Recep Baltaş neden Alma Linux yerine Ubuntu kurmak istedi?

Debian tabanlı bir dağıtım için sunucuda kullanılabilecek programların neredeyse hepsiniin paketlemesi var, internet üzerinde yardım bulmak da çok kolay. RHEL tabanlı dağıtımların avantajı bir sürümün çok uzun süre desteklenmesi ve Red Hat gibi büyük bir firmanın arkasında olması.

Alma Linux vs Ubuntu aratırken bu konuyu gördüm.

Aslında Alma Linux'a sıcak bakıyordum ama Kernel sürümlerinin eski olması bende bazı şüpheler oluşturdu. Sunucuda Rome EPYC 64 çekirdekli işlemci var ve ben de bundan tam performans almak istyorum. Gördüğüm kadarıyla da Ubuntu bu konudaki en iyi işletim sistemi zira düzenli Kernel güncellemesi alıyor.

Mesela bir test paylaşayım:

Biraz daha araştırma yaptım ve Ubuntu'da HWE Kernel seçeneği olduğunu öğrendim. Ayrıca ana sürümler arasında da yükseltme yapılabiliyormuş. Kesinlikle Ubuntu kuracağım.

Aslında Alma Linux'a sıcak bakıyordum ama Kernel sürümlerinin eski olması bende bazı şüpheler oluşturdu. Sunucuda Rome EPYC 64 çekirdekli işlemci var ve ben de bundan tam performans almak istyorum. Gördüğüm kadarıyla da Ubuntu bu konudaki en iyi işletim sistemi zira düzenli Kernel güncellemesi alıyor.

Biraz daha araştırma yaptım ve Ubuntu'da HWE Kernel seçeneği olduğunu öğrendim. Ayrıca ana sürümler arasında da yükseltme yapılabiliyormuş. Kesinlikle Ubuntu kuracağım.
Hocam şu an sunucuda ne eksik?

@ulpian 'ın dediği gibi neden Debian varken Ubuntu'yu tercih ettiniz @Recep Baltaş, ben de merak ettim. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı