Renault iflasın eşiğinde Formula 1 programının geleceği bilinmiyor

kerb

Kilopat
Makaleler
1
Fransız araç üreticisi ve Formula 1 takımı renault iflasın eşiğinde. Fransız ekonomi bakanı açıklamasında fransız şirketin 2 milyar Euro'luk bir desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde 4 fabrikasını daha kapatan renault bu durumu atlatabilecek mi? Eğer atlatamaz ise Formula 1 takımı kime satılacak? Yeni bir takım şu anki tempoya sizce ayak uydurabilir mi? Bu sezon sonunda tüm motor anlaşmaları biten firmanın yerini doldurmak için sizce başka firmalar tekrardan güç ünitesi yapmaya başlar mı? (Bmw gibi)

Formula 1 için ne yapacakları konusunda bir tahminde bulunamıyorum, bir yerden bir takım patronu ya da destekçi çıkar, sponsorları yığar ve devam da edebilirler. Belli olmaz. F1 ile fabrika çatısı tamamen birbirleriyle bağlantılı değil, daha önce de demiştim. Marka genel anlamda küçülmeye gitse ve takıma destek olamasa bile sponsor toplayacak birkaç adım ile birlikte yarışlara devam edebilirler. McLaren'ın kendi arabasını üretemediği çok uzun yıllarda F1 organizasyonunda yarışıp çok sayıda şampiyonluklar kazanmışlığı da var. F1'de sponsorların varsa kalırsın, sponsorların yoksa bir maddi sorunda barınamazsın. Denklemi basit.

Bu pandemi döneminde her firma büyük sıkıntılar yaşıyor ama Renault'nun hisselerinin bir kısmının Fransa'nın elinde olması gibi bir avantajı var. Fabrika konusunda destek bulmalarının zor olacağını sanmıyorum.

F1 takımı büyük ihtimal yoluna devam edecek gibi görünüyor açıklamalar bu yönde. Turbo hibrit dönemi Renault'a yaramadı. V8 motorları döneminde 4 yıl üst üstte şampiyon olan Redbull, Renault motoru kullanıyordu. Turbo hibrit dönemiyle beraber Renault motor tarafında rakiplerinin bir hayli gerisinde kaldı performans olarak. Bunlar yetmezmiş gibi dayanıklılık konusunda da sorun yaşadılar.

Renault umarım F1 organizasyonundan çekilmez. Renault'tan ümidimi kestim açıkçası ön bölümle kıyasıya mücadele edebileceklerini sanmıyorum. Yeni kurallar umarım onlara fayda sağlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı