[Rehber] PS3 Nasıl Kırılır?

Cruslan

Megapat
Katılım
6 Temmuz 2018
Mesajlar
6.151
Çözümler
42
Beğeniler
8.240
Yer
F-22 Raptor
Herkese selam. Bu yazımda sizlere tüm PS3 modellerini nasıl kırabileceğinizi göstereceğim. 2019 yazında çıkan HEN isimli yeni bir kırma yöntemi sayesinde tüm PS3 konsolları kırılabilir hale geldi. Bu sayede konsolunuzun modeli ne olursa olsun konsolunuzun tüm yeteneklerinden faydalanabilirsiniz. Öncelikle sorabileceğiniz bazı soruları cevaplamak istiyorum:

+ Kırmak(Jailbreak) nedir?
- Jailbreak(Halk tabiriyle kırmak.) işlemi konsolun yazılımına tam olarak erişip tüm yeteneklerini kullanabilmektir. Android'de Root, iOS'da Jailbreak ile benzer bir yapıya sahiptir. Bu sayede konsolun tüm özelliklerini ve yeteneklerini kullanabilme imkanına sahip oluruz.

Önemli Not: Jailbreak ile korsan oyun aynı şey değildir. Jailbreak bir hak iken korsan oyun yasadışıdır. Jailbreak korsan oyuna girmez ve Sosyal'de yasak değildir.

+ Hangi PS3 konsollara yapılabilir?
- HEN yöntemi çıkmadan önce 1000, 2000 serisi Fat kasalar ve 2500 serisi Slim kasalar kırılabiliyordu. Yeni çıkan HEN yöntemi sayesinde tüm PS3'lere kırma işlemi yapabiliyoruz.

+ PS3'e herhangi bir zararı var mı?
- Konsola hiçbir zararı bulunmamaktadır. Daha sonra istenirse Sony'nin sitesinden orijinal yazılım yüklenerek konsol ilk haline çevrilebilir.

+PS3'ü kırdıktan sonra ne yapabilirim?
- PS3'ü kırdıktan sonra birçok şey yapabilirsiniz. PS3 oyunlarının yanı sıra PS2, PS1 ve PSP oyunlarını da oynayabilirsiniz. Hatta Retroarch ile çok daha eski konsolların oyunlarını oynayabilirsiniz. IP TV izleyebilir veya PS3'ü bir multimedya cihazına dönüştürebilirsiniz. Fan ayarlarını kontrol edebilir ve sistemde gelişmiş ayarlar yapabilirsiniz. Ve bunun gibi birçok şeyi yapabilirsiniz.

1- Bilmeniz Gereken Terimler
PS3'ünüzü kırdıktan sonra neler yapabileceğinizi öğrenebilmek için çeşitli sayfalarda ve forumlarda bulunacaksınız. Araştırma yaparken karşınıza birkaç terim çıkacak. Bunları bilmek sizin ne aradığınızı daha kolay anlamanızı sağlayacak.

OFW(Original Firmware): PS3'ün orijinal sistem yazılımına denir.
HFW(Hybrid Firmware): OFW ile benzer ancak kırılabilir hale getirilen sistem yazılımına denir.
CFW(Custom Firmware): Başka kullanıcılar tarafından tepeden tırnağa modifiye edilmiş sistem yazılımı. HFW'ye göre daha çok yetki sağlar. Sadece 1000,2000 ve 2500 serisi PS3 modellerine kurulabilir.(Cobra, FERROX, Rebug gibi isimlerle karşınıza çıkabilir.)
Homebrew: Kırık PS3 için yapılmış ev yapımı yazılımların geneline verilen ad.
MultiMAN: PS3'ün dosya sistemine erişmemizi sağlayan kırık PS3'lerin olmazsa olmazı homebrew.
XMB(XrossMediaBar): PS3'ün arayüzüne verilen isimdir.

2- CFW ve HEN Farkı

CFW, bir kullanıcının yaptığı çok ağır modifiye edilmiş yazılımlardır. HEN'e göre çok daha fazla imkan sunmaktadır fakat normal bir kullanıcının CFW'nin sağladığı birçok işlemi yapabilirsiniz.

3- PS3'ü Kırmak İçin Gerekenler

Dikkat: Bu işlemler cihazınızın bozulmasına veya verilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Bu riski göze alıyorsanız bu işlemi yapın ve mutlaka yedek alın. Yaşadığınız sorunlardan sorumluluk kabul etmiyorum.

- Herhangi bir model arızası olmayan PS3.
- Windows yüklü bir bilgisayar.
- USB Flash Bellek.
- Wi-Fi bağlantısı.

4- Flash Belleği Hazırlamak

PS3 sadece FAT32 formatındaki ve MBR sistem düzenine sahip flash bellekleri desteklemektedir. Bu yüzden flash belleği FAT32 formatlı hale getirmeliyiz. Flash belleğinizi bilgisayara takıp Rufus programını açın. Rufus programını bu siteden indirebilirsiniz.

1.PNG


Karşımıza bu şekilde uygulama sekmesi çıkacaktır. Yukarıdaki resimdeki gibi veya aşağıdaki şekilde ayarları yapın ve "BAŞLAT" tuşuna basın. Bu işlem flash bellek içerisindeki tüm dosyaları silecektir. Yedek aldığınızdan emin olun.

Aygıt: Buradan USB belleğinizi seçin.
Önyükleme Seçimi: Önyüklenebilir değil.
Disk Bölüm Düzeni: MBR
Dosya Sistemi: FAT32

İşlem bittikten sonra flash belleğimiz konsolun görebileceği hale gelmiş olacaktır. Flash belleği PS3'e takıp XMB ekranında şu şekilde gözüküyorsa işlemleri doğru yapmışsınız demektir:
2.jpg


Eğer gözükmüyorsa flash belleği bir daha çıkarıp takmayı deneyin. Gene olmadıysa işlemleri tekrarlayın. Eğer gene olmadıysa ya konsolunuzda ya flash belleğinizde bir sorun var demektir. Başka bir flash bellek deneyin.

5- Güncelleme Dosyasını Hazırlamak

Konsolu kırabilmek için önce konsola HFW(Hybrid Firmware) kurmamız gerekiyor. PS3 için çıkan en son sistem yazılımı 4.86 sürümüdür ve bu sürüm çoktan kırılmıştır.
4.86 sürüm HFW sistem yazılımını buradan indirebilirsiniz.

Zip uzantılı dosya içerisindeki "HFW_4.86.1_PS3UPDAT.PUP" isimli dosyayı çıkartın ve ismini "PS3UPDAT.PUP" olarak değiştirin.

Dikkat: Dosyanın adını yazdığım şekilde ve büyük harfler ile değiştirin. Aksi taktirde PS3 güncelleme dosyasını görmeyecektir.

Flash bellek içine büyük harflerle "PS3" isminde bir klasör oluşturun. "PS3" isimli oluşturduğunuz klasörün içine büyük harflerle "UPDATE" isimli bir klasör oluşturun. Zip uzantılı dosya içerisinden çıkardığınız ve ismini değiştirdiğiniz "PS3UPDAT.PUP" dosyasını flash bellek içerisindeki "UPDATE" klasörünün içine atın.

3.PNG


Flash belleğimiz hazır.

6 - Konsola Hybrid Firmware'ı Kurmak

4.jpg

Hazırladığınız flash belleği PS3'ün en sağ portuna(Disk sürücüsüne en yakın olan port) takın.

screenshot_2020_06_23_23_06_14.jpg

XMB ekranından "Ayarlar" sekmesine gelip "Sistem Güncelleme" ekranına girelim.
screenshot_2020_06_23_23_06_22.jpg

Ardından "Depolama Ortamından Güncelle" seçeneğini seçelim.
screenshot_2020_06_23_23_06_28.jpg

Ardından sürüm kısmını kontrol edelim. Eğer "4.86.1 HFW [Hybrid and exploitable]" yazıyor ise işlemleri doğru yapmışsınız demektir. "Evet" tuşuna bastıktan sonra karşınıza kullanıcı sözleşmesi çıkacak. Aşağı kaydırıp "Kabul Et" seçeneğine basın. Güncelleme işlemi başlayacaktır.

Dikkat: PS3'ü güncelleyebilmek için konsolunuzun tüm donanımlarının çalışır durumda olması gerekir. PS3 güncelleme yaparken donanımları kontrol eder. Eğer kumandanızı kablosuz kullanamıyor, disk okuyucusu çalışmıyorsa bu işlemi yapmaktan vazgeçin. Eğer arızalı bir donanım bulursa(Genellikle kablosuz alıcı veya Blu-Ray Disk Okuyucu nedenlidir.) güncelleme yarıda kalır. Bu durumda PS3'ü kıramaz ve PS3'ünüzü tamir ettirmeniz gerekir. Kolun çakma-orijinal veya bozuk olup olmaması bu duruma dahil değildir.

NOT: Güncelleme sonrası varsa oyunlarınız ve oyun kayıtlarınız silinmez. Ne olur ne olmaz yedek almanızı tavsiye ederim.


20200623_231529.jpg

Güncelleme kısa bir süre içinde tamamlanacak, konsol yeniden başlayacak ve XMB ekranına atacaktır.

7- HEN'i Kurmak

Güncelleme sonrası HEN'i kurmamız gerekli. Bundan sonra bilgisayara ihtiyacımız olmayacak. Konsol içinden halledeceğiz.

20200623_233520.jpg
20200623_233538.jpg

Konsolu internete bağlamamız gerekli. Bunun için "Ayarlar" sekmesi üzerinden "Ağ Ayarları" kısmına ardından "İnternet Bağlantısı Ayarları" kısmına girin. Ardından "Özel" seçeneğini seçin ve işlemleri sürdürün. Kablosuz seçtiyseniz "WLAN Ayarları" kısmından "Arama" tuşuna basın. Yakındaki ağlar çıkacaktır. Ağınızı seçin varsayılan olarak işaretli seçenekleri seçin. "WPA Anahtarı" kısmından şifrenizi girin ve devam edin. Sonra karşınıza birçok seçenek çıkacak hepsine "Otomatik", "Ayarlama", "Kullanma" seçeneklerini seçin.

20200623_233900.jpg

İnternete bağladıktan sonra XMB ekranından "Ağ" sekmesine gelip "İnternet Tarayıcısı" uygulamasını açalım.

20200623_233927.jpg

20200623_233934.jpg

İnternet tarayıcısı içinde kumandadan üçgen tuşuna basalım ve karşımıza gelen menüde "Araçlar" sekmesine girelim. "Tarayıcı Kapatmayı Onaylayın" seçeneğini "Kapalı" yapalım. Gene aynı menüden "Ana Sayfa" tuşuna basalım ve karşımıza gelen menüden "Boş Sayfa Kullan" seçeneğine basıp "OK" tuşuna basarak çıkalım.

20200624_002720.jpg

Ardından kumandadan START tuşuna basalım, karşımıza çıkan adres satırına "ps3xploit.com" sitesini girelim ve tekrar START tuşuna basalım.

20200623_234434.jpg

Sol üst köşede "PS3HEN" sekmesine tıklayalım ve "HEN Installer(Alternate)" tuşuna basalım.
20200623_234559.jpg

20200623_234719.jpg

Karşımıza "İnitializing..." diye bir yazı çıkıyor. İşlem tamamlanana kadar bekleyelim. Eğer "Exploit İnitialization Failed" hatası alırsanız kumandadan üçgen tuşuna basın, "Araçlar" kısmına girin ve Önbelleği, Çerezleri, Arama Geçmişini ve Kimlik Doğrulama Bilgilerini silip "Yenile" tuşundan sayfayı yenileyin ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Eğer birkaç defa aynı hatayı aldıysanız konsolu yeniden başlatıp tarayıcıda yaptığımız işlemleri tekrarlayın.

20200623_235407.jpg

20200623_235538.jpg

Eğer karşınıza resimdeki gibi "How to install HEN" yazısı çıktıysa işlem başarılı olmuş demektir. Şimdi tarayıcıdan çıkın ve "Ağ" kısmındaki "Uzaktan Oynatma" kısmına girin ve daire tuşu ile geri çıkın.
20200623_235552.jpg
20200623_235755.jpg

Bunu yaptıktan sonra "Ağ" kısmında "İnstall HEN" isminde bir tuş çıkacak. Bu tuşa basın, ardından "Kur" tuşuna basın ve ardından "Evet" tuşuna basın. Paketin yüklenip kurulmasını bekleyin. Kurulum tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın. "Oyun" sekmesinde "Enable HEN" ve "Package Manager" tuşları çıktıysa konsolunuz başarıyla kırılmıştır.
20200624_000038.jpg

20200624_000043.jpg

8- Final

Konsolumuz başarıyla kırılmıştır. Konsolumuzun kırık özelliğini aktif etmek için "Enable HEN" tuşuna basmamız gerekli. Bastıktan sonra bir süre sonra sağ üst köşede "Welcome to PS3HEN 3.0.1(sürümü değişebilir)" yazısını gördüyseniz kırık aktif hale gelmiş demektir. Her konsolu açtığınızda tekrar "Enable HEN" tuşuna basmanız gerekir.

"Enable HEN" tuşuna bastıktan sonra "FAILED" derse konsol otomatik yeniden başlar. Konsol yeniden başladıktan sonra "Enable HEN" tuşuna basın. Eğer gene aynı hatayı alırsanız "Ağ" sekmesinden "İnternet Tarayıcısı" kısmına girin, üçgene basıp "Araçlar" kısmına girdikten sonra Önbelleği, Çerezleri, Arama Geçmişini ve Kimlik Doğrulama Bilgilerini sildikten sonra tarayıcıdan çıkıp tekrar deneyin.

Eğer "Enable HEN" işlemi sırasında konsol donduysa ve hiçbir tepki vermiyorsa konsolun fişini çekip takın ve açtıktan sonra "Enable HEN" tuşuna basın. Eğer gene donarsa Önbelleği, Çerezleri, Arama Geçmişini ve Kimlik Doğrulama Bilgilerini internet tarayıcısı üzerinden silip tekrar deneyin.

Konsolunuzu orijinal hale çevirmek istiyorsanız Sony'nin sitesinden orijinal sistem yazılımı dosyasını indirin ve rehberdeki 5. ve 6. aşamayı tekrarlayın. Sony'nin sitesinden orijinal sistem yazılımını indirmek için tıklayın.

9- (Bonus)MultiMAN kurmak

11.PNG

Konsolun dosya sistemine erişmek ve tam özelliklerinden faydalanabilmek için MultiMAN olmazsa olmaz bir programdır. MultiMAN'ın en son sürümünü indirmek için tıklayın. Flash belleğinizi bilgisayara takın. İndirdiğiniz pkg uzantılı dosyayı flash belleğin içine atın ve ardından bilgisayardan çıkarıp konsolun sağ portuna takın.

20200624_000043.jpg

20200624_001742.jpg

Ardından "Oyun" sekmesi üzerinden "Package Manager", ardından "İnstall Package Files", Ardından "Standard" tuşuna basın. Karşınıza pkg uzantılı dosyanın ismi çıkacaktır. X tuşuna basıp kurulmasını bekleyin. Kurulduktan sonra "Oyun" sekmesi üzerinde "mmCM" isimli uygulama MultiMAN'dır. X tuşuna basarak uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kurulumda hata alıyorsanız veya uygulamayı açarken hata alıyorsanız konsolu açtıktan sonra "Enable HEN" tuşuna basmamışsınız demektir. "Enable HEN" yaptıktan sonra tekrar deneyin.

Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklınızda kalan bir yer veya takıldığınız bir yer varsa sormaktan çekinmeyin. Elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım. Sağlıcakla kalın. Linklerde sorun varsa haberdar edin.
 

Dosya Ekleri

  • 11.PNG
    11.PNG
    38,2 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:

Katılım
11 Ocak 2020
Mesajlar
3.773
Çözümler
11
Beğeniler
3.002
Yer
İstanbul
Güzel anlatmışsın ama we are not supporting cracked software.
 

Dangdro

Hectopat
Katılım
5 Ocak 2019
Mesajlar
1.487
Çözümler
1
Beğeniler
833
Yer
Uzakta, Çok uzakta...
Hissediyorum, evet... Geliyor... Ban geliyor! Evet, ban geliyor!!!
 
KS
Cruslan

Cruslan

Megapat
Katılım
6 Temmuz 2018
Mesajlar
6.151
Çözümler
42
Beğeniler
8.240
Yer
F-22 Raptor

kino

Kilopat
Katılım
28 Nisan 2020
Mesajlar
4.543
Çözümler
15
Beğeniler
6.986
Technopat'ta bu kadar uzun ve detaylı korsana destek mesajı (hatta rehberi) göreceğimi hiç düşünmezdim. Hemen beğen tuşuna bastım 🤣
 

yigitaralim53

Hectopat
Katılım
2 Nisan 2018
Mesajlar
1.616
Çözümler
5
Beğeniler
769
Yer
İstanbul
Çok uğraşmış bunu kilitlemeyelim yav :D
 

techno3030

Terapat
Katılım
25 Temmuz 2016
Mesajlar
7.799
Çözümler
56
Beğeniler
11.747
Multiman ve crackli oyunlar mükemmel derecede sırıtıyor. Rehber güzel.
Korsana destek yok bu arada, konu sahibine söylemiyorum. "Abe Geta beş nasıl kırılır abe" diye mesaj yazacak korsanlara yazmasınlar diye diyorum.
Konu sahibine lafım yok. Rehber süper. Yeter ki kurallar çiğnenmesin.
 
Son düzenleyen: Moderatör:Yukarı