kullanıyorlar sürtünme aza insin diye yani brushless motor deniyor bir de bir de kontrolcü uygulamasında onu kalibre etmen lazım yani dümdüz olacak yoksa olmaz bir de robotistan sitesinden RC kumanda alacaksın anteni ne kadar uzunsa menzili o kadar fazla olur yani kumandayı pahalı alırsanız daha iyi olur.

Arduino olursa kablo derdi var RC kontrolcü daha iyi.

Hocam bu konuda bulabileceğim Türkçe veya İngilizce bir kaynak var mı?

Olası bir kaza Kırım'da parçaları tekrar basmanız gerekecek ve ilk uçuşta muhtemelen kaza Kırım olacaktır. Bence ilk uçak için fotoblok veya depron köpük kullanın derim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videoda basit bir eğitim trainer modeli yapımını anlatıyor. Bunu yapabilirsiniz, başlangıç için de iyi bir seçim olmuş olur. Tabii bol bol Simulator çalışmanızı öneririm.

Olası bir kaza Kırım'da parçaları tekrar basmanız gerekecek ve ilk uçuşta muhtemelen kaza Kırım olacaktır. Bence ilk uçak için fotoblok veya depron köpük kullanın derim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videoda basit bir eğitim trainer modeli yapımını anlatıyor. Bunu yapabilirsiniz, başlangıç için de iyi bir seçim olmuş olur. Tabii bol bol Simulator çalışmanızı öneririm.

Halihazırda bir Arduino Nano sahibi olduğum için videodaki uçak yapımı uygun gözüküyor. Bir de bu Simulator'ler tam olarak nedir?

Simulator gerçek uçuştan önce çalışılması gereken bir şey. Gerçek fizik kuralları ve uçuş dinamikleri ile uçağı dijital ortamda uçuracaksın. Uçağın tepkisine, hava şartlarındaki durumuna alışman için. Uçurmak kolay demeyelim, çünkü uçağa fpp olarak bakmıyorsun, aşağıdan baktığın için sola dönmesi gereken noktada senin bakış açın sana sağa çevir diyecektir bu da çakılma, yani kaza kırıma sebebiyet verecektir. Simulator programı olarak Phoenix önerebilirim kullanımı arayüzü kolaydır. Kumandanızı bilgisayarınıza bağlayıp çalışabilirsiniz.

Geri
Yukarı