Renault Clio 2015 veya Suzuki Swift GLX 2019

Turbo beslemesiz olduğu halde atmosferik Suzuki gayet yeterli bir çekiş sağlıyormuş. Lakin Clio'da karar kıldım. En yakın sürede düşük kilometreli Icon'u almayı düşünüyorum.
Rampalarda torku hangi devirde verdiği önemli. Düşük devirde verilen tork ile araba daha az devir çevirerek çıkar rampayı. Ara hızlanmalarda tork ve beygirin hangi devirde ne kadar verebildiği önemli yine atmosferik olduğu icin yüksek devirde gelen tork ve beygir yüzünden yine yakıt olarak artış olacaktır. Bu arada aracın ağırlığı düşük olduğu icin 1.2 atmosferik yeterli olabilir son kullanıcı testlerine bakmanız lazım.

Son 3 senemi renault markasıyla geçirdim bir çok modelini kullandım. Kullandıklarım arasında 1.2 benzinli büyük ihtimalle olmamıştır. Baktığınız model 2015 anladığım kadarıyla 190nm Tork 120 beygir verileri söylenmiş. Şehir içinde fazlasıyla yeterli olucaktır(Ağır yük taşımadığınızı varsayıyorum). Arka fren diskleri yok diye biliyorum kampana olarak geçiyor clio modelinde. Belki baktığınız icon paketinde vardır yanlış bilgilendirme olmasın. Konfora fazla etkisini hissetmeyebilirsiniz ilk aracınızda ama önemli bir etken bana göre fren mesafesinde ve güvenliğinde. Şehir içi yakıt tüketimi 6.6 söylenmiş şehir trafiğinde ve kullanımınıza bağlı olarak MAX 7-8 civarını görür. Kendi kullandığım 1.5 dci motorda 5.3 (fabrika verisi 5.2) verilerini yakalayabildim. Bu usta muhabbetine çok takılmaya gerek yok her aracın ustası var. Aldığınız araç bir kaza veya başka durum olmadıkça usta gerektirmeyecek. Kaza durumunda zaten sigorta devreye giriyor elden yaptırmayacaksanız. Senelik yağ değişimleri 300-400 lira civarı tutacaktır sanayide. Aldığınız aracın lastik durumu da önemli masraf olmaması açısından. Açıkcası günümüzde aracın özelliklerinden çok temizliği önemli bana göre. Aracın motor performansı expertizde düşük çıktığında 200 beygir bile olsa fayda etmez o yüzden araçların linklerini veya tam özelliklerini görebilsek karşılaştırma yaparak hangisi daha çok fayda/zarar sağlar tartışabiliriz. Benim anlatımım uzun sürer siz aklınızda sorular olursa sorun forum eşliğinde yardımcı oluruz.
Günlük kullanımda arka frenin kampana veya disk olmasının çok büyük bir avantajı yok. Arka fren arabanın dengesini sağlıyor çoğu zaman. Kampana fren büyükse disk fren ile arasında çok fark olmaz. Disk fren spor araçlarda çok daha önemli. Aracı sürekli piste çıkarmıyorsanız kampana fren iş görecektir. Psikolojik olarak insanlar çağ dışı olarak görebilir. Çekici dorselerinde hala kampana fren kullanıldığı oluyor.

Günlük kullanımda arka frenin kampana veya disk olmasının çok büyük bir avantajı yok. Arka fren arabanın dengesini sağlıyor çoğu zaman. Kampana fren büyükse disk fren ile arasında çok fark olmaz. Disk fren spor araçlarda çok daha önemli. Aracı sürekli piste çıkarmıyorsanız kampana fren iş görecektir. Psikolojik olarak insanlar çağ dışı olarak görebilir. Çekici dorselerinde hala kampana fren kullanıldığı oluyor.
Evet ben de günlük kullanımda konfora fazla etkisini hissetmeyeceğini söyledim ama bu paralara arka fren diski yerine hala kanpana frenleri olan bir araç almak mantıklı gelmiyor. Sadece düşük kalite üretim araçlarda var. Dediğiniz gibi sadece spor araçlara gerekli bir parça olsa günümüzdeki tüm binek araçlar ön-arka fren diskli üretilmezdi. Fren mesafesi ve dengesi son derece önemli renault araçlarda malum kaportaları yüzünden. Kanpananın çıkaracağı bir masraf diskin çıkaracağı masraftan fazla olacaktır.

