Roket yapmak

NothingGood

Hectopat
Makaleler
2
Konu umarım doğru yerdedir. Bu aralar roketçilikle ilgili çok uğraşmaya başladım. Kendi roketimi yapmak istiyorum. Roketin yakıtı şeker yakıtı(potasyum nitrat + şeker) olacak. Fakat roketin aerodinamik hesaplamaları vs. nasıl yapabilirim?

Potasyum nitrat zirai kullanım harici yasadışı diye biliyorum.
Aerodinamik hesaplamalara gelecek olursak da işin içine yüklü miktarda fizik ve matematik bilgisi gerekiyor.

Düzenleme: Amonyum nitratmış.

Fizik bilginin yeteri düzeyde olması şart. Mesela dikey atış konulu bir fizik sorusu çözerken çoğu zaman hava basıncını, sürtünmesini vs. önemsemezsin. Önemsesen bile gerçeğe çok yakın olmaz, yalnızca soruyu zorlaştıracak bir etmen olarak eklenir. Gerçek hayatta tüm bunları hesaba katman gerekiyor. Yeterli fizik bilgin yoksa mümkün değil. Roketi yaparsın, uçurursun ama güzel bir sonuç elde edemezsin. Uçarken takla atar ve yere doğru hızlanmaya başlayabilir en basitinden.

Ağabeyim fizik okuduğu için yardım edebileceğini düşünüyorum. Okuldaki öğretmenlerim de bana yardım edecek. Fakat tasarımı nasıl yapabilirim ya da nasıl bilgisayar üzerinden canlı olarak test edebilirim ?

Ağabeyim fizik okuduğu için yardım edebileceğini düşünüyorum. Okuldaki öğretmenlerim de bana yardım edecek. Fakat tasarımı nasıl yapabilirim ya da nasıl bilgisayar üzerinden canlı olarak test edebilirim ?
Bilgisayar üzerinden senin erişebileceğin bir simülasyon ortamı olduğunu pek sanmam. Ancak hesaplamalarla testini yapabilirsin ki bu konuda abin ve öğretmenlerin yardımcı olacaktır. Bir de Kerbal Space Program oyunu var. Gezegenlerin boyutları daha küçük ve sonuçta oyun olması sebebiyle buglar oluşabiliyor bu yüzden tam doğru bir test yapamazsın ancak mantığı kavramana yardımcı olacaktır. Sürtünme, aerodinamik gibi etmenlerin çok büyük çoğunluğu oyunda bulunuyor.

Bilgisayar üzerinden senin erişebileceğin bir simülasyon ortamı olduğunu pek sanmam. Ancak hesaplamalarla testini yapabilirsin ki bu konuda abin ve öğretmenlerin yardımcı olacaktır. Bir de Kerbal Space Program oyunu var. Gezegenlerin boyutları daha küçük ve sonuçta oyun olması sebebiyle buglar oluşabiliyor bu yüzden tam doğru bir test yapamazsın ancak mantığı kavramana yardımcı olacaktır. Sürtünme, aerodinamik gibi etmenlerin çok büyük çoğunluğu oyunda bulunuyor.
Kerbal Space Program oynuyorum. Hani sadece tasarımımı yapıp ona göre oluştururum diye düşünüyordum. Sonuçta fazla bütçemiz yok.

Şu aşağıdaki konuyu inceledin mi? Biraz uzun ama @Firehorse MK II ile baya uğraşmıştık üstüne. Özellikle itiş ile ilgili fikirlerine ek olabilir.

7. sınıftayken arkadaşımla uğraşmıştım bu konu üzerinde. Bizimki de aynı katı yakıtı kullanacaktı hatta potasyum nitrat hale benim evimde duruyor. Roketimiz yaklaşık 210 cm idi. Alt 90 küsür cm'si geniş yarıçapı yaklaşık 12-13 cm ortası boş ve kalınlığı 1.5 cm olan bir sert kartondan oluşuyordu. Sadece bu değil etrafını aliminyum folyo ile 3-4 kez sardık üzerine 1 tur duct tape, (Türkçesi tam olarak yok sanırım selo bant diye geçiyor.) 4-5 katman aliminyum folyo ve 2-3 katman duct tape daha sarmalamıştık. Üstteki 100 küsür cm'si ise kullandığımız aliminyum folyoların etrafında sarılı olduğu 3 kartondan oluşuyordu ve aynı şekilde bunları da sarmalamıştık. Roketin görünümü yandaki gibiydi. Dış yüzeyi yaklaşık 10 katman aliminyum folyo ve duct tape sarınca yumuşak olmuştu yani baya kalındı. Ama 8. sınıf başlayınca sınav olduğu için bununla uğraşmayı bıraktık. Peki roket nereye gitti? Arkadaşım taşınırken babası roketi atmış. :(
1580843424392.png

Uçaklardaki stabilizerlar gibi kanatçıklar eklemek karşılıklı 4 tane iyi olur fakat bunun da bir hesaplaması, fiziği var orayı bilmiyorum. Ama sorunun bu şekilde çözülebileceğini biliyorum. NASA'nın yaptığı büyük ve milyarlarca dolar bütçeli roketlerde bu sorun motor yönlendirmesi veya roket orta kısmına yatay şekilde küçük motorlar eklenerek çözülüyor.
SpaceCad diye bir sitede roketini dizayn edip test etmeni sağlayan bir program var fakat 80$ a satılıyor. Eğer istersen bakabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı