Realme GT2 vs Poco F5

Telefonla bilgisayar arasındaki en büyük ve önemli fark multitasking. Ben telefonların güçsüz olduğunu filan söylemedim fark ettiyseniz (ki bilgisayarlara kıyasla elbette güçsüzler). Fakat gündelik hayatta telefon kullanırken çok büyük oranda ekranda tek bir uygulama açık olacak ve bu şekilde kullanacaksınız. Bir bilgisayarın getirdiği birden fazla işi aynı anda pratik bir şekilde yapabilmeyi, telefonlar ne ekran boyutu ne yazılım olarak size sağlayamıyor. Fakat bunun en büyük getirisi de bilgisayarlarla karşılaştırılamayacak derecede kompakt/konforlu, kullanımı kolay olmaları. Bu açıdan telefonlar "cep bilgisayarı" değiller, kendi öncelikleriyle kendi başlarına bir klasman teşkil ediyorlar.

Biraz daha küçük ekranı, biraz daha büyük bir ekranın konforsuzluğuna kıyasla daha alışılabilir buluyorum. Benim takıldığım ve görüş belirtmek zorunda hissettiğim şey bir "fact"mişçesine "küçük ekran handikaptır" demeniz. Elbette büyük ekranı tercih edebilirsiniz fakat bu bir tercih temelde.
Cep bilgisayarı bir tabirdir sadece, tabiki normal bilgisayarla mukayese edilemez. Neden cep bilgisayarıdır benzetmesini kullandım çünkü bir bilgisayarda yapabileceğiniz bir çok şeyi yapabiliyorsunuz. Tarayıcı kullanmak ve tarayıcı ile yapacağını sörfler, video izlemek, müzik dinlemek, mesajlaşmak, office gibi uygulamaları yine belli oranda kullanabilmek, oyun oynamak vs öyle tek bir uygulama açık bir şekilde kullananlarda vardır, çok sayıda uygulamayı açık bir şekilde de kullananlar vardır. Bu tamamen telefonun gücüne ve sizin tarzınıza göre değişir. Aktif bakmadığını arka plana atarsın, az bir enerjiyle çalışmasına devam eder. Oradaki söyleminiz aynı anda birden fazla uygulamayı ekrana getirmeksek ekranı bölen bazı programlar var, belki onlarla yapılabilir ama tabi verimli olmaz orası ayrı.

Eğer büyük ekranlar popüler olmasaydı telefonların ekranları 5.2 inç ve daha altlardan 6.7 inç ve daha büyüğüne doğru gitmezdi. Büyük ekranın daha çok talep görmesi benim fantazim değil, talep geliyor ki arz sağlıyor sektör.
Kişisel görüşüm ne küçük ekran ne çok büyük ekran. Ortası benim için ideal, oda aşağı yukarı 6.4 inç civarı.
Sebebini yukarıda belirttiydim zaten. Neyse birbirimizi anladığımızı sanırım, konu daha fazla dağılmasın.

S22, S23'lerin handikabı ekranın küçük olması. Ekran küçük olduktan sonra ne oynadığın oyundan zevk alırsın ne forumlarda dolaşmaktan. Ha kamerası çok iyi olabilir, lakin sonuçta fotoğraf makinesı almıyoruz, cep bilgisayarı alıyoruz. Her alanda dengeli olması gerek. En az 6.4 inç olmalıydı ikisi de. Batarya olarak S22'nin önemli bir artısı yoktu zaten.

GT5 önemli aslında, TR gelip gelmeyeceği önemli. Gelirse kaçtan satılır o önemli.

GT2 alsam ileride Android 15'ten sonra destek almazsa elle Andoid kurabilir miyim, kursam ne derecede verimli olur, güvenli olur onu araştırıyorum bu aralar. Tabii ileriki yıllara yönelik pek bir şey çıkmıyor bu konuda.

Acaba bu sektör ne zaman ekran, kamera, batarya, performans, yazılım açısından dengeli cihazlara önem vermeye geçecek...

S22 Plus falan bakmak lazım o yüzden onda da fiyat artıyor. Benim S9 da S22 ile çok benzer boyutta, büyük cihazlardan sonra ufak geliyor ama kullandıkça alışıyorsun. Biraz daha büyük olsa tam kıvamında olacakmış şöyle yarım CM daha uzun olsa ekranda ona göre büyüse. Yine de boyut diğer özelliklerine göre göz ardı edilebilir. Ben boyuttan ziyade bataryasından çekindim. 128 GB yetmez 256 bakalım bir de şarj aleti derken fiyat farkı açılıyordu. Yoksa S22 128 GB yetiyorsa çok mantıklı seçim. GT 5 gelir mi gelirse kaç bin TL olur orası meçhul. 30klardan bekliyorum ben. Çünkü Samsung gibi özel fiyatlandırma yapmıyor çoğu marka. Android sürümünü ben kendim yükseltmekle uğraşmam. Herkes yapıyor ama stabil telefonu bozabilir, uygulamalarda sıkıntı çıkarabilir, güvenlik sorunu oluşturabilirç Android'in eski sürümünde kalsın ne olacak? Ne gerek var yani Android sürümü yükselince ne oluyor? Windows 11 çıktı hala 8-10 kullanıyor insanlar. Benim POCO F5 Android 15 alsa Android 20 çıktığında belki sıkıntı çekmeye başlarım. O da bazı uygulamalar desteğini keserse falan. Zaten 3-5 yıla cihazın işlemcisi bataryası bitiyor. O kadar ilerisine gitmeden yeni cihaz alırız.

S22 Plus falan bakmak lazım o yüzden onda da fiyat artıyor. Benim S9 da S22 ile çok benzer boyutta, büyük cihazlardan sonra ufak geliyor ama kullandıkça alışıyorsun. Biraz daha büyük olsa tam kıvamında olacakmış şöyle yarım CM daha uzun olsa ekranda ona göre büyüse. Yine de boyut diğer özelliklerine göre göz ardı edilebilir. Ben boyuttan ziyade bataryasından çekindim. 128 GB yetmez 256 bakalım bir de şarj aleti derken fiyat farkı açılıyordu. Yoksa S22 128 GB yetiyorsa çok mantıklı seçim. GT 5 gelir mi gelirse kaç bin TL olur orası meçhul. 30klardan bekliyorum ben. Çünkü Samsung gibi özel fiyatlandırma yapmıyor çoğu marka. Android sürümünü ben kendim yükseltmekle uğraşmam. Herkes yapıyor ama stabil telefonu bozabilir, uygulamalarda sıkıntı çıkarabilir, güvenlik sorunu oluşturabilirç Android'in eski sürümünde kalsın ne olacak? Ne gerek var yani Android sürümü yükselince ne oluyor? Windows 11 çıktı hala 8-10 kullanıyor insanlar. Benim POCO F5 Android 15 alsa Android 20 çıktığında belki sıkıntı çekmeye başlarım. O da bazı uygulamalar desteğini keserse falan. Zaten 3-5 yıla cihazın işlemcisi bataryası bitiyor. O kadar ilerisine gitmeden yeni cihaz alırız.
Yani hocam dediğim gibi ne küçük olmalı ne aşırı büyük olmalı. Ortadaki sınırda işte kişiye göre değişiyor gözüküyor. S21FE ile S22, S23 yanyana kıyasladım. S21FE nin yanında oyuncak gibi kaldı. Elimin içine aldım, kuş kadar kaldı. Şimdi ben bunu oyun için alsam zaten iki parmakla ekranın çoğu kapanacak, neresine bakacağım. Yine video izlerkende ufak bir ekrana bakmak zorunda kalırsın. Ekranlar o kadar gelişti, HDRlar yüksek nitler vs Bu nimeti neden ufak bir ekrana sığdırayım ki. Ama tabi alo diyen, fotoğraf çeken, sosyal medya kullanıp geçen için 6.1 cazip geliyordur orası ayrı. Bana ufak geldi.

GT3 gelmiş, 34K dan satılıyor, GT5 onun bir altı gibi duruyor, özellikleri biraz daha düşük. Sanırım gelirsede 25-30k arası gelecek gibi. :( Ülke altta kalanın canı çıksın modunda son hız gidiyor valla. 500 dolarlık ürün 34 bin tl.

Şöyle söyleyim hocam çok nadir telefon yenilerim, en az 5-6 sene bozulmadığı sürece ellemem telefonu. Her yeni android sürümüyle mevcut ve çıkacak yazılımlar ona göre kendini optimize ettiğinden dolayı uyumluluk babında sürekli geri gidecektir. Güncel yazılım demek, stabil, uyumlu ve güvenli kullanım demektir. Her şeyimiz artık telefon üzerinden dönüyor, dolayısıyla güncellik önemli diye düşünüyorum.

@emrah_8 Güncel olsun daha iyi olsun derken fiyatta artıyor. 15k ya satılan GT2 bence bu fiyatta çok iyiydi. Şimdi 20k üstüne çıksan alabileceğin F5 Pro, S22, S23 ve S23 FE harici cihaz yok zaten. S22 ve S23 ufak diyorsun. Geriye Realme GT2 Pro, S23 FE, F5 Pro falan kalıyor. Bu cihazlarada GT2 veya S21 FE falan varken 10k fazla vermeye değer mi sana kalmış. Ben POCO F5'i bu yüzden aldım. 25k bandına çıkmadan düzgün cihaz alınmıyordu. 15k ya GT2 alacakken dedim işlemcisi biraz daha iyi ve ısınma sorunu olmayan F5 alayım. Tabii kameradan feragat ettik GT2'nin kamerasını ben beğendim. İzlediğim birkaç 4K 60 FPS videoda OIS'le çok güzeldi. GT 5 durumu karışık. Tanıtım fiyatı yüksek değildi ama Avrupa'ya geldimi o fiyatlar artıyor. GT 5 gelirse 25k civarına oturursa yine çok iyi cihaz olur bence. Bu arada benim F5 kendi kendine Hz düşürüyor. Ayarlardan 120'ye alınca düzeliyor. Sürekli olmuyor ama 2 günde 1 veya şarj başına mı ne oluyor galiba.

@emrah_8 Güncel olsun daha iyi olsun derken fiyatta artıyor. 15k ya satılan GT2 bence bu fiyatta çok iyiydi. Şimdi 20k üstüne çıksan alabileceğin F5 Pro, S22, S23 ve S23 FE harici cihaz yok zaten. S22 ve S23 ufak diyorsun. Geriye Realme GT2 Pro, S23 FE, F5 Pro falan kalıyor. Bu cihazlarada GT2 veya S21 FE falan varken 10k fazla vermeye değer mi sana kalmış. Ben POCO F5'i bu yüzden aldım. 25k bandına çıkmadan düzgün cihaz alınmıyordu. 15k ya GT2 alacakken dedim işlemcisi biraz daha iyi ve ısınma sorunu olmayan F5 alayım. Tabii kameradan feragat ettik GT2'nin kamerasını ben beğendim. İzlediğim birkaç 4K 60 FPS videoda OIS'le çok güzeldi. GT 5 durumu karışık. Tanıtım fiyatı yüksek değildi ama Avrupa'ya geldimi o fiyatlar artıyor. GT 5 gelirse 25k civarına oturursa yine çok iyi cihaz olur bence. Bu arada benim F5 kendi kendine Hz düşürüyor. Ayarlardan 120'ye alınca düzeliyor. Sürekli olmuyor ama 2 günde 1 veya şarj başına mı ne oluyor galiba.
Adaptive Sync muhabbeti var mıydı onda hatırlamıyorum, o özellikle zaten sürekli 120hzde bırakmıyor, ihtiyaca göre hz arttırıp düşürüyordu. Orada anlamadığım bu ihtiyacı neye göre belirliyor, sadece oyunda veya videoda mı artıyor vs

GT5 25K kadar gelirse talip olurum, parasını yazılım desteği hariç sonuna kadar hakkeder o durumda. Çok kaslı bir telefon olarak gözüküyor artık. O batarya baya yükseldim. :)

S22, S23 bana cazip gelmedi boyutundan dolayı. Telefon güçlü ama ufak ekranda oyun zevk vermez, ee öyle kamerayada çok meraklı değilim. O yüzden bu ikisini eledim çoktan.

GT2, Pocolara yakından göremedim bir türlü. Vatanda, Teknosada yoktu. A54 tekrar baktım, oyun hariç beni götürürde kasası çok kalın abiya. : ( Buna bir tane koruyucu kılıf vs alırsam bildiğin Powerbank gibi cebimde sırıtır gibi duruyor. Kabloyla bağlıydı tezgahta cebime atıp deneyim diye düşündümde sonra yanlış anlarlar falan diye vazgeçtim. 😅 Zaten kablosu falan uzamazdı o kadar.GT2 veya Pocoyu neden direk almıyorsun dersen yakından görmeden ezberede iş yapmak istemiyorum. Kağıt üstündeki veri bir olmuyor, telefonun büyüklüğü, eldeki hissi vs önemli. A54 GT2 arasında gidip geliyorum, biri dengeli bir telefon çıkarağını desede rotamız belli olsa diye bekliyorum öyle valla.

Adaptive Sync muhabbeti var mıydı onda hatırlamıyorum, o özellikle zaten sürekli 120hzde bırakmıyor, ihtiyaca göre hz arttırıp düşürüyordu. Orada anlamadığım bu ihtiyacı neye göre belirliyor, sadece oyunda veya videoda mı artıyor vs

GT5 25K kadar gelirse talip olurum, parasını yazılım desteği hariç sonuna kadar hakkeder o durumda. Çok kaslı bir telefon olarak gözüküyor artık. O batarya baya yükseldim. :)

S22, S23 bana cazip gelmedi boyutundan dolayı. Telefon güçlü ama ufak ekranda oyun zevk vermez, ee öyle kamerayada çok meraklı değilim. O yüzden bu ikisini eledim çoktan.

GT2, Pocolara yakından göremedim bir türlü. Vatanda, Teknosada yoktu. A54 tekrar baktım, oyun hariç beni götürürde kasası çok kalın abiya. : ( Buna bir tane koruyucu kılıf vs alırsam bildiğin Powerbank gibi cebimde sırıtır gibi duruyor. Kabloyla bağlıydı tezgahta cebime atıp deneyim diye düşündümde sonra yanlış anlarlar falan diye vazgeçtim. 😅 Zaten kablosu falan uzamazdı o kadar.GT2 veya Pocoyu neden direk almıyorsun dersen yakından görmeden ezberede iş yapmak istemiyorum. Kağıt üstündeki veri bir olmuyor, telefonun büyüklüğü, eldeki hissi vs önemli. A54 GT2 arasında gidip geliyorum, biri dengeli bir telefon çıkarağını desede rotamız belli olsa diye bekliyorum öyle valla.
Varsayılan ayarda öyle yapıyor anladığım kadarıyla. Değişken kullanıyor da ben kendim diğer ayarı seçip oradan da 120 hz yapıyorum. Yani 120 de kalması lazım. Araştırınca xiaomi nin başka cihazlarında da var bu sorun diyenler gördüm.

Gt5 gerçekten güzel cihaz olmuş. Kameranın yanında şeffaf camdan işlemci gözüküyor falan tasarımı da çok hoş. 8 gen 2 zaten en iyisi. Telefonda ekran çipi, burning oyun modu, 76 uygulamanı arkaplanda çalıştırabilme falan çok iyi teknolojiler var. 144 hz, ufs 4 depolama falan son teknolojiyi dayamış adamlar. Bu cihazın içine ios koysan iphone 15'ten daha güzel olur mesela :) 411 dolar çin fiyatıymış. Avrupa fiyatı önemli. Poco f5 de 400 dolar falandı 18 bin tl ye satılıyordu. Gt5 de bu civarda gelirse iyi fiyat olur. 25k ya zaten 8 gen 2 li başka cihaz yok. S23 fe de bu fiyat bandında çıkar. 4 yıl android güncellemesi daha stabil yazılımı ve daha iyi kamera paketiyle yine s23 fe de alınabilir olur :) Bir de seneye kalacak gibi duruyor gt5. S23 fe de bu sene sonuna doğru gelir gibi ülkemize.

Varsayılan ayarda öyle yapıyor anladığım kadarıyla. Değişken kullanıyor da ben kendim diğer ayarı seçip oradan da 120 hz yapıyorum. Yani 120 de kalması lazım. Araştırınca xiaomi nin başka cihazlarında da var bu sorun diyenler gördüm.

Gt5 gerçekten güzel cihaz olmuş. Kameranın yanında şeffaf camdan işlemci gözüküyor falan tasarımı da çok hoş. 8 gen 2 zaten en iyisi. Telefonda ekran çipi, burning oyun modu, 76 uygulamanı arkaplanda çalıştırabilme falan çok iyi teknolojiler var. 144 hz, ufs 4 depolama falan son teknolojiyi dayamış adamlar. Bu cihazın içine ios koysan iphone 15'ten daha güzel olur mesela :) 411 dolar çin fiyatıymış. Avrupa fiyatı önemli. Poco f5 de 400 dolar falandı 18 bin tl ye satılıyordu. Gt5 de bu civarda gelirse iyi fiyat olur. 25k ya zaten 8 gen 2 li başka cihaz yok. S23 fe de bu fiyat bandında çıkar. 4 yıl android güncellemesi daha stabil yazılımı ve daha iyi kamera paketiyle yine s23 fe de alınabilir olur :) Bir de seneye kalacak gibi duruyor gt5. S23 fe de bu sene sonuna doğru gelir gibi ülkemize.
GT3 getirmişler işte 35klar civarına satılıyor. GT5 bunun bir tık altı özellik olarak. 25k beklemek çok mu hayalcilik olur bilemedim. 😅

Ya bana S21FE nin 5000 mahlısı çıkarsınlar yeter, fazlasında gözüm yok. Samsung duy sesimi! 😀

GT3 getirmişler işte 35klar civarına satılıyor. GT5 bunun bir tık altı özellik olarak. 25k beklemek çok mu hayalcilik olur bilemedim. 😅

Ya bana S21FEnin 5000 mahlısı çıkarsınlar yeter, fazlasında gözüm yok. Samsung duy sesimi! 😀

GT5 daha iyi ama daha ucuza çıktı. 25k ya çıksa da işlemci için verilir mi o kadar bilemedim. 17.5k ya POCO F5 vardı 7.5k fazla verip 8 gen 2'ye ve 4K 60 FPS video çeken kameraya geçeceğiz. Bütçem olsa geçerdim tasarımı, ekranı, 8 gen 2 işlemcisi çok iyi. Redmi Note 13 serisi geliyormuş onlarda iyi duruyor. Samsung'dan batarya bekleme derim. S23 FE de Exynos ve 4500 mAh bataryayla gelecek. Daha iyi performans sunar ama yine tatmin edici batarya süresi sunar mı göreceğiz :)

GT5 daha iyi ama daha ucuza çıktı. 25k ya çıksa da işlemci için verilir mi o kadar bilemedim. 17.5k ya POCO F5 vardı 7.5k fazla verip 8 gen 2'ye ve 4K 60 FPS video çeken kameraya geçeceğiz. Bütçem olsa geçerdim tasarımı, ekranı, 8 gen 2 işlemcisi çok iyi. Redmi Note 13 serisi geliyormuş onlarda iyi duruyor. Samsung'dan batarya bekleme derim. S23 FE de Exynos ve 4500 mAh bataryayla gelecek. Daha iyi performans sunar ama yine tatmin edici batarya süresi sunar mı göreceğiz :)
İnternetten telefon alınca iade almada zorluk çıkarıyorlar mı bir araştırman var mı? Mesala GT2 alsam birkaç gün denesem, olmadı iade edebilir miyim merak ediyorum. Hani bir muhabbet vardı, SİM kart takınca iade olmuyor vs gibisinden. Hayır ne Poco, ne GT2 yok mağazalarda valla. Hem Vatana hem Teknosaya baktım yok arkadaş, telefonu görmeden kağıt üstündekilere göre karar vermek zor. Amazonda olsa belki denenebilirdi ama oradada stok yok diyor. Sen Poco beğenmeseydin ne düşünüyordun?

Bazen diyorum A54 alayım geçeyim, başlarım piyasasına falan. : ) A54 oyun performansı dışında beni rahatsız etmez, onda da zaten ne kadar oyun oynuyoruz. Lakin yakın para verip birinde 250GB alan varken diğerinde 128GB; birinde 12 GB RAM varken diğerinde 8GB RAM; yine HDR ve yüksek nit GT2de mevcut. Bu farklara rağmen yine A54 mü diye soruyorum kendime. :) A54 sevemediğim şey bildiğin sarma sigara tablası gibi duruyor, benim 8 yıllık sonynin 2 katı kalınlığında. :)) Ee GT2 bakıyorum, o A54 den azıcık daha kalınmış. Bunlar hep 5000 mAhtan mı kaynaklanıyor merak ediyorum. Hayır bunlara birde zırhlı kılıf alacağım, sonra bunu o cebe nasıl sokarım onu merak ediyorum. 😅

Son düzenleme:
İnternetten telefon alınca iade almada zorluk çıkarıyorlar mı bir araştırman var mı? Mesela GT2 alsam birkaç gün denesem, olmadı iade edebilir miyim merak ediyorum. Hani bir muhabbet vardı, SIM kart takınca iade olmuyor vs gibisinden. Hayır ne POCO, ne GT2 yok mağazalarda vallahi. Hem Vatana hem Teknosa'ya baktım yok arkadaş, telefonu görmeden kağıt üstündekilere göre karar vermek zor. Amazon'da olsa belki denenebilirdi ama orada da stok yok diyor. Sen POCO beğenmeseydin ne düşünüyordun?

Bazen diyorum A54 alayım geçeyim, başlarım piyasasına falan: ) A54 oyun performansı dışında beni rahatsız etmez, onda da zaten ne kadar oyun oynuyoruz. Lakin yakın para verip birinde 250GB alan varken diğerinde 128 GB; birinde 12 GB RAM varken diğerinde 8 GB RAM; yine HDR ve yüksek nit GT2'de mevcut. Bu farklara rağmen yine A54 mü diye soruyorum kendime. :) A54 sevemediğim şey bildiğin sarma sigara tablası gibi duruyor, benim 8 yıllık Sony'nin 2 katı kalınlığında. :)) Ee GT2 bakıyorum, o A54'ten azıcık daha kalınmış. Bunlar hep 5000 MAh'tan mı kaynaklanıyor merak ediyorum. Hayır bunlara bir de zırhlı kılıf alacağım, sonra bunu o cebe nasıl sokarım onu merak ediyorum. 😅

A54 bayağı ince ki 8.2 mm diyor. S21 FE de 7.9 mm imiş. Ben GT2 alacaktım Snapdragon 888 ile beraber ısınıyor diyenler görünce Snapdragon 7 gen 2'yi seçtim. GT 2 stokları biterse o zaman alacak cihaz kalmayacak bu fiyatlarda. 256 GB S21 FE de 19 bin TL falan yani. POCO'dan şu an Hz sorunu hariç memnunum. Fakat garantiden anakart değişimiyle gelen POCO X3 Pro telefonum yine kapanma, açılmama, kendini resetleme sorunları yaşıyor. X3 Pro'yu görünce kendime kızıyorum gidip niye yine POCO aldın diye :) Öte yandan en mantıklı cihaz benim için buydu. POCO eğer Android 15'i sorunsuz bir sürüm olarak alır ve 5 yıl bozulmadan çalışırsa beni mutlu eder. Realme GT 2'nin konularına bak bir sorun varsa yazarlar zaten. Ben F5 olmasa GT 2 alacaktım. Tasarım umurumda değildi zaten kılıf takıyoruz. Yoksa mesela GT2'nin siyahı cam, diğer renkleri plastik arka kapakla gelmesi lazım. Ben mesela cam almazdım düştü mü kırılır diye :) S23 fe hoşuna giderse onu öneririm. S22 nin exynoslu ve büyük ekranlı hali olmuş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı