Rockstar Games ve Ubisoft gibi şirketlerin Türkiye karşıtlığı

Öncelikle bir AAA oyuna Türkçe dublaj yapılmasının maliyeti 20-30 bin dolar(Crysis Türkçe dublaj yapılırken bu miktar konuşulmuştu). 200-300 milyon dolar harcanarak yapılmış bir oyun için bu para çerez parası. Türkiye'de, bu paranın 10 katından daha çok oyun satışlar kazanıldığına eminim. Çünkü teker teker firmaların Türkiye ofisleri açılmaya başlandı. Kapitalist firmalar paranın kokusunu almazlarsa hayatta gelmezler Türkiye'ye. Bağımsız yapımların birçoğu Türkçe dil desteğiyle geliyor. RDR 2'den çok mu satacaklar ki Türkçe dil ekleniyor.

Diğer bir konu korsan. Rusya'daki oyuncuları sadece %10'u orjinal oyun oynuyor. Ama hemen hemen her AAA oyunda Rusça dil seçeneği var. Ve hatta bölgesel fiyatlandırma ve kampanyalar sıkça yapılarak %10 oran artırılmaya çalışılıyor.

Döviz kuru son 1 buçuk 2 senedir uçuk ondan önce de yüksekti ama bu kadar değil. Fakat o zamanlarda da Türkçe dil eklenmiyordu.

Birileri Türkçe'ye çevirip yayınladığında da yasal değil, telif hakkı şöyle, telif hakkı böyle vs. sesleri yükseliyor ve firmaya şikayet edilerek engelletiliyor. Ama o yamayı beleş oynarken adamlar o kadar uğraşmış emek harcanmış bir desteğim olsun 5 lira göndereyim denmiyor(Konuşmayı bile bilmeyen yayıncıların aptal mesajlarını okusun diye gecede bilmem ne kadar para gönderiliyor).

Sonuç olarak genel olarak bilinen sebeplerden dolayı Türkçe oyun çıkmama diye bir şey yok. FM bir kere denemek için çıkardı Türkçe. Sattığını görüncede senelerdir çıkarıyor. FM, RDR 2'den çok mu satıyor şimdi yani? Ubisoft'u bilmem ama Take-Two'nun yöneticilerinden biri Türkiye'ye geldiğinde sanırım topu inşaata kaçmış ve Türkçe 1 tane bile oyunları yok. Bunu başka açıklaması olamaz. Bu ne ırkçılıktır böyle. EA bile Türkçe Battlefield, Fifa vs. çıkardı, çıkarıyor ve çıkarmaya devam edecek. Çünkü Türkiye'de satılan orjinal oyun sayısı adamları tatmin ediyor.
Cahil, çoluk çocuk bu tarz ciddi konuları dalgaya aldığı için Türkçe dil destekli oyunlar uzunca bir süre gelmez. Sen tepkini göster. Take-Two oyunları satın alma ama korsanda indirme bilgisayarına zarar. Bende Sony ve Take-Two'yu kara listeme aldım. Hayatta artık Take-Two ve Sony ürünü almıyorum ve almıyacağım. Çünkü Türkiye'de oyuncuları sallamayan firmalar bunlar.

Son düzenleme:
Rockstar'a tepkini anlarım ama Metro serisini Türkçe altyazı yok diye korsan oynaman saçmalık. 4A Games büyük ekonomik sıkıntılar çekmiş bir firma ve oyunlarını zor bela çıkardılar. Sadece 150 tane çalışanı olan 4A games'in TR yama çıkarmasını mı bekliyorsun? Birde Allah'ın lehçesini bile ekliyorlar demişsin ama Polonya oyunculuk konusunda Türkiye'den çok daha iyi durumda olan bir ülke. Oyun gelirleri TR'den yüksek.

Son düzenleme:
"Korsan var diye Türkçe desteği gelmiyor" diyen arkadaşlar hayal aleminde yaşıyor. Büyük ihtimalle yaşınız yetmiyordur bu ülkeye 90'ların sonu, 2000'lerin başında orijinal oyun bile getirmezlerdi. En fazla Gameboy oyunlarını bulurdun Nintendo ithalatçısından ötürü. Red Dead Redemption 2 kırılana kadar neredeydi PS satışlarından gelen dil desteği hakkı, diğer tüm PS oyunlarında olduğu gibi? Haritada yerini gösteremeyeceğin, alım gücü yarın kadar bile olmayan ülkelerin dilleri dahi Türkçeden daha çok yer buluyor (10 sene önce alım gücün bugünden 2 kat daha fazlaydı). Sayın bakalım kaç adet PS oyunu varmış, kaçında Türkçe desteği bulunuyormuş.

Ben korsan kullanıyorum (hepsi değil tabii ki), dil olayı ise firmaların ve ithalatçının kendi inisiyatifi tamamen. CDPR gibi bir firma bile dil desteği ekleyip, ondan çok daha büyük olanlar eklemiyorsa "sebep korsan yauv" demek bazı şeyleri kabul edememektir.

Kısaca sebebini bulalım, neden Witcher 3 ve Cyberpunk 2077'de Türkçe var, GTA V ve RDR2'de yok? Birisi CDPR, birisi Rockstar. Hangisi Türkiye'de daha çok satıyor geçmişten beri? Cevap belli; Rockstar'ın zerre umrunda değilsin ülke olarak.
Sonunda benim gibi düşünen birisi.

Türkiye'de oyun moyun satılmıyor. Aşırı leş satışlarımız. Kimse tutup da 10 sene önce çıkmış oyunun şu zamanki satış sayısını söylemesin. İndirimden olsun, oyunun çıkış yaptığı ilk 3 ay haricindeki satışlar olsun firmanın pek umrunda olmuyor.

Sonunda benim gibi düşünen birisi.

Türkiye'de oyun moyun satılmıyor. Aşırı leş satışlarımız. Kimse tutup da 10 sene önce çıkmış oyunun şu zamanki satış sayısını söylemesin. İndirimden olsun, oyunun çıkış yaptığı ilk 3 ay haricindeki satışlar olsun firmanın pek umurunda olmuyor.

Hocam niye konuyu yeniden açtınızki.
1 yıllık konu..

Geri
Yukarı