ROG STRIX G513RM CS:GO'da düşük FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 11
Daha fazla  
RAM
16GB DDR5-4800 SO-DIMM
SSD veya HDD modeli
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Ekran kartı
NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 6GB GDDR6 140W
İşlemci
AMD Ryzen™ 7 6800H Mobile Processor (8-core/16-thr
Arkadaşlar selam, yeni bir laptop aldım. ASUS ROG STRIX G513RM adında. Ekran kartı: RTX3060 140W İşlemci: Ryzen 7 6800H RAM: 16 GB. Bilgisayarımın özellikleri bunlar. CS:GO'da bir oyun testi yapayım dedim, fakat FPS'imin Laptop donanımlarına göre düşük olduğunu düşünüyorum. 150 180 FPS arası gidip geliyor. Ekran kartımı genel olarak %50 %60 arası kullanıyor. Bir sıkıntı mı var diye size danışmak istedim. İlgili fotoğrafları ekleyeceğim.

Dosya Ekleri

• cs1.png
    cs1.png
    3,8 MB · Görüntüleme: 49
  • cs2.png
    cs2.png
    527 KB · Görüntüleme: 52
Hocam Asus Strix , HP Pavilion, Acer Nitro,Lenovo İdepad Gaming gibi markalarda Sorun olmaz. Çok kullanıcısı ve müşterisi var sorunsuz laptoplar.
Problem değil bir de CS:GO baz alırsak ekranı 4:3 falan yaparsanız bir de birkaç CFG ile FPS uçar.
Hocam peki tek kanal ram olması o kadar FPS farkına yol açar mı ? 150-200 FPS den bahsediyoruz ya da ekran kartının %50-%60 arası kullanılmasından dolayımı böyle oluyor ?

Hocam peki tek kanal ram olması o kadar FPS farkına yol açar mı ? 150-200 FPS den bahsediyoruz ya da ekran kartının %50-%60 arası kullanılmasından dolayımı böyle oluyor ?
Yine o kadar olmaması lazım tek kanal ile ama her şeyi en yüksek ayarları getirip yükü işlemciden çok 3060'a verin öyle deneyin ve 1440P'ye getirin Ayarları. Daha yüksek gözüküyor 1440P'deki FPS.

Hocam peki tek kanal RAM olması o kadar FPS farkına yol açar mı? 150-200 FPS'den bahsediyoruz ya da ekran kartının %50-%60 arası kullanılmasından dolayımı böyle oluyor?

Bu kadar fark şaşırtıcı fakat laptopunda kaç RAM slotu var bunu bilmen gerekiyor laptopun ileriye dönük ve uzun bir süre götürecek bir laptop 2 RAM slotu mevcut ise ve durumunuz el veriyor ise bir 2*16 yapabilirsiniz en stabilize öyle çalışacaktır.

Hocam peki tek kanal RAM olması o kadar FPS farkına yol açar mı? 150-200 FPS'den bahsediyoruz ya da ekran kartının %50-%60 arası kullanılmasından dolayımı böyle oluyor?

Tek kanal RAM'in bu sorunu yarattıgını düşünüyorsanız size bu RAM'i öneririm 16 GB her ne kadar yetse dahi 32 her zaman daha iyidir Adobe programlarında renderda falan yine daha iyidir aldıgınız laptop ucuz bir laptop değil tek 16 çoğu yerde üzer almanızı tavsiye ederim.

RAM tek kanalsa bu bir etken de şu ayarlarınızı düşürmenizi öneririm. Çoklu CPU kullanımı dışında çoğunluk olarak orta ayara çekmenizi ve eşyönlüyü 4x yapmanızı öneririm. Daha sonra başlangıça bunları yazın bakalım etki edecek mi ?
-high -tickrate 128 -novid -nojoy +mat_disable_fancy_blending 1 +mat_specular 0 -threads 16
-noubershader -freq (Kendi ekran yenilemenizi parantezsiz yazın)
Hocam denedim pek bir değişiklik olmadı.

Bende de aynı özelliklerdeki TUF A15 modeli var FPS'im o civarda ayrıyeten PUBG de mesela düşük ayar orta ve yüksek ayarların hepsinde aynı FPS'i alıyorum otomatik mi yapıyor anlamıyorum

Sorunu çözdünüz mü aynı problem bende var ?
Hocam çok ihtimal vermesem de sizde dizüstü enerji tasarufu aktif mi? Belki ondan olur ama Ya amd mobil işlemci olduğundan böyle değerler alıyor ya da sürücüler sorunlu ki bana Mobil işlemci olmasından kaynaklı gibi geliyor i5 ve Ryzen 5'ler 130-140 Dolaylarında FPS alındığı görülüyor youtube'ta.

Sorunu çözdünüz mü aynı problem bende var?

Hocam çok ihtimal vermesem de sizde dizüstü enerji tasarrufu aktif mi? Belki ondan olur ama ya AMD mobil işlemci olduğundan böyle değerler alıyor ya da sürücüler sorunlu ki bana mobil işlemci olmasından kaynaklı gibi geliyor i5 ve Ryzen 5'ler 130-140 dolaylarında FPS alındığı görülüyor YouTube'ta.

Hocam RAM'i 32 GB yaptım çift kanal oldu böylece ama çok az arttı yani ben sorunun CS:GO'da olduğunu düşünüyorum çünkü RDR2, Cyberpunk 2077 vb. oynadım FPS değerleri normal idi.

Hocam çok ihtimal vermesem de sizde dizüstü enerji tasarrufu aktif mi? Belki ondan olur ama ya AMD mobil işlemci olduğundan böyle değerler alıyor ya da sürücüler sorunlu ki bana mobil işlemci olmasından kaynaklı gibi geliyor i5 ve Ryzen 5'ler 130-140 dolaylarında FPS alındığı görülüyor YouTube'ta.

Hocam bunun içinde ASUS'un kendi Armoury Crate uygulamasında performans ve Ultra modlarında deniyorum yani kendisi enerji tasarrufunu devre dışı bırakıyor.

Hocam RAM'i 32 GB yaptım çift kanal oldu böylece ama çok az arttı yani ben sorunun CS:GO'da olduğunu düşünüyorum çünkü RDR2, Cyberpunk 2077 vb. oynadım FPS değerleri normal idi.
Hocam onlar hikayeli ama Valorant'ta değerler nasıl?

Hocam bunun içinde ASUS'un kendi Armoury Crate uygulamasında performans ve Ultra modlarında deniyorum yani kendisi enerji tasarrufunu devre dışı bırakıyor.
Cs GO'nun ayarlarında da böylem bir ayar var. Onu kastediyorum bende de 60 FPS sabitlenmişti o ayarı açtığımda .

Yeni konular

Geri
Yukarı