İnceleme Redragon K580 VATA İnceleme

Merhabalar, 1 aydır kullandığım Redragon K580 VATA modelinin elimden geldiğince detaylı incelemesini hazırladım. Hatam varsa affola.

Kargo ve Paketleme
Klavyeyi 24 Kasım tarihinde İncehesap üzerinden sipariş ettim. 25 Kasımda geldi. Kutuda ufak tefek göçükler ve hasarlar vardı lakin klavyede bir sorun göremedim.
1671914744296.jpeg
1671914765960.jpeg

Kutu İçeriği
Kutu içeriğinde
  • Klavye
  • 2x Mavi 2x Kırmızı 2x Kahverengi 2x Siyah (Fotoğrafta 1 tane çıkmış.) Yedek Switch
  • Redragon Sticker
  • Kullanma Kılavuzu
  • Tuş ve Switch Çıkartma Aparatı
bulunuyor.

1671914990108.jpeg
1671915000908.jpeg

Klavyeye Genel Bakış
Klavye ilk aldığınızda sağlamlığı ve kalitesi hissediliyor. RGBler klavyenin kenarlarında da olmak üzere gayet yeterli ve şık. Keycap fontunu o kadar beğenmedim, klavyenin İngilizce versiyonunda daha güzel bir fonta sahip ama o kadar kafaya takılacak bir şey değil, değiştirilebilir sonuçta. Üründe büyük enter tuşu var. Sağ üstte ses tekerleği ve yanında 4 adet multimedya tuşu, sol üstte 5 adet makro ve 1 adet makro ayarlama tuşu bulunuyor. Yazıların üstündeki sayılarda rakamlar sembollerin altında kaldığı için RGB'ler sayıları çok iyi aydınlatamıyor yine o kadar kafaya takılacak bir sorun değil. Arkasındaki yükseltme aparatlarının çok fazla yükselttiğini söyleyemem. Klavye ağırlık olarak önceki klavyemden sonra bayağı ağır geldi.

RGB'leri yazılımla ayarlayabiliyorsunuz ama ben tuşlarla uğraşırım diyorsanız yazılıma hiç gerek yok. Bütün ayarlamaları klavye üzerinden yapabiliyorsunuz. Tüm ayarlamalar klavyenin kullanma kılavuzunda yazıyor. Yazılımıyla her türlü daha kolay ama dediğim gibi ben uğraşırım diyorsanız sizin tercihiniz. Kısayollara aynı zamanda bu video üzerinden de ulaşabilirsiniz.

1671915794831.jpeg
1671915805512.jpeg

Yazılım ve Macro
Klavyenin yazılımını Redragon'un sitesinden indiriyorsunuz. Işıklarını ayarlamak oldukça basit fakat yazılımdaki şu macro kısmını bir türlü anlamış değilim :D . Macroları klavye üzerinden ayarlamak için Rec + (İstediğiniz Macro Tuşu) + (Atamak İstediğiniz Kombinasyon) + Rec
Örn: Rec + G1 + asdf + Rec

1671916405726.png

1671916423056.png

Switchler ve Ses

Klavyede Outemu switchler mevcut. Klavyede almamda en büyük sebeplerden biri olan hot-swappable olduğu için switchlerle ilgili sorun yaşadığınızda switchler lehimli olmadığından dolayı değiştirebiliyorsunuz. Blue Switch olduğu için oldukça sesli fakat oyun oynarken genellikle müzik açık olduğu için çok rahatsız etmedi beni. İlk aldığımda bazı tuşlarda yay sesi vardı fakat kullandıkça azaldı ki rahatsız etmiyordu beni. Hala kullanmadığım tuşlarda yay sesi var videosunu koyacağım.

Yay Sesi
Ses Testi

1671918519864.jpeg

Klavyenin Tüm Artıları ve Eksileri

+ Yönleri
  • Ses tekerleği, multimedya tuşları
  • Makrolar
  • Anti-ghosting
  • Hot-Swappable
  • Büyük Enter
  • Windows Kilitleme
- Yönleri
  • Ağır olduğu için klavyeyi kaydırmaya çalıştığımda arkasındaki yükseltme aparatları kapanıyor
  • Kablo örgü değil ve klavyenin tam ortasında. Masada yer açmak için klavyeyi monitöre doğru ittirdiğimde kablo bükülüyor.
  • Bazı tuşlarda yay sesi mevcut. Bu bütçedeki normal bir şey tabii.
  • Blue switch olduğu için oldukça sesli. Bunu göze alarak satın alıyorsunuz zaten klavyeyi.
Bitiş

İncelemem bu kadardı. Dediğim gibi 1 aylık kullanımdan sonra ancak bu kadar detaylandırabildim. Hatam ya da eksik yazdığım bir şey varsa belirtirseniz sevinirim. Bir sorunuz varsa sorabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1671916196924.png
    1671916196924.png
    611,3 KB · Görüntüleme: 62
  • 1671916314609.png
    1671916314609.png
    144,7 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
Zamanında 25 TL'ye alınan dandik bir klavyeden geçeceğim için her türlü farklı gelecek bana ama multimedya tuşları benim için önemliydi, tercihim ondan bu klavye oldu diyebilirim. Gürültülü olması kötü ama yay sesi çıkaracak şekilde basmıyorum, kulaklık ile sorun olmayacaksa pek de umursamam gibi. Yazılımıyla mı kullanıyorsunuz? Yazılımsız da kullanılabilmesi güzel geldi bana şahsen. Yeni video için teşekkürler bu arada. :D
Multimedya cidden hayat kurtarıcı alıştıktan sonra bırakamıyorsunuz. Sol üstteki makrolar da epey iş yapıyor e-posta adresimi kaydettim mesela oraya büyük kolaylık sağlıyor. Gürültüye bir yerden sonra alışıyorsunuz ya beni rahatsız etmiyor artık dediğim gibi. Yazılımına şu ana kadar inanın hiç ihtiyacım olmadı. Bir tek her tuşa farklı renk atamak istersem kullanırım ama ona da hiç ihtiyacım olmadı 😀. RGB ayarlarının hepsinin kısayolu basit.

Multimedya cidden hayat kurtarıcı alıştıktan sonra bırakamıyorsunuz. Sol üstteki makrolar da epey iş yapıyor e-posta adresimi kaydettim mesela oraya büyük kolaylık sağlıyor. Gürültüye bir yerden sonra alışıyorsunuz ya beni rahatsız etmiyor artık dediğim gibi. Yazılımına şu ana kadar inanın hiç ihtiyacım olmadı. Bir tek her tuşa farklı renk atamak istersem kullanırım ama ona da hiç ihtiyacım olmadı 😀. RGB ayarlarının hepsinin kısayolu basit.

Ben de yazılım kullanmayı sevmiyorum. Makro atama gibi bir şeyi daha önce hiç yapmadım. Ne gibi şeyler yapılabiliyor ve örneğin nasıl ayarladınız maili? Çok mantıklı çünkü. :D

Ben de yazılım kullanmayı sevmiyorum. Makro atama gibi bir şeyi daha önce hiç yapmadım. Ne gibi şeyler yapılabiliyor ve örneğin nasıl ayarladınız maili? Çok mantıklı çünkü. :D
İhtiyacınız olmuyor yazılıma dediğim gibi. Makro atamaya şahsen ben Alt + F4, Shift + Delete, E-posta gibi sürekli ihtiyacım olan 3 şeyi atadım. Ataması gayet basit rehberde de açıkladım.

Rec + Atamak istediğiniz makro tuşu (G1, G2, G3, G4, G5) + Atamak istediğiniz tuş kombinasyonu + Rec

Örnek

Rec + G2 + (Alt + F4) + Rec

Artık G2'ye bastığınızda SIRASIYLA atadığınız tuşlara basacaktır.

Atadığınız makroyu sıfırlamak için de Rec + G2 + Rec yapmanız yeterli olacaktır.

İhtiyacınız olmuyor yazılıma dediğiniz gibi. Makro atamaya şahsen ben Alt + F4, Shift + Delete, E-posta gibi sürekli ihtiyacım olan 3 şeyi atadım. Ataması gayet basit rehberde de açıkladım.

Rec + Atamak istediğiniz makro tuşu (G1, G2, G3, G4, G5) + Atamak istediğiniz tuş kombinasyonu + Rec

Örnek

Rec + G2 + (Alt + F4) + Rec

Artık G2'ye bastığınızda SIRASIYLA atadığınız tuşlara basacaktır.

Atadığınız makroyu sıfırlamak için de Rec + G2 + Rec yapmanız yeterli olacaktır.

Klavyesinde de faresinde de hiç makro tuşu bulunmamış DNA teknolojiyle tanışıyor. :D Anladım, klavye çarşamba günü geliyor gibi. Dönüp en baştan tekrar konuya detaylıca bakacağım. Detaylı anlatım için teşekkür ederim.

Klavyesinde de faresinde de hiç makro tuşu bulunmamış DNA teknolojiyle tanışıyor. :D Anladım, klavye çarşamba günü geliyor gibi. Dönüp en baştan tekrar konuya detaylıca bakacağım. Detaylı anlatım için teşekkür ederim.
Bağımlısı olacaksınız inanılmaz bir kolaylık sağlıyor 😀. Aklınıza takılan soru olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Geri
Yukarı