Kıyamete inanıyor musunuz?

Dinlerin tanımladığı şekilde hayır fakat her şeyin bir sonu geldiği gibi evreninde bir sonu geleceği için aslında kıyamet kaçınılmaz oluyor. Entropi öyle bir noktaya gelecek ki evrendeki en kararlı temel tanecikler bile bozunup ışığa dönüşecek.

Kıyamet dünyanın yok oluşu ve insanlığın sonu olarak biliniyor fakat insanlar Mars'ta yaşamak için çalışmalar yapıyor. Bu durumda dünyanın yok oluşu tüm evrene zarar mı verecek yoksa aslında kıyamet bize farklı gezegenlerde asla yaşanmayacağını mı gösteriyor? Tabii bu sorulardan önce şunu cevaplamak lazım kıyamete inanıyor musunuz?

Güneş bir gün sönecek. O zaman Samanyolu Galaksisi'nde yaşanılamaz hale gelecek. Bütün evren ile alakalı olacağını sanmıyorum. Bence uzaylılar var (Allah'ın boşuna bu kadar büyük bir evreni yaratacağını sanmıyorum) ve ilahi kitapların hiçbirinde yazmamasının sebebi "Bu evrende siz tek değilsiniz" diye bir ayet olsaydı sanki inandırıcılığı azalacakmış ve ayrıca insanın kendini yaratana tapması ile alakası olmadığını düşünüyorum. Uzaylıların da belki kendi kitaplarında bizden bahsetmiyorlardır.

Bu kadar galaksinin olması da boşuna değildir, binlerce yıl sonra insan teknolojisi ülkeleri fethettiği gibi oraları da fethedecek diye düşünüyorum. Kainat büyük, aklımız yetmez, sadece mantık çerçevesinde bakarsak her başlangıcın bir sonu olduğunu doğa bize gösteriyor. Kış gelmeden tekrar bahar gelmiyor, çiçekler solmadan tekrar açmıyor.
En mantıklı yorum bu.

En mantıklı yorum bu.
En mantıklı yorum? İstersen bak bakalım, hangi yok oluştan sonra bir tür, sonraki döneme geçebilmiş? Evet, dünya kendini her zaman toparlar, toparlayacak da. Bu konuda haklısınız. Ama bilinçli bir türün tekrar yeryüzüne hakim olabilmesi için, aynı koşullar tekrar sağlanacak mı?

Bence insanoğlu şebek olarak kalmalıydı.

En mantıklı yorum? İstersen bak bakalım, hangi yok oluştan sonra bir tür, sonraki döneme geçebilmiş? Evet, dünya kendini her zaman toparlar, toparlayacak da. Bu konuda haklısınız. Ama bilinçli bir türün tekrar yeryüzüne hakim olabilmesi için, aynı koşullar tekrar sağlanacak mı?

Gezegenin sonu, güneş sisteminin sonu ve kainatın sonu gibi konular bilimsel olarak gerçek ve bunları savunan uzmanlar var. Michio Kaku onlardan biri. Yani bilim aslında dini metinlerde anlatıldığı gibi evrenin sonu, kainatın sonu gibi bir kavrama karşı değil, aksine destekliyor.

Düşünsenize dinazorlar aslında bir meteor değil de zamanında çıkan uzaylar arası savaşta büyük bir savaş ge misinin dünyaya düşmesi sonucu bittiyse?

Geri
Yukarı