Çözüldü Reeder A8i Quad ROM'u Reeder A10iX Air'e yüklenebilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yazılımcı0

Decapat
Reeder A8i Quad ve Reeder A10ix Air tabletlerin işlemci modeli, RAM, dahili hafıza ve kameraları aynı sadece ekran boyutu farklı. Reeder A8i Quad'ın Android 5.1 ROM'unu Reeder A10ix Air Android 5.0 tablete yükleyebilir miyim?
Reeder A10ix Air tabletin stock Android sürümü 4.4.4. Android 5.0'ı XDA sitesinden yükledim.
@364809 @mburaktekin @NooName

Son düzenleme:
Çözüm
Aynen öyle hocam, zaten boot dosyasını denemiştik onda sıkıntımız yok ama sistem dosyası sıkıntı çıkarıyor bize.

A8i Quad ROM'u sonunda bugün A10ix Air tabletime başarıyla yükledim. A8i Quad ROM'u yüklemek için önce Windows kurulumundan dahili hafızadaki bütün bölümleri sildim sonrada Intel Platform Flash Tools ile çok ilginç bir şekilde A8i Quad ROM'daki hiçbir dosyayı değiştirmeden sadece flash.xml dosyasını seçtim ve tableti laptoptaki USB 2.0 girişine bağlayıp yüklemeyi başlattım ve 15-20 dk sonra A8i Quad ROM yüklendi.

A10ix Air ekranı A8i Quad tabletin ekranından büyük, çözünürlüğü yüksek ve DPI farklı olduğu için ekranda dokunduğum yerler tam algılanmıyor, simge ve yazılar küçük ve alttaki bazı sanal tuşlar görünmüyor. Bu sorunlar ROM'daki DPI ile alakalı değil mi? Pil göstergesi sorunu da var. Yani mesela pil tasarrufunu açtım şarj birden %78'den %0'a düştü. Tabletin ekranıda dönmüyor. Tabletin açılışındaki boot ekranı da küçük.
System ve boot dosyasının büyük bağlantısı var, yeni Android sürümelrinde vendorda buna dahil.

ROM portlanırken System ve boot alınır diğerleri olmadan çalışmaz ama diğerleri diğer cihazlardada mevcut. Biz burada bu sistem ve boot dosyasını o cihazın dosyaları ile uyarlamaya çalışırız.

Sadece sistem değil sistem ve ardından o sistemi başlatabilecek bir boot dosyası gerekli ama biz sistem dosyasını atamıyoruz.
Anladım, o zaman önceliğimiz system.img'yi başarılı bir şekilde yüklemek. Sonrada boot.img dosyasını tablete göre uyarlayıp yüklemek. Yani system.img başarılı bir şekilde yüklenirse sorunun büyük bir kısmı çözülmüş olacak değil mi?

Anladım, o zaman önceliğimiz System. İmg'yi başarılı bir şekilde yüklemek. Sonrada boot. İmg dosyasını tablete göre uyarlayıp yüklemek. Yani System. İmg başarılı bir şekilde yüklenirse sorunun büyük bir kısmı çözülmüş olacak değil mi?

Aynen öyle hocam, zaten boot dosyasını denemiştik onda sıkıntımız yok ama sistem dosyası sıkıntı çıkarıyor bize.

A8i Quad ROM'u sonunda bugün A10ix Air tabletime başarıyla yükledim. A8i Quad ROM'u yüklemek için önce Windows kurulumundan dahili hafızadaki bütün bölümleri sildim sonrada Intel Platform Flash Tools ile çok ilginç bir şekilde A8i Quad ROM'daki hiçbir dosyayı değiştirmeden sadece flash.xml dosyasını seçtim ve tableti laptoptaki USB 2.0 girişine bağlayıp yüklemeyi başlattım ve 15-20 dk sonra A8i Quad ROM yüklendi.

A10ix Air ekranı A8i Quad tabletin ekranından büyük, çözünürlüğü yüksek ve DPI farklı olduğu için ekranda dokunduğum yerler tam algılanmıyor, simge ve yazılar küçük ve alttaki bazı sanal tuşlar görünmüyor. Bu sorunlar ROM'daki DPI ile alakalı değil mi? Pil göstergesi sorunu da var. Yani mesela pil tasarrufunu açtım şarj birden %78'den %0'a düştü. Tabletin ekranıda dönmüyor. Tabletin açılışındaki boot ekranı da küçük.

Dosya Ekleri

• A8i Quad ROM Kurulum Ekranı.jpg
    A8i Quad ROM Kurulum Ekranı.jpg
    53,7 KB · Görüntüleme: 56
  • A8i Quad ROM'u A10ix Air'e Yüklendi.png
    A8i Quad ROM'u A10ix Air'e Yüklendi.png
    118,9 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Çözüm
Çözdüğünüze sevindim. Root ile DPI yükselterek ekran sıkıntısını çözebilirsiniz.

Batarya sorunu içinde çok sıkıntı değilse pek uğraşmaya gerek yok. Onun içinde bir boot.img düzenleyip atmak gerekiyor tablete.

Çözdüğünüze sevindim. Root ile DPI yükselterek ekran sıkıntısını çözebilirsiniz.

Batarya sorunu içinde çok sıkıntı değilse pek uğraşmaya gerek yok. Onun içinde bir boot.img düzenleyip atmak gerekiyor tablete.

Şimdi bir sorun daha fark ettim tabletin ekranı kapalıyken titreme gibi ekran sürekli yanıp sönüyor. DPI ve çözünürlüğü değiştirdim ama dokunmatik hâlâ sorunlu ve alttaki home tuşu görünmüyor. Ekranın parlaklığı da değişmiyor. Bu sorunlar boot.img'den mi yoksa system.img'den dolayı mı oluyor?

Dosya Ekleri

• A8i Quad ROM'da home tuşu görünmüyor.jpg
    A8i Quad ROM'da home tuşu görünmüyor.jpg
    172,8 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Şimdi bir sorun daha fark ettim tabletin ekranı kapalıyken titreme gibi ekran sürekli yanıp sönüyor. DPI ve çözünürlüğü değiştirdim ama dokunmatik hâlâ sorunlu ve alttaki Home tuşu görünmüyor. Ekranın parlaklığı da değişmiyor. Bu sorunlar boot. İmg'den mi yoksa System. İmg'den dolayı mı oluyor?

Hocam bana hem A10iX Air'in hem de A10iX Quad'ın stok boot. İmg dosyalarını atar mısınız?

Muhtemelen kernel ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Kusura bakmayın geç atıyorum dosyaları.

İlk önce 0.img dosyasını fastboot ile cihazın boot.img bölümüne yazın. Eğer işe yaramaz ise 1.img dosyası ile tekrar deneyin.

0.img
1.img

Boot.img flashlamak için bootloader kilidini açmak gerekiyor mu?
"fastboot flash boot boot.img" komutu ile 0.img dosyasını flashladım tablet açıldı ve ekran kapalıyken titreme sorununu çözüldü fakat dokunmatik hiç çalışmadı. 1.img'yi de flashladım fakat yine dokunmatik hiç çalışmadı.

Son düzenleme:
Boot. İmg flashlamak için Bootloader kilidini açmak gerekiyor mu?
"Fastboot flash boot boot. İmg" komutu ile 0.img dosyasını flashladım tablet açıldı ve ekran kapalıyken titreme sorununu çözüldü fakat dokunmatik hiç çalışmadı. 1.img'yi de flashladım fakat yine dokunmatik çalışmadı.

O zaman kernel ile ilgili olmadığını öğrenmiş olduk.

Muhtemelen lib kütüpanesinde değişiklik yapmak gerek ama işlemci Intel olduğu için benim bildiğimden farklı olacaktır.

Geri
Yukarı