Render için sistem önerisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

caglaraycan

Hectopat
Yer
Isparta
Daha fazla  
Meslek
Mimar
Selam arkadaşlar.
Mimari programlarda(Autocad - 3dsMax - Photoshop - Cinema4D - Maya) kullanmak üzere tamamen netten araştırdığım kadarıyla kendi amatör bilgimle bir sistem topladım.
Yaklaşık 15 gün içerisinde de alacağım.

Kasayı mimari programlarda kullanılacak olup, aynı zamanda da oyunlar konusunda da kesinlikle sıkıntısız çalışmasını istiyorum. Çünkü BF4, Call of Duty tarzı oyunlar zaman buldukça beğenerek oynadığım oyunlar ve sıkıntı yaşamak istemiyorum.
Fakat benim için esas olan 3dsmaxte poligonlarla uğraşırken aynı zamanda Autocadte geçip kasmadan çalışabilmeliyim ve tabii ki hızlı render önemli.

Fakat render eninde sonunda zaten bekletiyor ,benim için program üzerinde sorunsuz çalışmak çok daha önemli. Açıkçası yeni çıkan sistemlerden donanımsal olarak çok fazla anlamıyorum, o kadar çok marka ve model var ki. Araştırdığım kadarıyla İntel'in grafik programlarında daha üstün olduğunu gözlemledim.
Tamamen internetten araştırma yaparak bir sistem kurdum, fakat endişelerim var performans konusunda. Özellikle bazı parçaların ne markasal nede kasaya yardımsal olarak ne kadar işe yaradığını bilmiyorum. Bunların yanına not düştüm. Donanım konusunda uzman arkadaşlardan yardım ve tavsiye bekliyorum. İlgilenirseniz sevinirim.

Öncelikle kafama takılan konular şunlar:
1-) Overclock denilen olayın ne nasıl yapıldığını biliyorum, ne de bilgisayara ne gibi bir faydası olduğunu, sadece tek bildiğim hız aşırtması olduğu. Eğer daha verimli çalışmama sebep verecekse öğrenebilirim nasıl yapıldığını. Overclock yapanlar diye görüyorum sürekli sitelerde, bilgisayarda ne yapıyorlar da overclock ihtiyacı duyuyorlar ve gerçekten nasıl bir performans artışı oluyor?

2-) HDD ve SDD konusunda hangi marka, model iyi hiçbir fikrim yok. Benim için uzun ömürlü ve hızlı olması yeterli.

3-) SSD'nin bilgisayarın çalışmasını hızlandırdığı dışında hiçbir fikrim yok. Sadece bilgisayarın açılması yada programların hızlı açılıp kapanmasına yarıyor ise benim için gereksiz. Fakat çalıştığım programların(autocad-max-render-photoshop) daha hızlı ve verimli çalışmasını sağlayacaksa kesin alırım.

4-) Soğutma ile ilgili bilgi sahibi değilim. Sıvı soğutma gerçekten önemli mi? Fanlarla kasa soğutulamaz mı? Özellikle bu kasayı tamamen birçok insan tavsiye ettiği için seçtim. Başka kasa önerir misiniz? Yada şayet bu kasa iyi ise, bu kasayı ne gibi soğutma sistemleri kullanarak sorunsuz kullanabilirim.

Bu sitede birçok inceleme videosunu izledim, çok araştırdım, fakat profesyonel olarak anlamadığım için tereddütteyim. İlgilenmenizi rica ederim, 15 gün içinde alacağım çünkü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteminiz son derece güzel. Fakat anakartınız biraz abartılı olmuş bence. Yani 3-4 tane ekrankartı bağlamayacaksanız ve profesyonel düzeyde oc yapmayacaksanız o anakart fazla.
VATAN COMPUTER - GIGABYTE - Z87X-D3H Intel Z87 Soket 1150 DDR3 1600MHz SATA 3.0 USB 3.0 HDMI&DVI Anakart - Anakart
Bu anakartın fazlasıyla işinizi göreceğini düşünüyorum. Ayrıca soğutucu olarak kendi kullandığım Akasa Venom İşlemci Soğutucusu GittiGidiyor'da 104131430 soğutucusunu öneririm.
Ssd olarak samsung evo serisini öneririm. Örneğin: VATAN COMPUTER - SAMSUNG - 120GB 840 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 410MB) SSD - Solid State Disk
www.samsung.com/global/business/semiconductor/samsungssd/downloads/Samsung_Magician_v43.zip bu program ile birlikte neredeyse iki ssd gücünde çalışmasını sağlıyor yani raid 0 yapmış gibi hızlı oluyor ssd'niz.
Hdd sarsıntılara dayanıklı hdd olarak WD cav.black'ı öneririm. Depolamaya önem veren birisi iseniz VATAN COMPUTER - WD - 3.5" 2TB Caviar Black SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk - Dahili Harddisk bu doğru seçim olacaktır.
Ekrankartını harika ama Vatan'da şuan stokta gtx 780 yok. Biraz beklemenizi öneririm. Stoklar yenilenecektir.

Anakartı güvendiğim bir sitenin video incelemesinde gördüğüm için seçmiştim. Tabii ki sizin kadar bilgi sahibi değilim. Fakat endişem şu ki; bu önerdiğiniz anakart bana ileride sistemi upgrade(ne biliyim belki 2.ci ekran kartı, fazladan ram gibi) yapmama izin verecek mi? Size fazla derken neyi kast ettiniz? Overclock ile ilgilide biraz bilgi verirseniz sevinirim. Bildiğim kadarıyla bilgisayarı en çok zorlayan işlemlerden biri render işlemleridir. Ben işim gereği render ağırlıklı bilgisayar kullanıyorum. Overclock yapmak bana bir artı katar mı performans açısından? Kimler ne amaçla overclock yapıyor? HDD, SDD ve soğutucu tavsiyeleriniz için teşekkürler, HDD biraz pahalı ama değerlendireceğim. Sadece linkleri koymak için Vatan Computerin sitesini kullandım, oradan almayabilirim. Ayrıca seçtiğim kasada kendinden fan var mı? Ayrıca fan almalı mıyım? Alacaksam ne tür bir fan tavsiye edersiniz? Çok teşekkürler ilgilendiğiniz için.

Kasayı Corsair seçin, anakart da Asus'a yönelin, render için RAM 16Gb veya 32Gb alın derim. Bütçenizi belirtirseniz daha iyi yardımcı olabilirim.

Anakart abartılmalı bence, yoğun bir yük altında çalışacak bir sistem sonuçta.
Alternatif olarak askeri sınıf bileşen kullanılan bu anakartı önerebilirim.
VATAN COMPUTER - MSI - Z87 MPOWER MAX Intel Z87 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.)SATA 3.0 USB 3.0 Anakart - Anakart

Veya fazla pahalı dersen bu anakartta kaliteli bileşen kullanıyor.
VATAN COMPUTER - ASUS - GRYPHON Z87 Intel Z87 Soket 1150 DDR3 1866MHz SATA 3.0 USB 3.0 HDMI&DVI Anakart - Anakart

Su soğutma ihtimalini göz önünde bulundurarak bu kasayı öneririm.
Kasanın üsts tarafında iki adet fan boşluğu var yani çift fanlı radyatörü olan su soğutma takabilirsin, içerisindeki güç kaynağı gayet kaliteli.
VATAN COMPUTER - CORSAIR - CARBIDE SER

Çift fanlı sıvı soğutma.
VATAN COMPUTER - CORSAIR - Hydro Serisi

Bunun dışında SSD kapasitesini ihtiyacınıza göre belirleyin.
Ramlerin linki boş.

Arkadaşlar bu hafta sonu siparişini veriyorum, son hali budur;

Lütfen bir kusur görürseniz uyarın, birkaç real arkadaşımın da son tavsiyelerini düşünerek bu hali aldı;

İŞLEMCİ : INTEL CORE I7 4770K SOKET 1150 3.5GHZ 8MB CACHE 22NM İŞLEMCI 938 TL

ANAKART : GIGABYTE Z87X-OC INTEL Z87 SOKET 1150 DDR3 1600MHZ SATA 3.0 USB 3.0 HDMI ANAKART 617 TL

EKRAN KARTI : ASUS GTX780 DIRECTCU II GDDR5 3GB 384BIT NVIDIA GEFORCE DX11.1 EKRAN KARTI 1453 TL

RAM : CORSAIR 16GB (2X8GB) VENGEANCE PRO DDR3 1600MHZ CL9 SIYAH SOĞUTUCULU RAM 538 TL

HDD : WD 3.5" 1TB CAVIAR BLACK SATA 3.0 64MB CACHE 7200RPM HARDDISK 238 TL

SSD : SAMSUNG 120GB 840 EVO SATA 3.0 (OKUMA 540MB / YAZMA 410MB) SSD 275 TL

KASA : COOLER MASTER HAF 912 PLUS GX 80PLUS 750W MIDT ATX SİYAH KASA 442 TL

DVD : ASUS DRW-24F1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI 63 TL

SOĞUTUCU : COOLER MASTER HYPER 212 EVO LGA775/1155/1156/1366/2011 & AM2/AM2+AM3/AM3+/FM1 İŞLEMCİ SOĞUTUCU 125 TL

MONİTÖR : ASUS 23" VS238H-P GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR 497 TL

KLAVYE+MAUSE : A4 TECH 6100H KABLOSUZ KLAVYE MOUSE SET 62 TL

TOPLAM : 5248 TL

Asus veya MSI'ın Z87 yonga setli anakartlarına yönelin. Daha sağlamdırlar. Kasa olarak, Corsair 200R, 300R veya 400R seçilse daha iyi olur.

İşlemci
Intel Core i7-4960X​
Intel Core i7-4960X​
Anakart
Asus X79-Deluxe​
MSI X79A-GD45​
Ekran Kartı
PNY Nvidia QUADRO K5000​
Asus GTX 780 Ti​
Ortak Bileşenler
Bellek
Kingston HyperX Beast 32GB 2400MHz​