ROG STRIX G15 vs Alpha 15

Bütçe
13000

6iantguy

Hectopat
Daha fazla  
1.sınıf mühendisim. Uzun vadede grafik tasarım-video edit işlerine girmek istiyorum. Ağır-hafif her türlü oyunu oynarım müsait olursam. 2 laptop arasında kaldım (20.3.2 Tulpar'ımı iade edip alacağım ona göre yorum yaparsanız sevinirim)

1621948807112.png

1-) ASUS G512lv-hn238-gaming I7-10870h 16gb 512gb Ssd Rtx2060 15.6" Fhd 144hz Dos Taşınabilir Bilgisayar Fiyatı, Yorumları - Trendyol
RTX 2060 ve i7 10870h sunuyor. 16 GB RAM 512 GB SSD ile.
Tasarımı çok şık, içindeki donanım yeterli. Fakat Game benchmarklarda 90 (bazen 95) dereceleri gördüğünü fark ettim. Normal Intel sıcaklıkları olduğunu biliyorum ama uzun vadede can sıkar gibi geliyor (tozlanma ve eskimeye bağlı sıcaklık artışlarında) bir eksisi de Trendyol'da satılması. Sanırım iade süreci olursa biraz sorun çıkarıyormuş site.

1621948943570.png

2-) MSI Alpha 15 A4DEK-018XTR Ryzen 7 4800H 8GB 512GB SSD 6GB Radeon RX5600M 15.6 Dos Notebook
AMD Ryzen 7 4800H-RX5600M ikilisi sunuyor. 8 GB RAM 512 GB SSD ile (ucuz olduğu için RAM'i 2x8 SSD'yi 1.5 TB yapabilirim hemen)

Cinebench R23'e göre işlemcisi 10870H'tan bir tık iyi, ekran kartları aşağı yukarı aynı. Oyun testlerinde asla 80'i (nadiren 85) geçmiyor. CPU-GPU'nun AMD olmasının yarattığı uyum güzel bir stabilizasyon sunuyor. Klavye SteelSeries ve çok hoş RGB'ye sahip. Ama RTX'siz kalacak olmak uzun vadede can sıkıcı geliyor ve forumda ışık sızması sorunundan epey değişim alan arkadaş var. Ve sanıyorum ekranın renk paleti bir tık kötü. Bir de malumunuz AMD'nin driver konusundaki özürlülüğü var.

Sonuç olarak kafalar karışık dostlar. Bir diyorum ısınma sorunu olmasın Alpha alayım bir diyorum ROG'un tasarımı çok güzel hem de RTX+Intel sunuyor, bilemiyorum altan bilemiyorum...

Dipnot: Analizlerime göre 15-16k ve üstü bütçeniz yoksa RTX+i7'li bir laptop alıp ısınmamasını beklemek biraz saçmalık oluyor sanırım. AMD daha ucuz olduğu için daha yerinde bir F/P ürünü olarak öne çıkıyor sanki.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hitman 2'yi oynuyordum. Cihazda sessiz, performans ve turbo ayarları var. Turboya alınca işlemci ve ekran kartını tam kapasiteye kadar kullanabiliyor. İşlemci oyunlarda öyle pek ısınmadı benim. 80 üstünü hatılamıyorum pek ama FPS oyunu oynamam, genelde Hitman, GTA gibi oyunlar oynarım. Daha çok ekran kartı ısınıyor. Hitman'de 85 dereceyi gördüğüm oluyor ama soğutma başarılı geldi bana, herhangi bir performans farkı hissetmedim. Turboya alınca fan sesi oluyor tabii. Bir yerden sonra fark ettim ki Turboy almadan da Sessiz modda pekte bir performans kaybı olmadan oynayabiliyorum. Örneğin ETS 2'de Sessizde 80-90, Performansta 100 civarı, Turboda 110-120 civarı FPS alıyorum her ayar Ultradayken. Ben laptopu HDMI ile televizyona bağlı kullanıyorum ve tv 60 fps olduğundan 60 fps üstü pek fark etmiyor bana. Hitman 2'de en düşük olarak kalabalık bir bölgede 45 fps gördüm ve her ayar sondaydı yine. Saatlerce Hitman gibi ağır bir oyuna gireceksem acak o zaman açıyorum Turboyu. Sessiz de ekran kartı ve işlemci kullanımı genelde max 75 derece oluyor.

Sıcaklık konusuna bence kafanız pek takılmasın, boşta işlemci 50 civarı oluyor. Oyunlarda dediğim gibi 80 üstü hatırlamıyorum.

Önceden HP Powerbook 15 kullanıyordum. Ondan sonra soğutması çok başarılı geldi bana. Onda altında fan kullanırdım, Asus'ta gerek kalmıyor ona. Ayrıca kasayı sökmesi daha kolay bunda. 11 adet vidayı söküp alttaki RGB'nin kabloya dikkat ederseniz hiç sorun olmaz. SSD ve Ram takviyesi yaptım laptopa. 1 adet 16 Ram ile geliyor Samsung'un 3200 Mhz. 1 tane de ben aynı değerlerde HP Ram taktım ki çift kanal kullanayım diye. Cihazın kasası aliminyum değpil ama kasa gerçekten sağlam hissettiriyor. Tek elle köşesinden tutup kaldırınca hiç esneme yapmıyor. Eski laptopum esnerdi.

Aklıma gelenler bunlar, başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışayım.
1x16 ram olması biraz üzdü 16 gb ram alacak param yok, fakat ilerde 2x16 yapmayı düşünüyordum iyi oldu kısa yoldan hallederim. çok oyun oynayan birisi değilsiniz anladığım kadarıyla?

aaa dediğimiz ağır oyunlarda test ettiniz mi hiç?
Oynadığım en ağırı Hitman 2'ydi ultra ayarlarda. Birde ekran kartının 115 Watt olduğunu belirteyim. Acer Nitro 5 ile Asus arasında kalmıştım. Acer'da aynı ekran kartı vardı ama 85 Watt'tı. Yüzde 8-9 performans farkı oluyormuş. Asus Rog Boost özelliği de var ekran kartında. Bildiğim kadarıyla kendiliğinden Overclocklu halde geliyor. Ayrıca işlemcide sıvı metal macun kullanmış Asus 10. nesil Intellerde. Soğutmaya katkısı olduğu söyleniyor.

Son düzenleme:
Oynadığım en ağırı Hitman 2'ydi ultra ayarlarda. Birde ekran kartının 115 Watt olduğunu belirteyim. Acer Nitro 5 ile Asus arasında kalmıştım. Acer'da aynı ekran kartı vardı ama 85 Watt'tı. Yüzde 8-9 performans farkı oluyormuş. Asus Rog Boost özelliği de var ekran kartında. Bildiğim kadarıyla kendiliğinden Overclocklu halde geliyor. Ayrıca işlemcide sıvı metal macun kullanmış Asus 10. nesil Intellerde. Soğutmaya katkısı olduğu söyleniyor.
Doğrudur hocam sıvı metal önemli de, acaba ağır oyunlarda 90ı zorlar mı emin olamıyorum

Doğrudur hocam sıvı metal önemli de, acaba ağır oyunlarda 90ı zorlar mı emin olamıyorum
Oyuna göre değişir o. Bazı oyunkar işlemciye daha fazla yük bindiriyor. Birde bildiğim kadarıyla oyunları düşük grafiklerde oynamakta ekran kartından ziyade işlemciye binen yükü artırır. Ben hep yüksekte oynuyorum, zaten sistem yetiyor ona ve işlemci ekran kartaından daha az ısınıyor. İşlemcide hiç sorun olmadı bende sıcaklık. Cihazı yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Sürekli oynayacağınız oyunların testlerine bakın isterseniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı