Renault 19 1.4 hararet yapıyor

cenkilgaz

Picopat
Yer
Mersin
Merhaba dostlar, Renault 19 1.4 RNA model araca sahibim. Bilen bilir yaz memleketinde sürekli hararetten dolayı sorun çıkartan bir araç.
Kışın çok fazla sorun yaşamıyorum fakat yaz ve bahar aylarında aracın motor sıcaklığı epey bir artıyor. Hararet yapıp conta yakmasından çekiniyorum.
Araç komple stok ve orijinal olmakla beraber daha önce conta yakma gibi bir durumu da olmadı. Ben bu sorunu ucuz veya orta maliyetli olarak çözebilir ve motor performasını nasıl arttırabilirim?

Motor performansını bırakıp önce harareti çözmek gerek. Fan çalışıyor mu, yeterli su var mı, su temiz mi, radyatör tıkalı mı, devirdaim ne durumda gibi bir sürü cevaplanması gereken soru var.

Motor performansını bırakıp önce harareti çözmek gerek. Fan çalışıyor mu, yeterli su var mı, su temiz mi, radyatör tıkalı mı, devirdaim ne durumda gibi bir sürü cevaplanması gereken soru var.
Fan çalışıyor, yeterli su var, su temiz ve antifriz de kullanıyorum, radyatör tıkalı değil gayet iyi durumda, devirdaiminde yeterli düzeyde olduğunu düşünüyorum. Renault 19 araçları Brodwayler ile aynı 1.4 motoru kullanıyor. 19'un Brodwayden daha ağır olması gibi bir kaç unsur dahilinde motor yüksek devirlerde ısınma problemi yaşatıyor diye biliyorum yanlışım varsa düzeltebilirsiniz.

Yanlışın var çünkü devirden bağımsız hararet sorunu olmaz. Ben radyatörü değiştirdiğimde 1.4 Broadway'deki hararet sorunum da bitmişti. Yedek su deposunun kapağından bile yapabilir. Tek tek ustanın bakması lazım. Radyatör belirleyici oluyor genelde. Hatta 3 kanallı bakır radyatör takanlar da var Tofaş fanıyla birlikte.

Bizim eski Renault ve Tofaş arabamızda su eksiltme ve hararet sorunu vardı. Kaç usta gezdik bilemezsiniz. Babam sanayici olduğundan çevresi genişti. En sonunda bir ustaya denk geldik. Adam motor kapağını çivi yardımı ile deldi ve boruları değiştirdi bir daha hararet problemi yaşamadık. Yapmaya karar verirseniz sorumluluk kabul etmiyorum.

Yanlışın var çünkü devirden bağımsız hararet sorunu olmaz. Ben radyatörü değiştirdiğimde 1.4 Broadway'deki hararet sorunum da bitmişti. Yedek su deposunun kapağından bile yapabilir. Tek tek ustanın bakması lazım. Radyatör belirleyici oluyor genelde. Hatta 3 kanallı bakır radyatör takanlar da var Tofaş fanıyla birlikte.
Evet su deposunun kapağından sorun yaşadım değiştirdiğimde düzeldi zaten. Usta komple motora baktı arabanın normal halinde olduğunu bir sorun olmadığını söyledi. Şöyle bir durum yaşıyorum aracı 2 bin devir ve altlarında yürüttüğümde hiç bir sorun olmuyor fakat 3 bin devir ve üzerine çıkınca (LPG'de) araç çok fazla bağırmaya ve hararet göstergesi hızlı bir şekilde yükselmeye başlıyor. Aracı benzine aldığımda ise 3 bin devirlerinin üzerine rahatça çıkıyor hatta LPG de motorun gürültüsünden kendimi duyamazken benzinde egsozun sesini duymaya başlıyorum o derece fark yaratıyor. Kısaca benzine çekince baya bir fark yaratıyor. Arkadaşım gaz ayarı falan dedi ama çok anlamadım o konuyu.

Bizim eski Renault ve Tofaş arabamızda su eksiltme ve hararet sorunu vardı. Kaç usta gezdik bilemezsiniz. Babam sanayici olduğundan çevresi genişti. En sonunda bir ustaya denk geldik. Adam motor kapağını çivi yardımı ile deldi ve boruları değiştirdi bir daha hararet problemi yaşamadık. Yapmaya karar verirseniz sorumluluk kabul etmiyorum.
Rahmetli pederden kalma aracım zaten. Peder iyi kullanırdı hiç ustaya bile gitmezdi o kadar temiz kullanırdı arabayı. Ama biz eski arabaların dilinden pek anlamıyoruz sanırım ben epey bir sorun yaşıyorum. Aracı park edince baya uzun süre fanın susmadığı oluyor.

Valla ben LPG'de 6 bin devir çevirirdim hararet yapmazdı. Termostatı kontrol et, devirdaimi kontrol et ve son olarak radyatörü değiştirmeni tavsiye ederim. Sadece LPG'de yapıyorsa regülatörden de olabilir. LPG işleri karışık. Gaz ayarından yapmaz.

Lpg nin patlama avansı benzine göre daha ilerde ses bundan kaynaklı diye düşünüyorum engergy motor eskiden kullanıştım .Lpg de motor benzine göre daha çok ısınıyor araç benzin için üretilmiş , bütün boru ve su takımın lağlamsa büyük radyatör tek ve sağlam çözüm , motor indirmenin yanında lafı bile edilmeyecek maliyette.

Devirdaim ve termostat sorunsuz çalışıyorsa kaliteli antifriz %60 + %40 saf su eklenecek. Bunlar eklenmeden sistemdeki tüm su boşaltılabildiği kadar boşaltılacak. Radyatör komple sökülüp radyatörcüde şişleme ve ilaç yardımı ile temizlenecek. Bu durum tüm sorunu çözer.

Yeni konular

Geri
Yukarı