İlk aracım olacak, henüz 20 yaşındayım. Annemden ötürü otomatik almamız gerekiyor. Hangi aracı seçmek daha mantıklı olur? İleride segment yükseltip Golf almayı düşünüyorum. Satarken de zorluk yaşamak istemiyorum.

Euro NCAP: Clio 5 yıldız
EuroNCAP: Swift 4 yıldız

MarkaModel / YılKMMotorTramer & BoyaFiyat
RenaultClio Icon 201512.0001.2 Turbo benzinYok108.000 TL son fiyat
RenaultClio GT Line 201560.0001.2 Turbo BenzinYok100.000 TL / pazarlık yapılmadan
SuzukiSwift GLX 201918.5001.2 AtmosferikYok123.000 TL / pazarlık yapılmadan
Bence cliodan şaşma kardeşim bende de 2016 modeli var bende 20 yaşındayım ve çokta memnunum arabamdan benimde ilk arabamdı hem daha basit öğreniliyor hemde kutu gibi araba her yere girip çıkıyor :)

Evet ben de günlük kullanımda konfora fazla etkisini hissetmeyeceğini söyledim ama bu paralara arka fren diski yerine hala kanpana frenleri olan bir araç almak mantıklı gelmiyor. Sadece düşük kalite üretim araçlarda var. Dediğiniz gibi sadece spor araçlara gerekli bir parça olsa günümüzdeki tüm binek araçlar ön-arka fren diskli üretilmezdi. Fren mesafesi ve dengesi son derece önemli renault araçlarda malum kaportaları yüzünden. Kanpananın çıkaracağı bir masraf diskin çıkaracağı masraftan fazla olacaktır.
Tüm binek araçlar derken? Hâlâ kampana frenle üretilen araçlar var. Kampana frenlerin maliyeti daha ucuzdur. Kampana frenin işçiliği biraz daha zordur. 100 bin lira çok büyük para gibi gelebilir ama şu an ülkemizde arabalar için düşük bir miktar. Premium olmayan D segmenti araçlar 250 bin liradan aşağı değil. 100 bin liraya B sınıfı bir araç alındığı düşünüldüğünde kampana fren yadırganmamalı.

Tüm binek araçlar derken? Hâlâ kampana frenle üretilen araçlar var. Kampana frenlerin maliyeti daha ucuzdur. Kampana frenin işçiliği biraz daha zordur. 100 bin lira çok büyük para gibi gelebilir ama şu an ülkemizde arabalar için düşük bir miktar. Premium olmayan D segmenti araçlar 250 bin liradan aşağı değil. 100 bin liraya B sınıfı bir araç alındığı düşünüldüğünde kampana fren yadırganmamalı.
Sizin bahsettiğiniz kampanalı üretilen araçlar ticari amaçla kullanılan flo araçları. Ön-arka fren diski opsiyon değil çoğu markada. Renault/Dacia gibi flo tarafına üretim yapan markalar bunu opsiyon olarak sunuyor maliyeti kısmak için. Ön-arka fren diskleri sadece D segmenti araçlarda standart değil. Ülkemizdeki araçlar model olarak çoklukta 100 bin lira 2. el bir renault için gayet ideal bir fiyat. 100 bin lira bandında kampana frenli bir aracı kimse severek almaz ticari amaçla kullanmayacaksa. Konuyu açan arkadaş sıfır olarak değil dikkatinizi çekerim 2. el olarak bakıyor araçlara. 250 bin bandına çıkan insan zaten sıfır araç alacak olup ya da renault klasmanında bir araç bakmayacaktır.

Son düzenleme:
Sizin bahsettiğiniz kampanalı üretilen araçlar ticari amaçla kullanılan flo araçları. Ön-arka fren diski opsiyon değil çoğu markada. Renault/Dacia gibi flo tarafına üretim yapan markalar bunu opsiyon olarak sunuyor maliyeti kısmak için. Ön-arka fren diskleri sadece D segmenti araçlarda standart değil. Ülkemizdeki araçlar model olarak çoklukta 100 bin lira 2. el bir renault için gayet ideal bir fiyat. 100 bin lira bandında kampana frenli bir aracı kimse severek almaz ticari amaçla kullanmayacaksa. Konuyu açan arkadaş sıfır olarak değil dikkatinizi çekerim 2. el olarak bakıyor araçlara. 250 bin bandına çıkan insan zaten sıfır araç alacak olup ya da renault klasmanında bir araç bakmayacaktır.
Bugün filo aracı olmayıpta kampana fren kullanan araçlar var. En basitinden kullandığımız Fiat Doblo ve Toyota Hillux kampana frene sahip. 100 bin liraya şu anda B sınıfı bir araç alınabiliyor ki bu durum çok kötü. Ticari amaçtan ziyade günlük kullanımda kampana fren ile disk fren arasında ahım şahım bir fark yok. Tabi disk fren insanı psikolojik yönde rahatlatabilir.

Bugün filo aracı olmayıpta kampana fren kullanan araçlar var. En basitinden kullandığımız Fiat Doblo ve Toyota Hillux kampana frene sahip. 100 bin liraya şu anda B sınıfı bir araç alınabiliyor ki bu durum çok kötü. Ticari amaçtan ziyade günlük kullanımda kampana fren ile disk fren arasında ahım şahım bir fark yok. Tabi disk fren insanı psikolojik yönde rahatlatabilir.
Saydığınız araçlar binek sınıfına girmiyor. Doblonun ülkemizde aile aracı olarakda lanse edilmesi insanımızın gösterdiği ilgi. Showroomdan binek araç olarak çıkan modellerinde kampana görmek zordur. Doblonun üretim amacı ticari araç ve piyasadakilerin çoğu ticari zaten. Hilux dediğiniz araç zaten pickupSUV açıklamaya gerek yok. Sizin bunlara binek gözüyle bakmanız ticari amaç için üretildiği gerçeğini değiştirmiyor. Disk fren sadece psikolojik rahatlık sağlamaz. Ahım şahım fark dediğiniz de düz yolda giderken disk fren zaten size fayda sağlamayacak. En çok ihtiyacınız olduğu yerler ani frenler ve virajlar. Bu da güvenlik açısından en olması gereken şey binek araçta. Kullandığım kampanalı araçların hiç biri fren mesafesi olarak bana güven vermedi. Daha erken frene basma ihtiyacı duydum hepsinde. Hatta bazılarında tutmama hissi bile vardı. Siz en iyisi kampana frene binmeye devam edin konu dışına fazlasıyla çıktık zaten.

Saydığınız araçlar binek sınıfına girmiyor. Doblonun ülkemizde aile aracı olarakda lanse edilmesi insanımızın gösterdiği ilgi. Showroomdan binek araç olarak çıkan modellerinde kampana görmek zordur. Doblonun üretim amacı ticari araç ve piyasadakilerin çoğu ticari zaten. Hilux dediğiniz araç zaten pickupSUV açıklamaya gerek yok. Sizin bunlara binek gözüyle bakmanız ticari amaç için üretildiği gerçeğini değiştirmiyor. Disk fren sadece psikolojik rahatlık sağlamaz. Ahım şahım fark dediğiniz de düz yolda giderken disk fren zaten size fayda sağlamayacak. En çok ihtiyacınız olduğu yerler ani frenler ve virajlar. Bu da güvenlik açısından en olması gereken şey binek araçta. Kullandığım kampanalı araçların hiç biri fren mesafesi olarak bana güven vermedi. Daha erken frene basma ihtiyacı duydum hepsinde. Hatta bazılarında tutmama hissi bile vardı. Siz en iyisi kampana frene binmeye devam edin konu dışına fazlasıyla çıktık zaten.
Hafif ticari olması onun fiyatının 100 bin lira olmasını değiştirmiyor kaldı ki binek veya hafif ticari ne farkeder? Bugün en basitinden çekici dorseleri kampana fren kaldı ki bu araçlar tonlarca yükle freni kullanıyor. Anlamak istemediğiniz nokta günlük kullanımda disk fren ile kampana fren farkını aşırı hissetmeyeceğiniz. Spor otomobil olur sürekli pistte kullanırsınız anlarım. Doblo ve Hillux kampana fren olmasına rağmen hiçbir zaman fren konusunda şüphe hissettirmedi. Fren mesafesini sadece disk veya kampana olması belirlemez. Konu dışına iyice çıktık, arkadaşın konusunuda kirlettik kusura bakmasın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı