Redragon K512 Shiva Oyuncu Klavyesi İncelemesi

Herkese merhabalar!
Yaklaşık 5 yıldır kullandığım Logitech G103 klavyenin artık çok eskidiğinden dolayı bir süredir yeni bir klavye arayışındaydım. Sonunda Redragon K512'nin bana en uygun klavye olduğuna karar verdim ve 4 Haziran 2021 22:45 tarihinde İncehesap'tan 239 TL'ye sipariş verdim. 7 Haziran itibarıyla elimde fakat kardeşimin doğum gününü bekledim ancak şimdi açabildim. Size elimden geldiği kadar tüm detayları aktarmaya çalışacağım.

1. Işıklandırma
RGB ışıklandırmada 8 tane mod var.
• RGB kapalı durumdayken:

1623846800463.png

• RGB ışıklandırma seviyesi en düşükteyken:

1623846942987.png

• RGB ışıklandırma seviyesi en yüksekteyken:

1623847093659.png

RGB ışıklandırma seviyesini FN + Yukarı Ok Tuşu ile yükseltebiliyor veya FN + Aşağı Ok Tuşu ile düşürebiliyoruz. RGB modlarının hızını FN + Sağ Ok Tuşu ile hızlandırabiliyor veya FN + Sol Ok Tuşu ile yavaşlatabiliyoruz. Modlar arasında geçiş yapmak içinse resimde gördüğünüz ok tuşlarının üstündeki kırmızı kutu içerisine aldığım tuşları "FN" ile kombine etmek yeterli.

1623847642720.png

2. Multimedya tuşları
Multimedya tuşları olarak sırasıyla; ses azaltma, ses yükseltme, sesi sıfırlama, Windows Media Player, medya durdurma, geri sarma, medya durdurma veya devam ettirme ve ileri sarma tuşları mevcut. Kaydetme tuşunun fonksiyonunu hala anlamış değilim o yüzden buraya yazmadım.

1623848064870.png

3. Sürücü
Klavyenin modlarını, modlarının hızını, ışık seviyesini ve macroları ayarlayabiliyorsunuz.

1623848861836.png

1623848938803.png

4. Kullanım ve yazı yazma

Alışkın olmadığımdan arada yanlış tuşlara basabiliyorum fakat zamanla alışabileceğimi düşünüyorum. Ayrıca Space tuşunun sesi de biraz rahatsız etmiyor değil. Çok az yay sesi geliyor. Ses testi için alttaki videoyu izlemeniz yeterli. Bu kadar sesli olduğuna bakmayın telefonu klavyenin üstüne koyup kaydettiğim için biraz sesli gelmiş olabilir aslında o kadar da sesli değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

5. Klavyenin tuş fonksiyonları:
FN + Windows tuşuna basarak Windows tuşunu devre dışı bırakabiliyorsunuz.
FN + F11 ile de klavyenizi kilitleyebiliyor ve tekrar aktifleştirebiliyorsunuz.

6. Diğer detaylar
- Türkçe Q
- Membrane Switch
- Makro özelliği bulunmakta

-> Artıları: Kolay kullanım, multimedya tuşlarının bulunması, sessizlik, bilek desteğinin bulunması ve mıknatıslı olması sebebiyle çok rahat takıp çıkarılabilme, Windows tuşunu devre dışı bırakma, örgü kablo kullanılması, klavyeyi kilitleyebilme ve sürücü desteği

-> Eksileri: Space tuşundan yay sesi geliyor o biraz rahatsız edebilir.

@Themirss
@AJFA isimli moderatörümün incelemesinden esinlenerek yaptım.

Son düzenleme:
Hocam, Blue Switch sevmediğiniz için mi mekanik bir klavye almadınız bu bütçede?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, Blue Switch sevmediğiniz için mi mekanik bir klavye almadınız bu bütçede?

Sabah kalktığımda yanımda uyuyan birileri olmasaydı muhtemelen Red Switch klavye seçerdim. Blue Switch kullanılmaz. Çok rahatsız edici. DC'de arkadaşlarla konuşurken de hoş olmuyor. Benim 2 tane arkadaşım kullanıyor. Klavye ile konuşmaya giriyorum araya bir adam giriyor gibi oluyor.

Sabah kalktığımda yanımda uyuyan birileri olmasaydı muhtemelen Red Switch klavye seçerdim. Blue Switch kullanılmaz. Çok rahatsız edici. DC'de arkadaşlarla konuşurken de hoş olmuyor. Benim 2 tane arkadaşım kullanıyor. Klavye ile konuşmaya giriyorum araya bir adam giriyor gibi oluyor.
Anladım hocam, teşekkürler cevabınız için, güzel bir inceleme olmuş ellerinize ve klavyenize sağlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı