Rekabetçi oyunlar için AOC C24G1 vs AOC 24G2U

IPS panel olduğu için 24G2U tavsiye ederim. Ayrıca C24G1'de monitörün alt çerçevesindeki kırmızı şerit çok kaliteli değil, kırılıp düşebiliyor. Bilginize.
IMG_20200225_203916.jpg

Şuradan bahsediyorum.

@android3 IPS panel renk doygunluğu açısından VA'ya göre gözle görülür şekilde daha iyi. Günlük kullanıcının oyun oynarken VA ile IPS arasındaki farkı renk doygunluğu hariç anlaması için ekstra dikkat etmesi gerekir. Zaten günümüzde tepkime süresi olarak IPS paneller VA'ya yetişmiş durumda. IPS daha iyi olacaktır.

C24G1 yanlış değilsem TN paneldi. Rekabetçi oyunlarda TN panel öneriyorlar. Şahsi tavsiyem renklerin daha net gözükmesi açısından IPS panel olur her zaman. Rekabetçi oyunlarda iki paneli de denemiş arkadaşların cevap vermesi daha sağlıklı olur.
C24G1 VA panel kullanıyor. Ayrıca TN ve VA panelin rekabetçi oyunlarda önerilmesinin tek sebebi düşük tepkime hızı ve ekonomik olmasıydı. IPS'e göre daha ucuza 144 Hz monitör alabiliyordunuz. O konuda da IPS monitörler günümüzde TN'e ve VA'ya yetişmiş durumda, iki monitör de yaklaşık aynı fiyata ve aynı tepkime süresine (1 ms) sahip.

Tepkime süresi olarak ben VA en kötüleri diye duymuştum. TN, VA ve IPS Paneller Arasındaki Farklar Nelerdir? - Technopat

Tepkime süresinden kastım şu; mesela geçen yıl 1500 TL'ye 1 ms tepkime süresine sahip 144 Hz VA panel bir monitör alabiliyorken aynı özelliklere sahip bir IPS panel monitör almaya kalktığımızda yaklaşık 2000, 2500 TL parayı gözden çıkarmamız gerekiyordu. Ancak günümüzde IPS paneller de bu konuda VA ile aynı fiyat/performansı verebiliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı