RDR 2 neden GTA V kadar popüler değil?

Saçma bir yorum. Benim kendi babam bile 2006-2007 senesinde oyun oynayan biriydi. Onun sayesinde Ultima, Knight gibi oyunları öğrendim ki ingilizce bilgim olmamasına rağmen. Oyunları çoğunlukla çocuklar oynamaz. Şu an sadece Türkiye'de aktif olarak oyun oynayan 25-30 yaş üstü 1 milyondan fazla kişi var.
Eski yıllarda bir oyuna erişmek, kayıt olmak ve oynamak, hatta o oyunun varlığından bile haberimizin olması zordu, bu yüzden eskiye gidersek yaşı büyük kişilerin çocuklara göre daha fazla oyun oynadığını görmemiz doğal. Fakat şimdi durum tam tersine döndü ve herkesin her oyundan haberi var, haberler anında sosyal medyaya düşüyor. Oyuna kayıt olmak, indirmek veya nasıl oynayacağını bilmek gibi konular oldukça basit ve bilindik şeyler. Günümüzde yaşı küçük oyuncular yaşı büyük oyunculara göre kat kat fazla sayıdalar, bunu inkar edemezsin. Dediğim gibi olmasaydı Brawl Stars, Roblox ve Minecraft gibi oyunlar aktif olarak en çok oynanan oyunlar olmazdı.

Sebebi GTA'nın oyun pazarında artık markalaşmış olması. RDR2 (RDR1 sadece konsolda çıktığı için saymıyorum) daha PC oyun dünyasında yeni bir seri. Fakat GTA rekor üstüne rekor kırmış oyun piyasasının mihenk taşı. RDR serisine ikinci oyun gibi 3-4 tane daha efsane bir oyun gelirse PC dünyasında kendi markalaşmasını oluşturabilir. GTA gibi, Witcher gibi. Ek olarak online tarafta GTA çok daha uzun ömürlü.

Eski yıllarda bir oyuna erişmek, kayıt olmak ve oynamak, hatta o oyunun varlığından bile haberimizin olması zordu, bu yüzden eskiye gidersek yaşı büyük kişilerin çocuklara göre daha fazla oyun oynadığını görmemiz doğal. Fakat şimdi durum tam tersine döndü ve herkesin her oyundan haberi var, haberler anında sosyal medyaya düşüyor. Oyuna kayıt olmak, indirmek veya nasıl oynayacağını bilmek gibi konular oldukça basit ve bilindik şeyler. Günümüzde yaşı küçük oyuncular yaşı büyük oyunculara göre kat kat fazla sayıdalar, bunu inkar edemezsin. Dediğim gibi olmasaydı Brawl Stars, Roblox ve Minecraft gibi oyunlar aktif olarak en çok oynanan oyunlar olmazdı.
Bu konuda zaten haklısın. Ama yazdığın yorumun konuyla pek bir alakası yok zaten hiç kimse oyunların yaş kısıtlamasını göze alarak oyun oynamıyor yani şu an 12-13 yaşındaki bir çocuk bile GTA 5, RDR 2 gibi oyunları oynayabiliyor zaten bu yüzden çocukların çoğunluğu fazla.

RDR 2 bilgisayara 2 kere yükleyip sildiğim, oynamaktan zevk alamadığım oyun oldu. Çünkü oyun açılışında av görevi tamamen sıkıcı bir başlangıçtı. Kamp görevleri, ulaşım mesafeleri beni direk oyundan soğuttu. Sonra bir kaç görev yaptım ve oyun cidden fazla yavaş ve ilgi çekmeyen şekilde devam edince bıraktım. Sabretseydim güzelleşirdi belki ama sıkıldım.

GTA 5 kıyaslaması yaparsak GTA'da oyuna soygunla polislerden kaçarak başlıyorsun. Sonrasında araba çalıyorsun. Çetelere bulaşıyorsun. Karakterler açılıyor. Merak oluşuyor. Devasa bir şehri keşfedip neler yapabileceğini görmek istiyorsun. O yüzden GTA seven RDR sever demek yanlış bence.

Gta'nın geçmiş oyunları oyuna ilgiyi arttıran büyük bir etken,
Gta'nın sistem gereksinimi ve fiyatı daha cazip olduğundan, ulaşıbilirlik daha yüksek.
Gta 5 daha önce çıktığı için kitle birikimi var.
Gta 5 online moduyla oynayış çeşitliliği sunarken özgürlük sunarken, RDR online gerçekçiliğe bağlılığı nedeniyle o kadar çeşitlilik sunamıyor.
Son olarak RDR daha çok genç ve yetişkinlere hitap ederken, Gta da buna ek olarak önemli bir çocuk kitlesi + yazıyor.

Araba sürmek at sürmekten daha keyifli geliyor insanlara belki. Ben şahsen düldülümü sürmeyi daha çok seviyorum "dıgıdık dıgıdık". RDR2 niş oldu bence. Ayrıca ülke olarak GTA hastasıyız sanırım.

Şimdi herkesin oyun zevki farklı olabilir ama açık konuşacağım, Red Dead Redemption 2, Grand Theft Auto V'ten daha güzel bir oyun. Tekrardan söylüyorum, herkesin oyun zevki farklı olabilir; birisi RDR2'yi daha çok sever, diğeri GTA V'i daha çok sever ama RDR2 açık bir şekilde GTA V'ten daha gelişmiş ve hikayesi de daha özenle yazılmış bir oyun. E, o zaman neden GTA V, RDR2'den daha ünlü ve popüler bir oyun? Bunun cevabını merak ediyorum. Fikrinizi yazarsanız sevinirim.

Sebebi basit. GTA serisinin bir sürü oyunu var ve eski oyunları düşük sistem gereksinimlerine sahip olduğu için herkes bir şekilde GTA serisinden bir oyunu oynamış oluyor ama RDR serisi hem çok eski değil hem de 1. oyun bilgisayara çıkmadı yani RDR serisi 3 yıldır bilgisayarda var ve sağlam bir PC istiyor. Buna karşın GTA serisi 25 yıllık bir seri ve bilgisayara çıkmış bir sürü eski bilgisayarlarda oynanabilen oyunu var :). Bence sebebi bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı